• 1399/07/26 - 08:10
  • 1354
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

پزشکی و خادم حرم مطهّر رضوی بودن؛ دو حرفه برای خدمت به خلق و عبادت/ گفتگو با یکی از پزشکانی که خادم زائران امام رضا(ع) است

 
 
در بین خدّام حرم مطهّر رضوی، افراد و اقشار مختلفی حضور دارند که با عشق، علاقه، صبر، شکیبایی و خوشرویی مشغول خدمت رسانی به زائران امام رئوف هستند. یکی از این اقشار، جامعه شریف پزشکی است که علاوه بر حضور در خط مقدم جبهه مبارزه با کووید19، خدمتگزار زائران هستند. یکی از کفشداران حرم مطهّر رضوی، دکتر علیرضا جوان، مدیر امور تجهیزات و ملزومات پزشکی دانشگاه علوم پزشکی مشهد است که گفتگوی کوتاهی با وی داشتیم.
 
*حس مشترکی که بین خادم حرم رضوی و پزشک بودن وجود دارد را توضیح دهید
 
در اوج بحران بیماری کووید19، فشار مضاعفی به حوزه بهداشت و درمان و نیروهای حوزه سلامت در بخش های مختلف از جمله بهداشتی، درمانی و پشتیبانی وارد شد و کمترین زمان را برای استراحت کافی را نداشتند و این فشارها هم جسمی و هم روحی بود و یکی از مواردی که در زمینه کنترل و کاهش فشارها به بنده کمک می کرد و شرایط قابل تحمل می شد، کشیک هایی بود که در حرم مطهّر رضوی بود. 
 
حس خیلی خوبی بود زمان هایی که تا قبل از تعطیل شدن حرم مطهّر به آنجا می رفتیم و با امام رضا(ع) راز و نیاز و دعا می کردیم که بشر زودتر از این ویروس، نجات پیدا کند. در ساعات اداری هم در ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشغول به خدمت بودیم و حس مشترکی بین این دو کار وجود داشت. از طرفی تمام وقت صبح را برای خدمتگزاری به نیروهای بهداشتی و درمانی می گذاشتیم چون اگر کوچک ترین مشکلی برای آنها پیش می آمد، زیان آن به مردم هم می رسید و از طرفی وقتی به حرم مطهّر می رفتیم، حس آرامشی که به ما دست می داد، شرایط قابل تحمل تر بود. 
 
ایامی که حرم مطهّر، تعطیل بود، خیلی فشار روحی مضاعفی به بنده وارد شد و گاهی هم از دوستان خواهش می کردیم که اجازه دهید نیم ساعت به حرم برویم و تجدید قوا کنیم که خوشبختانه با بازگشایی محدودی که انجام شد، این مشکل نیز تا حدودی برطرف شد.
 
 
*چند وقت است که خادم حرم مطهّر هستید؟ حس پزشک بودن بهتر و شیرین تر است یا حس خادم بودن؟
 
دو سال است که به عنوان خادم به زائران حضرت رضا(ع) خدمت می کنم. حس خادم بودن برای بنده از نظر معنوی و در زندگی شخصی، شیرین تر از حس پزشک بودن است. وقتی زائران به بارگاه امام رئوف می آیند، اگر مورد توجه و عنایت آقا امام رضا(ع) قرار گیرند، ما هم درصدی شریک هستیم البته پزشکی هم حس زیبایی است که می توانی به انسانها در کاهش درد و آلام آنها کمک کنی. هم پزشکی و هم خادم بودن، خدمت به خلق و عبادت است اما از نظر روحی در حرم رضوی، قوت قلب زیادی دارد. 
 
*خودتان هم به کووید19 مبتلا شدید؟
 
بله چندین بار به این بیماری مبتلا شدم اما یکی از اتفاقاتی که باعث شد اتفاقات و بحران کرونا برای بنده قابل تحمل تر باشد، همین حضور در حرم مطهّر رضوی بود و امیدواریم که با دعای خیر مردم، هر چه زودتر از شر بیماری کووید19 راحت شویم. 
 
*خاطره خاصی بوده که برای تان در حرم رضوی اتفاق افتاده باشد؟
 
یکی از اتفاقات خیلی خوبی که در حرم مطهّر برای همه خدّام می افتد، این است که خیلی از دوستان قدیمی که سالهای سال از آنها خبر نداشته ای را می توانی ببینی و بنده هم چندین نفر از دوستان قدیمی ام را که هیچ نشانی و خبری از آنها نداشتم را توانستم در حرم آقا امام رضا(ع) ببینم و تجدید خاطره کنیم. 
 
پارسال در یکی از کشیک هایی که داشتم، آخر شب که کشیکم تمام شده بود و به سمت منزل در حرکت بودم، یکی از زائران در یکی از صحن ها وضعیت جسمی مناسبی نداشت و تا زمانی که همکاران اورژانس بر بالین این زائر می خواستند حاضر شوند، در کنار بیمار ماندم و اقدامات اولیه را برای او انجام دادم و بلافاصله هم همکاران اورژانس از دارالشفا به آن صحن آمدند و این یکی از خاطراتی بود که کاری که از دستم بر می آمد را توانستم در حرم برای زائری از امام رئوف انجام دهم.
 
 
*در بین خدّام از چه گروه و اقشارهایی حضور دارند؟
 
یکی از حسن هایی که کشیک های حرم رضوی دارد این است که همه کسانی که خادم آقا امام رضا(ع) و زائرانش هستند، همه در یک کفه ترازو قرار دارند و از خادمی که شاید یک مغازه کوچک در بازار مشهد داشته باشد تا کسی که وزیر، معاون وزیر یا سرمایه دار باشد، در کنار همدیگر به زائرین خدمت می کنند و هیچ تفاوتی بین آنها وجود ندارد. 
 
خیلی از خدّامی که با آنها سلام علیک کردم یا در کفشداری، هم کشیک بوده ام بعد از اینکه از همدیگر جدا شدیم، متوجه شدم که او مثلا در فلان ارگان فلان پست و مقام را دارد که این نشان می دهد هر کسی در هر مقامی باشد در یک کفه ترازو هستند و همه بنده ای از بندگان خدا برای خدمت به زائران آقا امام رضا(ع) هستند.
 
گفتگو از محمد آزاد
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 216453

تصاویر

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *