• 98/08/28 - 10:03
  • 23
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
معاون کل وزارت بهداشت در جلسه تودیع، تکریم و معارفه مدیرعامل سازمان انتقال خون :

سازمان انتقال خون سه هدف مهم حوزه سلامت را مد نظر قرار دهد

دکتر ایرج حریرچی معاون وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در جلسه تودیع و تکریم دکتر علی اکبر پور فتح اله و معارفه دکتر پیمان عشقی به عنوان مدیرعامل جدید سازمان انتقال خون از فعالیت های دکترپور فتح اله تشکر و قدردانی و تاکید کرد: طی این مدت حداقل نگرانی را از مجموعه انتقال خون داشتیم.

به گزارش وبدا، دکتر ایرج حریرچی همچنین از اینکه دکتر عشقی در شرایط کنونی که مشکلاتی برای تامین منابع وجود دارد و اقدامات دشمنان وضعیت مردم را به عنوان ولی نعمت سازمان تحت تاثیر قرار داده است، مسوولیت سنگین سازمان را پذیرفته است، تشکر کرد.
دکتر حریرچی به سه هدف مهم حوزه سلامت اشاره کرد و گفت: این سازمان نیز باید سه هدف یاد شده را مد نظر قرار دهد.
بر اساس این گزارش وی یکی از سه هدف یاد شده را افزایش سلامت برای جامعه در طول و عرض زندگی دانست و افزود: سازمان انتقال خون باید نقش خود را در "افزایش امید به زندگی ایرانیان" مشخص کند.
وی همچنین هدف دوم را محافظت مالی از مخاطرات ناشی از بیماری ها دانست و افزود: هزینه وقت تلف شده اهد اکنندگان خون و هزینه واردات داروهای غیر ضروری از آن جمله است.
دکترحریرچی هدف دیگر را رضایت مردم و پاسخ به نیازهای آنان دانست و افزود: ما همه خدمتگزار مراجعان هستیم و باید مشخص شود تا چه حد از خدمات ارائه شده رضایت مندی دارند.
معاون وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد روندی که به همت کارکنان و مدیریت دکتر پور فتح اله پیموده شده با مدیریت دکتر عشقی ارتقا یابد.

دکتر پورفتح اله مدیرعامل پیشین سازمان انتقال خون نیز با اشاره به 12 سال مدیریت سازمان گفت: در وضعیتی از سازمان می روم که فکر می کنم عاقبت به خیر شده ام و به جمله معروف عبادت بجز خدمت خلق نیست عمل کرده ام. وی با مرور خاطراتی از شروع خدمتش در سازمان انتقال خون خود را عاشق این سازمان خواند و گفت: امروز خیلی از کسانی که هماتولوژی خوانده اند دانشجو یا دانشجوی دانشجویان من هستند و پیوند من با سازمان انتقال خون قطع نشدنی است و برای توسعه توزیع خون سالم در کشور به توسعه این علم فکر می کنم و هرگاه لازم باشد در خدمت دکتر عشقی خواهم بود.
سازمان انتقال خون و خدمات آن چون دوی امدادی از دست متخصصان و مدیران این رشته امروز به دست من رسیده است
دکتر پیمان عشقی، مدیرعامل جدید سازمان انتقال خون نیز بنیان سازمان انتقال خون را با عشق و صداقت دانست و افزود: دکتر علا بنیانگزار این سازمان نیز عاشق این رشته و مردی دانشمند است و عشقی که او در این راه به کار بست هنوز نیز در سازمان جاری است و به هریک از مدیران عامل آن رسیده است. وی ضمن گرامیداشت یاد و زحمات مدیران پیشین سازمان انتقال خون گفت: سازمان انتقال خون و خدمات آن چون دوی امدادی از دست متخصصان و مدیران این رشته امروز به دست من رسیده است.
وی سازمان انتقال خون را خانه دوم خود و فعالیتی دانست که بسیار به آن علاقه دارد و ابراز امیدواری کرد که شرایط دشوار و دلشوره های اجتماعی امروز را نیز مردم پایدار کشور به خوبی پشت سر بگذارند.
وی ارتقا و تثبیت جایگاه سازمان انتقال خون را در مرتبه حقیقی خود از آرزوهایش دانست و افزود: اینکه سازمان انتقال خون را نهادی حیاتی دانسته اند درپدافند غیرعامل وبرای نهادهای حاکمیتی و مجلس و دولت باید مفهومی داشته باشد که حمایت های آینده را سبب شود.

زیرا خون مایعی حیاتی است و جایگزین ندارد و در تامین آن به خون مردم و خاک خود وابسته ایم. تحریم ناپذیر است و در عین حال سرمایه اجتماعی بالایی می طلبد. اعتمادی که هم اکنون ملت ما به این سازمان دارند طی بیش از 4 دهه به دست آمده است و اکنون به جرات می توانم بگویم در حوزه وزارت بهداشت معتبرترین مرجع مردم انتقال خون است نه هیچ نهاد درمانی دیگر.

دکتر عشقی تاکید کرد: این سرمایه اجتماعی راحت به دست نیامده و باید به خوبی از آن محافظت و استفاده شود.

وی فرهنگ، رسانه، هنر، ورزش و روانشناسان را برای کمک به توسعه این اعتبار ضروری دانست و افزود: این سازمان را باید غیر سیاسی و فرا ملی ببینیم تا جایی که زیر برند دیگری نرود.

مدیرعامل سازمان انتقال خون همچنین گفت: درآمدهای سازمان باید اختصاصی باشد اگر نمایندگان از سازمان درخواست هایی دارند ما هم درخواست هایی داریم که باید به آن پاسخ داده شود.

این درآمدهای سازمان با خون دل همکاران و عشق و رغبت اهدا کنندگان به دست می آید و باید در اختیار سازمان قرار گیرد تا در زمان بحرانهایی چون سرما و زلزله بتوانیم از آن استفاده کنیم.

وی افزود
: حیاتی بودن سازمان سبب می شود که خرید و فروش و وجه اقتصادی در سازمان نداشته باشیم و مشتری محوری برای بیماران نیامند به خون و اهدا کنندگان در این سازمان حرف اول را می زند و پژوهشها نیز باید در همین محور قرار گیرد.

وی با تاکید بر اهمیت نیروی انسانی متخصص و عاشقی که برای ارتقای فرایندهای سازمان زحمت می کشند گفت: اگر کسی نیز از سازمان رفته است باید دوباره جذب شود و رضایت ایشان جلب شود و برنامه ریزی شود تا هریک از متخصصان و نو آوران چند نیرو مثل خود تربیت کنند و تحویل سازمان بدهند.

وی گفت: باید بانک اطلاعاتی نیروهای سازمانی تشکیل شود و برای طرحی های سازمان جایگاه شغلی خصوصی و دولتی دیده شود و در قوانین و تعرفه گذاری ها تدبیر خاصی در این رابطه صورت گیرد.

دکتر عشقی با تاکید بر اهمیت انعقاد تفاهم نامه ها با دانشگاه و مراکز درمانی و پیوند اقتصاد سلامت را نیز ضروری خواند و افزود: تکریم اهدا کنندگان خون کافی نیست و لازم است آنها خود را در امور سازمان دخیل بدانند و برای ترویج فرهنگ انتقال خون و آموزش از ایشان خصوصا بازنشسته های اهدا کمک بگیریم.

وی تاکید کرد: در مراکز اهدا باید آموزش بهتر و عمیق تری صورت گیرد.

دکتر عشقی در مورد مدیریت خون بیمار گفت: دوره کلاس های آموزشی سر رسیده است و باید مشاور انتقال خون در بیمارستانها و مراکز درمانی جایگاه مشخص شغلی داشته باشد و حضور رسمی او حس شود. در تعرفه های قانونی و اعتبار سنجی بیمارستان به حساب آید و حقوق و مزایا داشته باشد.

وی تاکید کرد که قبل از مشورت با مشاور انتقال خون بیمارستان نباید در خواست خونی ارسال شود.

گفتنی است، در پایان این مراسم ضمن اهدای لوح انتصاب مدیر عامل جدید و تقدیر نامه دکتر پور فتح اله هدایایی به رسم یاد بود به وی تقدیم شد.302/226
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197117
کلمات کلیدی