• 99/03/12 - 13:50
  • 1077
  • زمان مطالعه : 7 دقیقه
وزیر بهداشت عنوان کرد:

موافق تراکم جمعیت در محدوده طرح ترافیک نیستیم

وزیر بهداشت گفت: در خصوص اجرای طرح ترافیک در تهران به شهردار اعلام کردیم که ما موافق تراکم جمعیت در محدوده طرح ترافیک نیستیم و برای ما امروز، مهمترین کار، مهار کرونا است و آلودگی هوا برای ما در اولویت نیست کما اینکه در تهران گزارشی مبنی بر آلودگی هوا نداریم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی در حاشیه آغاز اجرای کشوری برنامه "هر خانه یک پایگاه سلامت" که به صورت ویدیو کنفرانس برگزار شد، اظهار داشت: متاسفانه ناوگان مترو و اتوبوسرانی اضافه نشد و استفاده از ماسک را در ناوگان حمل و نقل عمومی اجباری کرده ایم اما وقتی در فصل گرما، زن یا مرد سالمندی که ماسک خود را برای تنفس راحت تر بر می دارد، در حال انتشار ویروس کرونا است.

وی افزود: وقتی ناوگان حمل و نقل عمومی را نتوانسته ایم ترمیم کنیم، تعداد اتوبوس هایی که گفته می شد به ناوگان حمل و نقل اضافه نشده، ما قطعا به عنوان متولی سلامت جامعه می ایستیم که حداقل مردم بتوانند از وسایل نقلیه شخصی خودشان استفاده کنند. شهردار تهران و وزیر کشور در جلسه ای که داشتیم عنوان کردند که در ساعات رفت و بازگشت شاغلان و کارمندان، دوربین های طرح ترافیک خاموش می شود و مانع ورود پلاک های شهرستان می شویم که به راحتی وارد محدوده طرح ترافیک می شوند و نظم را بهم می ریزند.

وزیر بهداشت ادامه داد: در آن جلسه گفتم که چند روزی با شما همراهی می کنیم بنده در مورد سلامت مردم با احدی رودربایستی و شوخی ندارم. اگر ببینیم حتی دو درصد افزایش مسافر مترو و اتوبوس داریم و فاصله گذاری ها بهم می ریزد، قطعا اعلام می کنیم و شخصا می گویم که دوباره طرح ترافیک باید لغو شود.

برخی افراد دستاوردهای کشور را خیلی ساده انگاشتند/ وضعیت هواپیمایی که وزیر بهداشت با آن به مشهد سفر کرد

دکتر نمکی در خصوص وضعیت شیوع کرونا در مناطق پرخطر کشور گفت: رسانه ها از روزهای اول از نزدیک مشاهده کردند که کادر بهداشتی و درمانی کشور با چه روحیه بالا اما سختی و مشقتی کار می کنند متاسفانه این دستاورد بزرگ را برخی افراد، خیلی ساده انگاشتند و فکر می کردند به راحتی کرونا مهار شده است. دو روز پیش که به مشهد مقدس سفر کردم، در رفت و برگشت، صحنه های غم انگیزی مشاهده کردم. در هواپیمایی سوار شدم که افراد در کنار همدیگر نشسته بودند گرچه ماسک هم توسط عوامل پرواز، توزیع شد اما آماده شدن هواپیما برای پرواز، حدود 15 دقیقه زمان برد و خیلی از مسافران، ماسک را بر می داشتند، با همدیگر صحبت می کردند و هر فردی هم از منطقه ای آمده بود و سوار هواپیما شده بود و این وضعیت بنده را به عنوان وزیر بعد از سه ماه و سختی زیاد برای مدیریت و کنترل کرونا در کشور، متاثر کرد و به روح و روانم شلاق زد که این چه نوع نشستن و فاصله گذاری است.

دو اتفاق بد در حال رخ دادن است

وی خاطرنشان کرد: امروز متاسفانه دو اتفاق بد در حال رخ دادن است؛ یکی اینکه مردم فکر می کنند که کرونا تمام شده که دو پیام برای ما دارد. یکی اینکه وقتی مردم دل به دریا می زنند خاطرشان آسوده است که دولت و وزارت بهداشت در کنار آنها حضور دارد که یک پیام مثبت است اما پیام منفی آن نیز این است که نمی دانند کرونا به راحتی می تواند برگردد. ممکن است از گوشه زمین در دقیقه 90 از کرونا گل بخوریم.

برخی از مسئولان دچار توهم اتمام کرونا شده اند

وزیر بهداشت افزود: دومین اتفاق این است که برخی مسئولان نیز دچار توهم اتمام کرونا شده اند و از فلان ستاد و وزارتخانه به بنده فشار می آوردند که فلان مرکز یا فعالیت یا لیگ یا پرواز را بازگشایی کنیم و تصور کرده اند که همه چیز عادی شده است اما اینگونه نیست. کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است دچار پیک خطرناک آن شویم.

دکتر نمکی در خصوص استانهای قرمز گفت: متاسفانه یک باور نادرست شکل گرفته بود که در فصل گرما شاهد پایان کرونا هستیم البته این باور به دلیل رفتار اجداد قبلی این ویروس یعنی سارس و مرس بود و روز اول به همکارانم گفتم که این ویروس، هیچ شباهتی به اجداد خود ندارد و نباید فریب آن را بخورید.

وی تصریح کرد: در حال حاضر در استانهای خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمانشاه و هرمزگان گرفتار پیک کرونا هستیم. نفس مان گرفته شد و با سختی زیاد، مرگ و میر ناشی از کرونا در کشور را در اوج تحریم ها به کمتر از 30 رسانده بودیم اما دیروز 50 درصد از مرگ ها مربوط به سه استان کشور بود و اگر خدای ناکرده این اتفاق استمرار داشته باشد، تعداد مرگ های روزانه سه رقمی می شود و غیر از غصه ای که برای از دست دادن عزیزان مان می خوریم، به آبرویی که در سطح بین المللی به دست آورده ایم، خدشه وارد می شود.

عروسی نگیرید چون فردا باید عزا بگیرید

وزیر بهداشت بیان داشت: از مردم خواهش کردیم که مراسم ازدواج برگزار نکنید و نروید چون فردا باید عزا بگیرید اما در استان هایی مانند خوزستان، مراسم ازدواج پر رفت و آمد برگزار کردند، روبوسی و هلهله کردند و ما می دانستیم که این زنگ خطری برای شیون های آینده است و هر قدر هم که گفتیم، کسی توجهی نکرد.

دکتر نمکی یادآور شد: وقتی یک آمار مرگ روزانه به من اعلام می شود نه به دلیل اینکه بخاطر وزیر بهداشت بودن، مورد مواخذه قرار می گیرم، خیر اما من خودم را فرزند هر شهروند و عضوی از خانواده ها می دانم و در این صورت گویا خنجری به قلب بنده و همکارانم فرو می کنند. هفته گذشته تمام همکاران ما و مدیران وزارت بهداشت، به استانهای کشور سفر کردند و این سفرها مداوم است و بنده شبانه روز با آنها در تماس هستم.

دغدغه های حوزه سلامت کشور

وی اظهار داشت: مدیریت کرونا کار فوق العاده سختی است. کشوری هستیم که در اوج تحریم و با وضعیت اقتصادی نامناسب و دغدغه های زیاد قرار داریم. همزمان با شیوع کرونا در خوزستان، گرفتار بیماری التور و بیماری های روده ای گرمسیری هر ساله هم می شویم. وقتی در سیستان و بلوچستان امسال همه خوشحال هستند که بارندگی ها زیاد بوده، علاوه بر شیوع کرونا، گرفتار آب های راکد و مالاریا هم می شویم و نمی توانیم از یکی از آنها غفلت کنیم.

مردم به ما و همکاران مان رحم کنند

وزیر بهداشت گفت: از مردم تقاضا دارم که ذره ای به بنده، همکاران ما، خودشان و جان شان رحم کنند. فاصله گذاری و استفاده از ماسک را جدی بگیرند. دیروز دیدم که برخی از اعضای رسانه آنقدر خیالشان راحت شده که در حیات دولت، می گویند ماسک و کرونا دیگر تمام شده البته در فصل گرما، استفاده از ماسک سخت و خسته کننده است اما ما هم خسته می شویم.

علائمی از افزایش کرونا در تهران گزارش شده است

دکتر نمکی تاکید کرد: رسانه ها این پیام را مرتب به مردم بدهند که کرونا تمام نشده و هر لحظه ممکن است دوباره ما را غافلگیر کند. در تهران علائمی از افزایش شیوع کرونا به ما گزارش شده است و همه همکاران ما در برج های مراقبت متعددی که طراحی کرده ایم، دیده بانی می کنند و تعداد آزمایشگاه ها در کشور حداقل 50 برابر قبل از شیوع کرونا شده اما این موضوع به معنی این نیست که ما اگر لحظه ای غفلت کنیم، ضربه نمی خوریم.

با تختی یا پوریای ولی کشتی نمی گیریم

وی یادآور شد: در مبارزه با کرونا در شرایطی نیستیم که بگوییم با جهان پهلوان تختی یا پوریای ولی کشتی می گیریم بلکه با ویروس چموشی کشتی می گیریم که دیگر نگاه نمی کند که ببیند کدام بخش از بدن شما ممکن است التهاب داشته باشد و از ضربه زدن به آن محل بپرهیزد بلکه ویروس کرونا به این نگاه می کند که ببنید از کجا بهتر می تواند به ما ضربه بزند و آنجاست که ما را گرفتار و نابود می کند.

کرونا چهره چموش تری از خودش بروز می دهد

وزیر بهداشت تاکید کرد: یک ذهنیت نادرست دیگر هم وجود دارد که ویروس کرونا آرام تر و نجیب تر شده اما باید بگوییم که این ویروس به مراتب نانجیب تر شده است. در خوزستان، سیستان و بلوچستان و برخی از استانهای دیگر، جوانان به دلیل ابتلا به کووید19 جان خود را از دست می دهند و در بندر عباس سه روز پیش، پرستار 42 ساله ما که فاقد بیماری زمینه ای بود و از دختر بچه یتیم خود مراقبت می کرد، متاسفانه از بین رفت و داغ به دل همه ما گذاشت. ویروس نه تنها آرام نشده بلکه چهره چموش تری از خودش بروز می دهد و این مسائل جدی است./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 208893

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *