• 99/10/30 - 15:30
  • 397
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر:

وزارت بهداشت برای بیماری های غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد

نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با بیان اینکه وزارت بهداشت برای بیماری های غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد، گفت: علی رغم اینکه باید توجه ویژه ای به بیماری های واگیر داشته باشیم از بیماری های غیرواگیر هم نباید غافل شویم.

به گزارش وبدا، دکتر باقر لاریجانی نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر در نشست کمیته که امروز برگزار شد، با بیان اینکه با تلاش های انجام شده وضعیت خوبی در دوران کنونی و شیوع این بیماری داریم که اگر مراقبت نکنیم مرگ و میر بسیاری خواهیم داشت، درباره ارتباط بیماریهای غیرواگیر و شیوع کووید19 در جهان، اظهار کرد: ما امروز با یک مشکل چندوجهی روبه رو هستیم که تاثیرات متفاوتی بر بسیاری از گروه های اجتماعی دارد. 
 
وی با اشاره به اینکه 60درصد افرادی که با ویروس کرونا درگیر می شوند به بیماری غیرواگیری مبتلا بوده اند، گفت: عوارض این موضوع جدی است و باید تلاش کنیم با مدیریت صحیح خطرهای زمینه ای را کاهش دهیم چرا که بیماری غیرواگیر و واگیردار روی هم تاثیرگذار هستند.
 
دکتر لاریجانی با بیان اینکه 22 درصد مبتلایان به کرونا دچار بیماری قلبی، 21درصد مبتلایان دارای دیابت و 27درصد به بیماری های مزمن ریوی مبتلا بوده اند، عنوان کرد: 30 درصد مبتلایان به کووید 19 دچار بیماری زمینه ای بوده اند و 37 درصد مرگ و میرها به مبتلایان بیماری های غیرواگیر مربوط بوده است؛ 70 درصد افراد بالای 60سال که درپی ابتلا به این بیماری فوت می کنند، به یکی از بیماری های زمینه ای مبتلا بوده اند. 
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر ادامه داد: علی رغم اینکه باید توجه ویژه ای به بیماری های واگیر داشته باشیم از بیماری های غیرواگیر هم نباید غافل شویم.
 
وی با اشاره به مشکلات به وجود آمده در ارائه خدمات به بیماران پس از شیوع کرونا در کشور، عنوان کرد: زمان آغاز شیوع ویروس در ایران ما در حوزه خدمات رسانی با مشلات متعددی رو به رو شدیم که به تدریج وضعیت بهتر شد. در هفته های اول خدمات قابل ارائه به بیماران غیرواگیر کاهش چشمگیری پیدا کرد، به عنوان مثال ویزیت چاقی 75درصد با مشکل مواجه شد.
 
بازبینی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر تا پایان بهمن ماه
 
دکتر لاریجانی با تاکید بر اینکه مراقبت های فشار خون، دیابت و غربالگری های سرطان هم با آسیب های جدی در این دوران رو به رو شدند، به بازبینی سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر اشاره و ابراز امیدواری کرد: بازنگری سند تا پایان بهمن تمام شود.
 
نایب رییس کمیته ملی بیماری های غیرواگیر با اشاره به اینکه بسیاری از دانشگاه ها تلاش کردند در راستای مدیریت بحران بیماری غیرواگیر شرایط را کنترل کنند، از همکاری انجمن های علمی در این حوزه خبر داد.
 
وی در ادامه نشست با اشاره به راه اندازی سایت جدید کمیته غیرواگیر در بهمن ماه، به مجموعه اطلاعات ارائه شده در این سایت اشاره کرد و گفت: در این سایت فعالیت همه کمیته ها اطلاع رسانی خواهد شد و سندها و کتاب های مرتبط  قابل دسترس خواهد بود.
 
دکتر لاریجانی در پایان مطرح کرد: وزارت بهداشت برای بیماری های غیرواگیر برنامه های بسیار روشنی دارد، در بحث استراتژی یکی از کشورهای پیشرو در منطقه هستیم که امیدواریم بحث های فرابخشی به خوبی مطرح شوند./208
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 221931
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *