• 98/07/10 - 13:33
  • 30
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت خبر داد:

آموزش بیش از 5 میلیون سفیر سلامت خانوار در کشور


سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت از وجود بیش از 5 میلیون سفیر سلامت خانوار در کشور که آموزش های لازم را برای این کار دیده اند، خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر شهرام رفیعی فربا اعلام این خبر افزود: در حال حاضر بیش از ۵ میلیون سفیر سلامت خانوار تربیت شده اند و تلاش می شود تا با افزایش کیفیت آموزش و توسعه مشارکت سفیران سلامت در ارایه مراقبت های بهداشتی، شاهد ارتقای عادلانه سلامت در جامعه باشیم.
وی اظهار داشت: نتایج مطالعه بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر آن در کشورمان در سال 1395 نشان می دهد 11.92 درصد افراد جامعه از بیماری دیابت رنج می برند، 27.96 درصد افراد تری گلیسرید بالا دارند و شیوع فشارخون بالا در ایرانیان 26.4 درصد است که دلیل اصلی آن مصرف بیش از حد نمک گزارش شده است.
سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت گفت: 10.47 درصد ایرانی ها مصرف نمک زیاد دارند که با مصرف زیاد نمک و افزایش فشارخون، میزان سکته قلبی و مغزی نیز بالا خواهد رفت. با کاهش مصرف نمک به کمتر از 5 گرم در روز، می توان میزان سکته قلبی و مغزی را به یک سوم در جامعه کاهش داد.
 همچنین نتایج این بررسی حاکی از آن است که 56.36 درصد از مردم کشورمان بی تحرک هستند، 22.75 درصد چاق هستند.

دکتر شهرام رفیعی فر افزود: انتظار می رود هر ایرانی بالغ، حداقل 3 واحد سبزی و 2 واحد میوه در روز مصرف کند در حالی که تنها 17.2 درصد از مردم میوه به میزان مناسب مصرف می کنند و درصد افرادی که سبزی به میزان مناسب مصرف می کنند 42.13 است.

وی بیان کرد: یکی از عوامل خطر در رژیم غذایی، مصرف فست فودهاست که متاسفانه در کشورمان رایج شده است.بطوریکه  12.77 درصد مردم فست فود مصرف می کنند و همانگونه که می دانیم فست فودها حاوی موادی است که برای سلامتی مضر هستند. ۱۰ درصد ایرانیان سیگار مصرف می کنند (0.93 درصد از زنان و ۲۰ درصد از مردان)

وی ادامه داد: بخش بزرگي از تمام اين عوامل خطر و بيماري ها مرتبط با سبک زندگی است که با خودمراقبتی كه يك حق و مسئوليت فردي، خانوادگي و اجتماعي است قابل پيشگيري و كنترل است.

سرپرست دفتر آموزش و ارتقای سلامت که این مطالب را در راستای آموزش سفیران سلامت خانواده بیان می کرد، گفت: «خودمراقبتي» شامل اعمالي اکتسابی، آگاهانه و هدفدار است که مردم در خانه، محل کار و جامعه براي مراقبت از سلامت خود، خانواده و جامعه انجام مي‌دهند، نيازهاي جسمی، رواني و اجتماعی خود را برآورده سازند، از بيماري ها يا حوادث پيشگيري كنند، ‌بیماری‌های مزمن را مدیریت كنند و از سلامت خود بعد از بيماري حاد يا ترخيص از بيمارستان، حفاظت كنند.

وی افزود: از سوی دیگر شاخص سواد سلامت در ایران طبق بررسی انجام شده در سال ۹۳ نشان داده است که از هر دو نفر ایرانی، یک نفر سواد سلامت محدود دارد. از پیامدهای ناشی از كم سوادی افراد در حوزه سلامت می توان به فقر مهارت‌هاي خودمراقبتي، استفاده كمتر از خدمات پیشگیری، انتخاب های ضعیف سلامت، تأخیر بیشتر در تشخیص ها، فهم كمتر از وضعیت های پزشکی، پايبندی كمتر به دستورالعمل های پزشکی، افزايش خطر بستری شدن، وضعیت سلامت جسمی و روانی ضعیف تر، افزايش خطر مرگ و هزينه های مراقبت سلامت بیشتر اشاره کرد.

