• 98/06/03 - 12:47
  • 31
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
معاون وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو:

تحریم‌ها انگیزه های ما را مضاعف و همت مان را عالی تر کرده است

معاون وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو گفت: چنانچه پتانسیل و ظرفیت تولید داخل نبود، در حوزه دارو ضربه پذیر بودیم و این موضوع می‌توانست آرمان های عالی انقلاب ما را به چالش بکشد، اما ماحصل آنچه که در سال‌های بعد از انقلاب از سوی محققین مختلف شکل گرفت، این شد که امروز سر و گردنمان را جلوی دشمن بالا می گیریم و می توانیم داروهای مورد نیازمان را تولید کنیم.


به گزارش وبدا، دكتر محمدرضا شانه ساز در مراسم رونمايي از داروي درمان نارسايي تنفسي نوزادان بركسورف، اظهار كرد: داروي بركسورف، يك داروي عادي نيست، بلكه در توليد آن نياز به دانش فني بالا، فناوري پيچيده و كار تيمي است. تولید این دارو جزو آرزوهای ما بود و اميدوار  بوديم که بتوانیم روزی این محصول را در کشورمان تولید کنیم.

وی افزود: داروي بركسورف محصول كار تيمي چندوجهي بوده كه از حرکت دانشجویی آغاز شده و با كمك ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و دست اندرکاران صنعت دارو، تولید شد.

دكتر شانه ساز ادامه داد: باید توجه کرد که این محصول سالیانه حدود ۴.۵ تا پنج میلیون دلار ارزبری داشته است، اما اصلاً ارزبری این محصول با اهمیت استراتژیک و حیاتی که برای گروه هدف و بیماران دارد، قابل مقایسه نیست. اگرچه این میزان ارزبری هم عدد کوچکی نیست، اما اهمیت تولید آن برای بیماران بسیار بیش از ابعاد اقتصادی آن است.

ريیس سازمان غذا و دارو همچنین گفت: در حال حاضر در شرایطی هستیم که دشمن به صورت هدفمند صنعت دارویي ما را نشانه گرفته است. به عنوان کسی که ما درگیر تهیه ارز و رفع کمبودها هستم، اعلام‌میکنم که به طور حتم برنامه ریزی دشمن این بوده که ما در زمینه تامین دارو با چالش و کمبودهای جدی مواجه شویم.

وي ادامه داد: داروهایی مانند دارویی که امروز رونمایی می شود، از جمله داروهایی هستند که می‌توانند به شدت عواطف و افکار عمومی را تحریک کرده و منجر به نارضایتی عمومی شوند. بر همین اساس می‌گویم که ارزش تولید این دارو از مسائل اقتصادی آن و ارزبری بالا، مهمتر و بیشتر است. امروز دشمنان ما با کمال وقاحت تامین دارو را در کشور هدف قرار دادند و مشخصاً کمپانی هایی که سال ها، بلکه دهه ها با ما کار می‌کردند را تحت فشار قرار داده‌اند تا به ما مواد اولیه دارویی را ندهند.

دكتر شانه ساز تاکید کرد: به هر حال چنانچه پتانسیل و ظرفیت تولید داخل نبود، در حوزه دارو ضربه پذیر بودیم و این موضوع می‌توانست آرمان های عالی انقلاب ما را به چالش بکشد، اما ماحصل آنچه که در سال‌های بعد از انقلاب از سوی محققین مختلف شکل گرفت، این شد که امروز سر و گردنمان را جلوی دشمن بالا می گیریم و می توانیم داروهای مورد نیازمان را تولید کنیم.

معاون وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو با بیان اینکه هر دارویی که در کشور ما مورد نیاز باشد محققین ما در رشته‌های مختلف می توانند آن را ظرف دو سال برنامه ریزی و تولید کنند، گفت: البته این ادعای بزرگی است، اما من به عنوان کسی که سه دهه در حوزه دارو فعالیت کرده‌ام، این موضوع را با طیب خاطر به مردم می‌گویم. تحریم‌ها انگیزه های ما را مضاعف کرده و همتمان را هم عالی تر کرده است. امروز با کمک معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری و ستاد اجرایی فرمان امام (ره) گام‌های اساسی را برای افزایش تولید مواد اولیه در داخل برنامه ریزی می کنیم.

وی افزود: ۹۷ درصد از داروهای مورد نیاز ما در کشور تولید می‌شوند که از نظر من این رقم ۹۹ درصد است؛ چراکه دو درصد هم داروهای وارداتی هستند که مشابه تولید داخل شان هم وجود دارد. بنابراین از نظر عددی می توانیم ۹۹ درصد از داروهای مورد نیاز مان را در کشور تامین کنیم. حال باید در زمینه تامین مواد اولیه هم برنامه ریزی کنیم که در حال حاضر حدود ۶۰ تا ۶۵ درصد شان در کشور تولید می شود و با برنامه ریزی هایی که انجام شده است، امیدواریم بتوانیم میزان تولید مواد اولیه مورد نیاز مان را مانند دارو در کشور افزایش دهیم تا در این زمینه هم آسیب پذیری مان را کمتر کنیم.

دكتر شانه ساز تصريح كرد: با این روند اطمينان داريم که نه تنها نیاز ارزی کشور را کاهش می دهیم، بلکه در زمینه صادرات هم می توانیم گام های بلندی را برداریم. اگر این توان در سال‌های بعد از پیروزی انقلاب اسلامی توسط محققین خصوصاً شرکت های دانش بنیان اتفاق نیفتاده بود، اکنون دچار مشکل می شدیم و مجبور بودیم برای واردات داروهای مورد نیاز ما به سبک قبل از انقلاب حدود ۴۵ میلیارد دلار صرف کنیم تا بتوانیم داروی مورد نیاز کشور را تامین کنیم. درحالیکه با وجود وضعیت فروش نفت و بودجه کشور عملاً این موضوع یک امر محال و غیر ممکن است.

معاون وزير بهداشت و رييس سازمان غذا و دارو در پايان تاكيد كرد: امیدواریم در سازمان غذا و دارو نیز به کمک همکاران و مدیران بتوانیم پاسداشت مناسبی از خدمات محققین داشته باشیم. این همت در سازمان غذا و دارو شکل گرفته و برنامه ما این است که بسیاری از نظارت ها و فرایندهای بررسی و صدور مجوزها را به شرکت‌های دانش‌بنیان واگذار کنیم تا سرعت عمل بیشتری داشته باشند. در عین حال این اقدام باعث چابکی بیشتر دولت شده و هزینه‌های دولت افزایش نمی یابد. همچنین، رضایتمندی از دولت نیز در میان شرکت‌های داروسازی افزایش پیدا می کند./٢٠٧

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 194403
کلمات کلیدی