• 98/03/05 - 11:41
  • 22
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگير وزارت بهداشت اعلام کرد:

نظارت پنج لایه ای بر اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون

 
معاون فنی دفتر مدیریت بیماری های غیر واگير وزارت بهداشت از نظارت پنج لایه ای بر اجرای بسیج ملی کنترل فشار خون در کشور خبر داد.
 
به گزارش وبدا، دکتر علیرضا مغیثی با بیان این مطلب گفت: این نظارت از سطح ستاد وزارت بهداشت شروع می شود و تا سطح خانه بهداشت در روستاها ادامه خواهد داشت.
 
وی افزود: ستاد وزارت بهداشت، دانشگاه های علوم پزشکی قطب و غیر قطب، مراکز جامع خدمات سلامت در شهرستان ها، پایگاه سلامت در شهر، خانه بهداشت در روستا و ایستگاه هایی که در محل تجمع مردم برای سنجش فشار خون ایجاد می شوند، در این طرح مورد نظارت و پایش قرار می گیرند.
 
وی، هدف از پایش بسیج ملی را نظارت بر حسن اجرای انجام کار در طول دوره بسیج ملی و شناسایی ناکارآمدی ها، نابسامانی ها، اشکالات برنامه و انطباق وضعیت موجود با وضعیت مطلوب برنامه اعلام کرد و گفت: در طول اجرای بسیج ملی اهداف کوچکتری همچون حصول اطمینان از ابلاغ تمامي دستورالعمل ها به همه پرسنل و اطمینان از ابلاغ آن به کارگزاران، راهنمایی، هدایت و آموزش کارکنان در صورت لزوم، استفاده بهینه از منابع، نظم کاری بیشتر، ایجاد انگیزه در کارکنان، حفظ وحدت و یکپارچگی در بین کارکنان، وحدت رویه از ستاد تا سطح مرکز خدمات جامع سلامت را نیز دنبال می کنیم.
 
دکتر مغیثی اضافه کرد: ناظران موظف هستند بازخوردها را همان روز به سطح بالاتر گزارش کرده و ملزم به رفع کاستی ها هستند. چنانچه لازم به ورود به یک مساله از سطح بالاتر از ناظر باشد برای رفع مشکل سطح بالاتر ورود می کند و تمام فعالیت ها در ستاد نیز رصد خواهد شد.
 
معاون دفتر مدیریت بیماری های غیر واگير وزارت بهداشت گفت: برآورد ما این است که 15 میلیون نفر از افراد بالای 30 سال، فشار خون دارند که 50 درصد شناسایی شده اند و از این تعداد 50 درصد درمان می گیرند و فقط 20 درصد کنترل موثر دارند.
 
وی افزود: بنابراین حدود 6 تا 7 میلیون بیمار فشار خون ناشناخته داریم که این بسیج ملی کمک می کند که حداقل 2 میلیون نفر از افراد بالای 30 سال از وجود یا فقدان فشار خون خود مطلع شوند و اگر مبتلا هستند فشار خون خود را کنترل کنند.
 
دکتر مغيثي در پایان بیان كرد: انتظار داریم حداقل یک میلیون نفر در این کمپین، درمان موثر دريافت كنند و بعد از اتمام طرح نیز در اختيار سیستم نظام سلامت در شهرها، روستاها و حاشیه شهرها باشند./216/205
  • گروه خبری : آخرین اخبار,فشار خون بالا,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 190877
کلمات کلیدی