• 98/08/26 - 12:18
  • 16
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر:

مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک ها یک تهدید جهانی است

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر وزارت بهداشت، مقاومت میکروبی نسبت به آنتی بیوتیک ها را یک تهدید جهانی اعلام کرد و گفت: برخی گمان می کردند این تهدید برای آینده دور است، اما اکنون این تهدید تاثیر خود را بر زندگی بشر به جای گذاشته است.

به گزارش وبدا، دکتر محمد مهدی گویا با بیان این مطلب در نشست خبری هفته جهانی اطلاع رسانی درباره آنتی بیوتیک ها، گفت: مصرف آنتی بیوتیک ها حتما باید با تجویز پزشک باشد و خودسرانه انجام نگیرد. مصرف آنتی بیوتیک باید صحیح، به موقع و به اندازه باشد. بیمار باید بداند چه آنتی بیوتیکی برای چه موردی مصرف می کند. باید طول مدت درمان را رعایت کند و داروی مصرفی را بیجا قطع نکند تا دارو اثربخشی لازم را داشته باشد.

وی افزود: آنتی بیوتیک ها در زندگی بشر تحولی عظیم به جا گذاشتند. بعد از کشف آنتی بیوتیک ها عرصه بشری شاهد تحولی شگرف شد و بسیاری از بیماری های عفونی خطرناک و مرگبار مهار شدند.

وی ادامه داد: در طول زمان هزاران نوع آنتی بیوتیک به نظام سلامت کشورها وارد شدند و هرکدام توانستند تحول، عمده ای در سلامت انسان ایجاد کنند. بسیاری از همه گیری های بزرگ در دنیا با مصرف صحیح آنتی بیوتیک ها کنترل شدند. اما همین آنتی بیوتیک ها به دلیل مصرف بی رویه، بیجا و ناصحیح کم کم در حال از دست دادن ارزشهای خود هستند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر گفت: این معضل به خاطر خطای بشری رخ داده است نه بی اثری آنتی بیوتیک ها. خطاهایی مانند خود درمانی یا عدم تکمیل دوره درمان، اطلاعات کافی نداشتن درباره آنتی بیوتیک ها و اثربخشی و عوارض آن و نیز چگونگی مواجهه با عوارض مصرف آنها که به مصرف کننده بر می گردند موجب مقاومت میکروبی در برابر آنتی بیوتیک ها شده است.

دکتر گویا افزود: وجود باورهای غلط در برخی افراد درباره آنتی بیوتیک ها، تبلیغات نادرست و عدم نظارت توسط موسسات دارویی، آموزش نامناسب مردم، رفتار غیرحرفه ای برخی از درمان گرها، تجویز نابجای آنتی بیوتیک ها و انتخاب غیرصحیح داروهای ضدمیکروبی نیز بر اثربخشی آنتی بیوتیک ها و مقاومت میکروبی در برابر آنها تاثیر داشته است.

وی با اشاره به اینکه این مشکلات در همه جای دنیا وجود دارد، ادامه داد: برخی از دلایل مقاوم شدن میکروب ها به آنتی بیوتیک به مراکز درمان برمی گردند. یکی از مهم ترین وظایف مراکز بهداشتی، درمانی اینست که عوامل میکروبی به صورت نابجا در این مراکز رشد نکنند و عامل میکروبی از بیمار به بیمار، از پزشک به بیمار، از بیمار به پزشک و پرستار، از بیمار به ملاقات کننده و بالعکس منتقل نشود.

وی مشکل دیگر مقاومت میکروبی نسبت به داروهای ضد میکروبی را مصرف این داروها در دام ها دانست و گفت: آنتی بیوتیک ها حتی در برخی مواد غذایی نیز مصرف می شوند که اگر مراقبت و نظارت درستی انجام نشود یکی از راه های مهم مقاومت میکروبی در این بخش است.

وی بیان کرد: برخی میکروارگانیسم ها پیدا شده اند که یا به سختی به درمان ضد میکروبی پاسخ می دهند یا اصلاً به درمان جواب نمی دهند. هم اکنون برخی از میکروب ها و بیماری ها مثل تیفوئید یا بیماری های عفونی گوارشی وجود دارند که دیگر به درمان ساده ضد میکروبی پاسخ نمی دهند.

رییس مرکز مدیریت بیماری های واگیر بیان داشت: برخی بیماری های آمیزشی مثل سوزاک در دنیا به دلیل مصرف غیرصحیح آنتی بیوتیک ها به درمان جواب نمی دهند که طولانی شدن این بیماری تاثیر سویی در روابط جنسی و خانواده ها برجای می گذراد.

دکتر گویا اجرای برنامه کشوری مقاومت میکروبی توسط مرکز مدیریت بیماری های واگیر را مورد اشاره قرار داد و گفت: در این برنامه سعی شده است سرعت پیدایش مقاومت میکروبی کاهش یابد زیرا هیچ کشوری نمی تواند از سرعت رشد آن صد در صد جلوگیری کند.

وی ارتقای دانش مردم، مطالعه مستمر وضعیت مقاومت میکروبی در مراکز درمانی، گسترش روش های کنترل عفونت در سطح مراکز درمانی کشور با توصیه به شستشوی مرتب دست ها و تحقیقات در زمینه آنتی بیوتیک ها در کشور را بخش های دیگر این برنامه اعلام کرد و اظهار داشت: راهکار دیگر مقابله با این معضل، طبقه بندی آنتی بیوتیک ها و هدایت کردن مساله تجویز آنتی بیوتیک ها در کشور است. زیرا برخی آنتی بیوتیک ها را فقط باید عده ای خاص از پزشکان تجویز کنند.

وی در پایان، افزایش آگاهی عمومی، پایش مصرف داروهای میکروبی، شناسایی علائم تغییر نسبت به مقاومت در برابر داروها، ترویج استفاده مناسب از داروهای ضد میکروبی، استانداردسازی تست های آزمایشگاهی برای تشخیص عفونت های مقاوم، ثبت موارد ابتلا به عفونت های مقاوم به آنتی بیوتیک ها، مراقبت از همه گیری مقاومت به آنتی بیوتیک ها و همکاری با سازمان های دیگر در جهت مصرف منطقی آنتی بیوتیک ها را اهداف این برنامه برشمرد.216

 

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197052
کلمات کلیدی