• 98/06/31 - 10:11
  • 9
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
رییس سازمان غذا و دارو:

تیر دشمنان در تحریم دارو و تجهیزات پزشکی به سنگ خورده است


رییس سازمان غذا و دارو گفت: دشمن برخلاف ادعاهای مطرح شده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی شیطنت می‌کند و اما خوشبختانه تیر دشمنان در حوزه دارو تجهیزات پزشکی به سنگ خورده است.

به گزارش وبدا، دکتر محمدرضا شانه ساز در نشست خبری پنجمین نمایشگاه بین المللی ایران فارما دارو و صنایع وابسته با اشاره به دستاوردهای نمایشگاه ایران فارما و صنایع دارویی کشور، اظهار کرد: با برگزاری نمایشگاه ایران فارما توانسته ایم جایگاهی در بین کشورهای منطقه‌ای پیدا کنیم و علاوه بر داروهای معمولی که جزء دانش بنیان ها طبقه بندی نمی‌شوند، درمورد داروهای سلول درمانی و بایوتک در دنیا حرف برای زدن داشته باشیم.
 وی با اشاره به یکی از مسائل مطرح در حوزه صادرات، افزود: در بحث بازاریابی دارو هزینه‌ها را نمی‌بینیم و این باعث شده است که شرکت‌های دارویی کاری را برای تبلیغ انجام ندهند و این مسئله  معضلی در حوزه صادرات است هر چند که در حوزه دارو توانسته‌ایم بسیاری از شعارهای اقتصادی مقاومتی را محقق کنیم، اما به دلیل اینکه در حوزه تبلیغات دارو ضعیف عمل می‌کنیم.
معاون وزیر بهداشت تصریح کرد: مردم به طور کامل با توانمندی‌های صنعت داروسازی ایران آشنا نیستند،  ما به طور قطع یقین می‌گوییم که داروهای ایرانی از کیفیت بالایی برخوردار است.

وی با تاکید بر اینکه  شرکت‌های دانش‌بنیان قادر به تولید داروهای های جدید ظرف یک تا ٢ سال با قیمت پایین هستند، عنوان کرد: در منطقه خاورمیانه کشوری را نداریم که در حوزه بایوتک هر روز دستاوردهای جدیدی داشته باشد و همه کارخانه‌های داروسازی  در پایپ لاین خود ١٠ تا ٢٠ قلم داروی آماده ورود به بازار دارویی کشور دارند و این نشان دهنده آن است که دانشکده ها و دانشگاه‌ها و ارتباط صنعت و دانشگاه امروز به رشد و بالندگی رسیده است.

دکتر شانه ساز با بیان اینکه بیش از ۵٠ درصد مواد اولیه دارویی در داخل کشور تولید می شود، گفت:  با استفاده از منابع طبیعی و توانمندی کشور در حوزه دارو و هماهنگی بین بخشی می‌توانیم به قطب تولید مواد اولیه دارو در دنیا تبدیل شویم که باعث اشتغالزاریی نیز می شود.
وی خاطرنشان کرد: درحوزه اثربخشی و عوارض دارویی یکی از پیشرفته ترین آزمایشگاه‌های غذا و دارو را در منطقه داریم و آزمایشگاه مرجع کنترل غذا و دارو و آزمایشگاه‌های همکار، بر کیفیت داروهای داخلی نظارت می‌کنند.
رییس سازمان غذا و دارو درمورد آیین نامه جدید تاسیس داروخانه ها توضیح داد: داروسازان با کمترین حمایت مالی به مردم در سراسر کشور خدمت رسانی می‌کنند و در حوزه تاسیس این مراکز که نیازمند سرمایه‌ای زیادی است،  باید از داروسازان حمایت شود.
وی افزود: در آیین نامه جدید به دنبال آن هستیم تا تسهیلاتی برای ایجاد داروخانه به همکاری چند داروساز بدهیم. براین اساس چند داروساز می‌توانند درخواست ایجاد داروخانه را بدهند و دیگر نیاز به سرمایه گذار نیست.

دکتر شانه ساز با تاکید بر اینکه آیین نامه تاسیس داروخانه ها باید مراحل قانونی را طی کند، گفت: امیدواریم با این رویکرد شاهد آن باشیم که داروخانه مثل شرکت تعاونی به دست چند داروساز اداره شوند و باید به سمتی برویم که فروش دارو از کالا فروشی فاصله بگیرد و این رویکرد که اقتصاد دارو با دارو اداره شود تغییر کند. داروخانه باید گلوگاهی در مصرف منطقی دارو باشد و درامد داروساز نباید به فروش دارو وابسته باشد و ظرف چند ماه اینده آیین نامه جدید تاسیس داروخانه‌ها ابلاغ خواهد شد .
 رییس سازمان غذا و دارو درباره موضوع مافیا دارو تصریح کرد: در حوزه اقتصادی که گردش مالی بالایی دارد و ارز زیادی به خود اختصاص می دهد نمی توانیم قسم بخوریم هیچ تخلفی وجود ندارد و این موضوع به حوزه دارو تجهیزات پزشکی مرتبط نیست و آنچه که نظام و دولت به ان رسیده این است که با سامانه نظارتی دقیق و هماهنگ بتوانیم نظارت‌های دقیق انجام دهیم.
 
وی با اشاره به افزایش نظارت ها، اظهار کرد: تخلفات کاهش پیدا کرده است. برخی تخلفات مطرح شده صحت نداشتند و برخی صحت داشتند که در حال پیگیری آنها از سوی قوه قضاییه هستیم. بنا داریم با سامانه نظارتی تیتک نظارت‌ها را افزایش دهیم.  با متخلفین بدون هیچ اغماضی برخورد می‌شود و تلاش می‌کنیم بخشی از ضرر بیت المال را جبران کنیم؛  این تنها در حیطه اختیارات سازمان غذا و دارو نیست و ما نیاز به ارز را برآورده می‌کنیم.

دکتر شانه ساز درمورد تخصیص ارز دارو نیز گفت: پس از تخصیص ارز نیاز به رصد وجود دارد که همه آن در دست وزارت بهداشت نیست. تلاش می‌کنیم سامانه‌ها تیتک را تکمیل و نقاط ضعف را ببینیم، تیم کاملا حرفه‌ای کار را در زمینه تنظیم قرارداد بین مجری کارفرما و بخش‌های نظارتی دنبال می کند و قرار است شرکت‌های توزیع کننده و تولیدکننده زیر بار سامانه بیایند تا اطلاعات برخط شوند.

وی افزود: با همه فشارها که به صنعت داروسازی وارد می‌شود با همکاری ارکان مختلف در دستگاه‌های اجرایی ارز تامین شده  و مشابه سال گذشته از تخصیص یافته است. دشمن برخلاف ادعاهای مطرح شده در حوزه دارو و تجهیزات پزشکی شیطنت می‌کند و اما خوشبختانه تیر دشمنان در حوزه دارو تجهیزات پزشکی به سنگ خورده است.302/225

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 195232
کلمات کلیدی