• 98/08/17 - 14:56
  • 39
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
در پی وقوع زلزله بامداد امروز آذربایجان شرقی؛

اهم اقدامات مرکز هدایت و عملیات بحران وزارت بهداشت تشریح شد

رییس سازمان اورژانس کشور گفت: از مجموع 312 مصدوم زمین لرزه 13 نفر در مراکز درمانی بستری و 299 نفر ترخیص شده اند.

 به گزارش وبدا، دکتر پیرحسین کولیوند از وقوع زمین لرزه ای با قدرت 5.9 ریشتری در 19 کیلومتری شهر ترک (واقع در شهرستان میانه، استان آذربایجان شرقی) در ساعت 02:17 بامداد امروز 17 آبان 1398 با عمق 8 کیلومتری خبر داد و گفت: این زمین لرزه منجر به تخریب واحد های مسکونی بافت فرسوده، ریزش کوه در محور میانه – بستان آباد و اردبیل – سرچم – میانه، آتش سوزی بر اثر شکستگی لوله گاز و اختلال شبکه تلفن همراه و ثابت شد.

 وی همچنین افزود: شدت این زمین لرزه به گونه ای بود که در استان های آذربایجان غربی، اردبیل، زنجان و گیلان نیز احساس شد.

 رییس سازمان اورژانس کشور در ادامه گفت: از مجموع 312 مصدوم زمین لرزه، 13 نفر در مراکز درمانی بستری و 299 نفر نیز ترخیص شده اند.

 دکتر کولیوند از اهم اقدمات مرکز هدایت و عملیات بحران وزارت بهداشت  و دانشگاه علوم پزشکی تبریز به اعلام وضعیت E2 به قطب های دانشگاهی شمال غرب (تبریز) و شمال مرکز زنجان،  تماس با مدیران آنکال حوزه سلامت و اعلام وضعیت اضطراری، اعزام تیم های ارزیاب به مناطق متاثر از دانشگاه های تبریز، سراب، ارومیه، زنجان و اردبیل اشاره کرد.

 آماده باش 100 درصدی به مراکز درمانی و بهداشتی موجود در منطقه برای پذیرش مصدومین احتمالی

 وی در ادامه، آماده باش 100 درصدی به مراکز درمانی و بهداشتی موجود در منطقه برای پذیرش مصدومین احتمالی، آماده باش جهت اعزام تجهیزات لجستیکی و تیم های واکنش سریع حوزه سلامت به دانشگاه های زنجان، قزوین، گیلان، کردستان، ارومیه و اردبیل،  آماده باش جهت اعزام بیمارستان صحرایی به قزوین، چهارمحال و بختیاری و کردستان را از دیگر اقدامات مرکز هدایت و عملیات بحران وزارت بهداشت، عنوان کرد.

 رییس سازمان اورژانس کشور همچنین تصریح کرد: با توجه به کوهستانی بودن منطقه و انسداد مسیر آبادی های موجود در منطقه، آماده باش به پایگاه های اورژانس هوایی تبریز، کرج، تهران و ارومیه جهت اعزام به منطقه در شرایط اضطراری اعلام شده است و  پایش مستمر اطلاعات وقوع زمین لرزه از سایت های معتبر ایرانی و خارجی و اعزام اتوبوس آمبولانس از دانشگاه های اردبیل، زنجان و ارومیه به میانه و سراب انجام شده است.

 وی، برقراری ارتباط ویدئو کنفرانس با بیمارستان امام خمینی (ره) سراب و بیمارستان خاتم الانبیاء میانه و دریافت آخرین آمار مصدومین و مراجعه کنندگان،  ارتباط مستمر با صدا و سیما جهت ارائه آخرین آمار مصدومین، ارسال توصیه های ایمنی در فضای مجازی و از طریق صدا و سیما در خصوص پس لرزه های احتمالی را از دیگر اقدامات این مرکز برشمرد.

 اعزام تیم های بهداشت و بیماری های واگیر به مناطق آسیب دیده

 دکتر کولیوند در بخش دیگری از گزارش خود به اعزام تیم های بهداشت و بیماری های واگیر به مناطق آسیب دیده، اعزام اورژانس هوایی تبریز در ساعت 30:6 جهت ارزیابی هوایی، استقرار 6 دستگاه آمبولانس و 3 دستگاه اتوبوس آمبولانس در ورنکش، ورزقان، میانه و سراب، اشاره کرد.

 رییس سازمان اورژانس کشور در پایان اظهار کرد: ارتباط مستمر با موسسه ژئوفیزیک تهران در خصوص آخرین وضعیت منطقه، ارتباط مستمر با مرکز هشدار سریع سازمان هواشناس در خصوص شرایط جوی منطقه، ارتباط مستمر با مرکز مدیریت راه های کشور در خصوص مسیر های کوهستانی منطقه، ارتباط مستمر با EOC سازمان امداد و نجات هلال احمر در خصوص نتایج ارزیابی تیم های آن سازمان از مناطق متاثر و پایش اطلاعات از دیگر اقدامات سازمان اورژانس کشور در خصوص زلزله صبح امروز در استان آذربایجان شرقی است./205

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196754
کلمات کلیدی