• 99/11/06 - 10:34
  • 342
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا تاکید کرد:

تداوم آموزش عمومی در شناخت بیماری و پیشگیری از کووید ۱۹

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا در نامه ای به روسا و سرپرستان دانشگاه های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی اهواز، بوشهر، هرمزگان، دزفول، آبادان، بهبهان و شوشتر نسبت به اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مهار موج چهارم اپیدمی کووید 19 تاکید کرد.

به گزارش وبدا، دکتر محمد اسماعیل مطلق در بخشی از این نامه آورده است: با توجه به ارزیابی های میدانی و مذاکرات حضوری در خصوص موج چهارم اپیدمی کووید 19 و لزوم اتخاذ تدابیرلازم برای پیشگیری و مهار این بیماری مهلک، تعیین استراتژی و نقشه راه در این راستا در طی سالجاری و سال آتی باتوجه به ایام و مناسبت های پیش رو (تعطیلات نوروز 1400 ، ماه مبارک رجب، شعبان، رمضان) مورد تاکید قرار گرفت.

وی همچنین، به  تداوم آموزش عمومی در راستای افزایش آگاهی جمعیت تحت پوشش آن دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی در شناخت بیماری و پیشگیری از آن (استفاده ازماسک، شستشوی مرتب دست ها، تاکید بر رعایت اصول بهداشت ومراقبت فردی، پرهیز از هرگونه تجمعات، ضرورت تعبیه مناسب تهویه در اماکن و فضاها) با همکاری صدا و سیما، بسیج جامعه پزشکی، روحانیون، بسیج محله ها، مساجد و سفیران سلامت تاکید کرد.

مشاور معاون بهداشت وزارت بهداشت در مدیریت کاهش خطر بلایا همچنین به افزایش انجام تست های کووید19 بویژه از اطرافیان بیمار (اعضای خانواده، فامیل و همکاران) و ضرورت بررسی مواجهه بیمار طی پنج روز گذشته و انجام نمونه گیری های خوشه ای اشاره کرد.

اولویت بندی جمعیت استان بر اساس گروه های سنی، افراد آسیب پذیر و زنان باردار تحت پوشش مراکز جامع خدمات سلامت و ارائه خدمات توسط تیم سلامت ( پزشک، کارشناسان بهداشتی، مراقبین سلامت و بهورزان) با همکاری بسیج محله ها بر اساس اصول PHC از دیگر موارد مورد تاکید و لازم الاجرا در این نامه است.

متن کامل این نامه به شرح زیر است:

جناب آقای دکتر فرهاد ابول نژادیان  رییس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی جندی شاپور اهواز
جناب آقای دکتر سعید کشمیری رییس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بوشهر
جناب آقای دکتر حسین فرشیدی رییس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی هرمزگان
جناب آقای دکتر علی قمیشی رییس محترم دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی دزفول
جناب آقای دکتر شکراله سلمان زاده رامهرمزی سرپرست محترم دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی آبادان
جناب آقای دکتر قدرت اله شاکری نژاد سرپرست محترم دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی بهبهان
جناب آقای دکتر مجتبی کلانتر رییس محترم دانشکده علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شوشتر

موضوع: اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مهار موج چهارم اپیدمی کووید 19
با سلام و احترام
با عنایت به ارزیابی های میدانی و مذاکرات حضوری در خصوص موج چهارم اپیدمی کووید 19 و لزوم اتخاذ تدابیر لازم برای پیشگیری و مهار این بیماری مهلک ، تعیین استراتژی و نقشه راه در این راستا در طی سالجاری و سال آتی باتوجه به ایام و مناسبت های پیش رو(تعطیلات نوروز 1400 ، ماه مبارک رجب، شعبان، رمضان) با لحاظ رویکرد های ذیل جهت استحضار و صدور دستور اقدام لازم ایفاد می گردد.
۱- تداوم آموزش عمومی در راستای افزایش آگاهی جمعیت تحت پوشش آن استان در شناخت بیماری و پیشگیری ازآن ( استفاده ازماسک، شستشوی مرتب دست ها، تاکید بر رعایت اصول بهداشت ومراقبت فردی، پرهیز از هرگونه تجمعات، ضرورت تعبیه مناسب تهویه در اماکن و فضاها) با همکاری صدا و سیما، بسیج جامعه پزشکی، روحانیون، بسیج محله ها، مساجد و سفیران سلامت.
۲- اجرای طرح هر امکنه عمومی و مراکز تهیه، طبخ و توزیع مواد غذایی به عنوان  یک  پایگاه بهداشتی جهت اجرای بهینه پروتکل های بهداشتی.
۳- افزایش انجام تست های کووید19 بویژه از اطرافیان بیمار (اعضای خانواده، فامیل و همکاران) و ضرورت  بررسی مواجهه بیمار طی پنج روز گذشته و انجام نمونه گیری های خوشه ای.
۴- اولویت بندی جمعیت استان بر اساس گروه های سنی، افراد آسیب پذیر و زنان باردار تحت پوشش مراکز جامع خدمات سلامت و ارائه خدمات توسط تیم سلامت ( پزشک، کارشناسان بهداشتی، مراقبین سلامت و بهورزان) با همکاری بسیج محله ها بر اساس اصول PHC .
۵- اجرا و پیاده سازی طرح شهید سلیمانی و انطباق آن با اصول PHC در نظام شبکه.
۶- استفاده از معتمدین دارای نفوذ و پایگاه اجتماعی، روحانیون، شوراهای شهر وروستا،  بسیج محله ها و ادارات برای مهار بیشتر همه گیری.
۷- ضرورت هماهنگی با معاونت بهداشت و درمان وزارت متبوع  در اجرای پروتکل های درمانی واحد  برای بیماران سرپایی و بستری با توجه به علائم بیماری.
۸- فعال نمودن اقامتگاه ها طی مدت قرنطینه بیماران.
۹- تدوین پروتکل ویژه برای مهار بیماری با توجه به وضعیت حساس سه استان  از نظر داشتن سواحل مرزی گسترده، تردد زیاد بین مرزی، وجود مراکز صنعتی نفت و پتروشیمی (پارس جنوبی و عسلویه) تجمع و تردد کارگری از این مناطق به تمام نقاط کشور کشورهای همسایه نظیر عراق و حوزه خلیج فارس ، وجود بازارچه های مرزی و گمرکات و تردد مسافران از اقصی نقط کشور جهت خرید و گذران تعطیلات در فصول زمستان و بهار.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 222210

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *