• 98/06/17 - 10:03
  • 20
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد:

ابلاغ استاندارد های خدمتی و گایدلاین های مراقبتی در مراکز مراقبت پرستاری در منزل در دستور کار معاونت پرستاری

جلسه تدوین استاندارد های خدمتی و مراقبت های پرستاری در مراکز مشاوره و مراقبت های پرستاری در منزل در راستای ارایه پوشش بیمه ای خدمات فوق به تولیت معاونت پرستاری برگزار شد.

به گزارش وبدا،  دکتر مریم حضرتی،  معاون پرستاری در این جلسه ضمن تسلیت ایام سوگواری حضرت ابا عبدالله حسین (ع) و یاران باوفای آن حضرت و قدرانی از  زحمات و تلاشهای افراد تدوینگر بسته‌های خدمتی استاندارد مراقبت در منزل گفت: استاندارد های خدمتی در مراکز مشاوره و مراقبت های پرستاری در منزل به منظور پوشش بیمه ای مراقبت در منزل در بزودی ابلاغ می شود.

 دکتر حضرتی با اشاره به تغییرات جمعیت شناختی و بار بیماری ها ی غیرواگیر که نیازمند مراقبت طولانی مدت است گفت: ارائه این گونه مراقبت ها که ماهیتی مزمن دارند در بیمارستان ها به صورت بستری فاقد توجیه اقتصادی است و امروزه نظام های سلامت به سوی ارائه مراقبت ها در منزل و محل زندگی فرد حرکت کرده و مراقبت سلامت در منزل یکی از اساسی ترین بخش های نظام سلامت را در آینده نزدیک تشکیل خواهد داد.
وی با تاکید بر سیاست وزارت بهداشت در توسعه مراقبت های پرستاری در منزل و ابلاغ پوشش بیمه ای تعرفه های مراقبت های پرستاری در منزل افزود: طرح اجرای آزمایشی پوشش بیمه ای مراقبت های پرستاری در منزل در سال 1397 تصویب شد و با همکاری معاونت پرستاری وزارت بهداشت و سازمان بیمه سلامت در دانشگاههای منتخب به صورت آزمایشی  اجرا و اشکالات اجرایی کار تعیین و مورد تجزیه و تحلیل قرار گرفت. نتایج مطالعات انجام گرفته نشان داده اند که مراقبت پرستاری در منزل موجب کاهش هزینه های درمانی، کاهش اشغال تخت های بیمارستانی و کاهش عفونت و عوارض بیمارستانی و ارتقای کیفیت زندگی بیمار و خانواده می شود.

دکتر حضرتی اظهارداشت: در این مرحله با همکاری اداره کل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد و تعرفه سلامت  معاونت درمان، استانداردهای خدمات پرستاری در منزل شامل بیماری های (سرطان، نارسایی پیشرفته قلبی، سکته مغزی، زردی نوزادی، بیماری مزمن انسدادی ریه، مراقبت های پرستاری پایان زندگی) نهایی می شود.

وی تدوین استاندارهای خدمات پرستاری در منزل  را  پاسخی به نیاز مردم و جامعه در جهت حفظ و رعایت حقوق بیمار دانست و گفت:  تدوین استاندارد خدمت مراقبت در منزل به سیاستگذاران نظام سلامت کمک می کند تا پایش و ارزیابی نظام‌ مند و نظارت و اعتبار بخشی استاندارد را انجام دهند. علاوه برآن تدوین استانداردهای خدمتی می تواند مبنای تصمیم گیری حقوقی در محاکم قضایی و حقوقی باشد و بدون شک برای محاسبه دقیق هزینه های خدمت و تربیت نیروی انسانی مورد نیاز تدوین استانداردهای خدمتی یک ضرورت و راهگشا می باشد.  

دکتر حضرتی با تاکید بردر دسترس قرار گرفتن استانداردهای مراقبتی، گفت: این استانداردها باید به صورت آنلاین در دسترس همه افراد ذیربط قرار گیرد و در نهایت از خدمات ایمن و استاندارد بهره ببرند.

وی از 816 مرکز  فعال مشاوره و خدمات پرستاری در منزل خبرداد و تصریح کرد: برای هماهنگی بیشتر بین مراکز، لازم است سامانه مراقبت در منزل  طراحی و همه مراکز به صورت یک شبکه به شبکه های موجود در بیمارستان مانند HIS، وصل شوند.
 
لازم به ذکر است نمایندگان معاونت توسعه مدیریت و منابع وزارت بهداشت، بیمه سلامت ایرانیان، دبیرخانه شورای عالی بیمه سلامت، انجمن استروک ایران، انجمن علمی پرستاری ایران، انجمن قلب پرستاران ایران، انجمن مرکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل، اتحادیه و انجمن مراکز مشاوره و مراقبت پرستاری در منزل، اداره کل بیماری های غیر واگیر معاونت بهداشت وزارت بهداشت، مرکز مدیریت شبکه معاونت بهداشت وزارت بهداشت، سازمان تامین اجتماعی، دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس، اداره کل دفتر ارزیابی فناوری و تدوین استاندارد و تعرفه سلامت، مرکز آموزشی، پژوهشی و درمانی مسیح دانشوری، نماینده مرکزتحقیقات مراقبت های پرستاری، مرکز قلب شهید رجایی و مدیران پرستاری و نماینده مرکز مکس(آلاء) در این جلسه حضور داشتند.
در این جلسه مقرر شد که استانداردهای خدمتی توسط 7 کارگروه تخصصی در فورمت های ارایه شده  تدوین و هفته اول مهرماه جهت ارایه به شورایعالی بیمه ارایه شود.

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 194919
کلمات کلیدی