دکتر رفیعی فر تصریح کرد: به منظور ارتقای سواد سلامت مردم و بهبود فرهنگ سلامت، برنامه ملی خودمراقبتی در دفتر آموزش و ارتقای سلامت، معاونت بهداشت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در سال 1393 طراحی شد تا با آموزش افراد داوطلب هر خانواده، محله و مراکز آموزشی از مشارکت آنان به عنوان سفیران سلامت، استفاده شود.

وی خاطر نشان ساخت: براساس این برنامه، در هر خانواده یک نفر به عنوان سفیر سلامت خانوار (فردی داوطلب با حداقل 8 کلاس سواد خواندن و نوشتن) انتخاب و توسط تیم سلامت که شامل پزشک، ماما، مراقب سلامت و بهورز است آموزش می بینند تا مراقب سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه باشد.

وی با اشاره به اینکه برای آموزش سفیران سلامت خانوار، مجموعه ای از راهنماهای خودمراقبتی از جمله راهنمای خودمراقبتی در ناخوشي‌ جزيي،  راهنماي خطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان، راهنماي سبک زندگی سالم تدوین شده است، گفت: در هر کدام از راهنماهای خودمراقبتی سعی شده است اطلاعات خودمراقبتی لازم برای اصلاح سبک زندگی، مدیریت بیماری مزمن و ناخوشی های جزیی ارایه شود.

وی ادامه داد: به عنوان مثال در راهنمای خودمراقبتی در ناخوشي‌ جزيي، برای گروه های سنی مادران، نوزادان، کودکان، نوجوان و بزرگسالان مطالبی همچون شیردهی، زردی، مراقبت از بندناف، بثورات پوشک، گریه نوزاد، آبریزش چشم، آبریزش بینی، سرفه، تغییرات پوستی نوزاد، ، ایمن سازی، رشد و تکامل و مواردی از این قببیل آموزش داده می شود.

سرپرست دفنر آموزش و ارتقای سلامت بیان داشت: در خودمراقبتی درخطرسنجی سکته های قلبی، مغزی و سرطان نیز مطالبی همچون خطرسنجی سکته های قلبی- عروقی، پیشگیری و کنترل فشارخون بالا، پیشگیری و کنترل چربی بالای خون، پیشگیری از چاقی و اضافه وزن، پیشگیری و کنترل دیابت، تغذیه سالم، پیشگیری از کم تحرکی، پیشگیری و کنترل سرطان آموزش داده می شود.

وی در خصوص وظایف سفیر سلامت خانوار گفت: فراگیری و استفاده از مطالب راهنمای خودمراقبتی برای مراقبت از سلامت خود، خانواده، همسالان و جامعه، انتقال اطلاعات و دانش سلامت از پایگاه های سلامت و خانه های بهداشت به اعضای خانواده و دوستان، رعایت سبک زندگی سالم مانند داشتن تغذیه سالم، افزایش تحرک بدنی، پیشگیری از مصرف دخانیات و بکارگیری مهارت های زندگی نظیر کنترل خشم و استرس توسط خود و اعضای خانواده ، مراجعه آگاهانه به مراکز ارایه خدمات بهداشتی و درمانی و پزشک خانواده ، وظایف این سفیران است.

دکتر رفیعی فر تصریح کرد: علاوه بر آموزش سفیران سلامت خانوار توسط تیم سلامت، سایر روش های آموزشی نظیر استفاده از راهنماهای خودآموز، آموزش مجازی، آموزش از طریق صدا و سیما و پویش های ملی ترویج سبک زندگی سالم نیز در حال اجرا است.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 195577
کلمات کلیدی