• 98/08/15 - 12:01
  • 51
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

دیدار رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با مراجع عظام تقلید در قم

 

در حاشیه برگزاری اولین دوره آموزشی تخصصی مدیریتی فراهم آوری اعضای پیوندی در استان قم، دکتر شادنوش، رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت با آیت‌الله ‌ سید جواد شهرستانی نماینده آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران و آیت‌الله العظمی علوی گرگانی از مراجع عظام تقلید دیدار و گفت‌وگو کرد.

 

به گزارش وبدا، دکتر مهدی شادنوش رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت در حاشیه این دیدارها اظهار داشت: فرهنگسازی امری مهم و تاثیرگذاری در فرایند اهدا و پیوند عضو است که نیازمند حمایت تمامی ارکان و مراجع اجتماعی برای توسعه این امر خداپسندانه و خیرخواهانه است.

 

وی گفت: فرهنگسازی ۵۰ درصد از پروسه پیوند را دربرمی گیرد بنابراین ضرورت دارد که این امر به صورت مستمر دنبال شود.

 

دکتر شادنوش ادامه داد: نیمی از فرایند فرهنگ‌سازی وابسته به افراد بانفوذ اجتماعی است تا این کار را تایید و تبلیغ کنند تا کسانی که دچار مرگ مغزی می‌شوند، ‌خانواده آن‌ها به اهدای عضو رضایت دهند.

 

وی، فقه شیعی را فقهی پویا، زمان‌شناس و به‌روز دانست و ادامه داد:  تبادل اطلاعات علمی در زمینه اهدای عضو، جزء لاینفک این فرایند است تا فقهای دینی با استفاده از این مباحث علمی آخرین اجتهادهایی را که لازمه جامعه است، در اختیار افراد متدین و مذهبی قرار دهند. از این رو  با تبادل اطلاعات در زمینه اهدا و پیوند می توانیم در آینده فراگیری بیشتری را در سطح جامعه ایجاد و زمینه توسعه پیوند را فراهم کنیم.

 

رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری های وزارت بهداشت تصریح کرد: سفر به قم و دیدار با علما و مراجع عظام تقلید در راستای تبیین اهمیت اهدای عضو، شنیدن رهنمود علما در این زمینه و تقاضا از مراجع برای تشویق مردم به اهدای عضو است.

 

دکتر شادنوش با اشاره به ملاقات با آیت‌الله شهرستانی در قم بعنوان نماینده  آیت‌الله العظمی سیستانی در ایران، گفت: در دیدار با این مقام گرانقدر گزارشی از فرایند اهدا، پیوند عضو، روند اهدا در کشور و اطلاعات علمی لازم خدمت ایشان ارائه شد.

 

وی ادامه داد: با مساعدت و استقبال خوب نماینده این مرجع بزرگ تقلید تصمیمی اتخاذ شد که براساس آن گروه علمی پزشکی دست‌اندرکار در امر پیوند با  گروه کارشناسی استفتائات از دفتر آیت‌الله شهرستانی در نشست‌های مشترکی جزئیات فرایند اهدا و پیوند عضو را به صورت به روز و علمی برای بهره‌برداری‌های فقهی و ادله علمی در اختیار این هیات قرار دهند.

 

 رییس مرکز مدیریت پیوند و درمان بیماری‌های وزارت بهداشت همچنین به دیدار با آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی اشاره و اظهار داشت: آیت‌الله‌العظمی علوی گرگانی ضمن تقدیر از تمام دست‌اندرکاران امر خداپسندانه اهدای عضو و دعای خیر برای ایشان و تاکید بر توسعه بیش از پیش این امر درخواست کرد که با توجه به فتوای امام خمینی (ره) و حمایت رهبر معظم انقلاب حضرت آیت‌الله خامنه‌ای از فرایند اهدای عضو از فرد مرگ مغزی، این فرایند با سرعت بیشتری در جامعه گسترش یابد. از اینرو با قول مساعد ایشان مبنی بر تشویق افراد در جوامع مختلف زمینه مشارکت مردم در این امر نیک را فراهم نمایند.

 

دکتر شادنوش با بیان اینکه بنا بر وظیفه حوزه سیاستگذاری و پیگیری توسعه و ترویج امر پیوند در سطح جامعه به صورت دوره‌ای نشست‌ها و ملاقات‌هایی با افراد تاثیرگذار در جامعه صورت می گیرد افزود: در ماه‌های آینده جلسات بیشتری از این دست خواهیم داشت. پیش از این در استان‌هایی که برادران اهل تسنن ما حضور دارند، با علمای اهل تسنن آن استان‌ها هم جلساتی برگزار و درخواست کمک و مساعدت شده است چراکه  امیدوارم  با کمک این فعالیت‌ها، فواید پیوند عضو برای بیماران نیازمند به درستی در سطح جامعه تشریح شده و آمادگی لازم در تمام افراد جامعه ایجاد شود تا روند افزایش اهدای عضو در سال های آینده، استمرار داشته باشد و با کمک تاثیرگذاران اجتماعی در آینده شاهد ازدیاد این اقدام زیبا از سوی هموطنان باشیم.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196728
کلمات کلیدی