• 98/07/17 - 13:04
  • 25
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در زاهدان عنوان کرد:

صیانت از سلامت زوار اربعین با اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در ترددهای مرزی

رسالت و وظیفه اصلی کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین صیانت از سلامت زوار اربعین با اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در ترددهای مرزی است.
به گزارش وبدا، دکتر عرفانی رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در سفر به زاهدان با اعلام این مطلب گفت: بدون شک مهمترین وظیفه کمیته بهداشت و درمان ستاد اربعین در سیستان و بلوچستان نیز اجرای دقیق نظام مراقبت سندرمیک و ثبت داده های فنی و بهداشتی در محل ورود زوار عزیز پاکستانی است و کارکنان بهداشت و درمان در موکب های سلامت مستقر در نقطه صفر مرزی میرجاوه و زاهدان، پیشگیری از بیمارهای واگیر را  با حساسیت مد نظر قرار داده اند.

به گفته دکتر حسین عرفانی ارزیابی و غربالگری تمامی زوار ورودی به کشور و ثبت بیماری با اولویت پانزده گروه از علایم و نشانه ها، در سامانه نظام مراقبت سندرمیک در موکب های سلامت میرجاوه و زاهدان یکی از ارزشمندترین اقدامات حوزه سلامت برای برگزاری هرچه باشکوهتر مراسم راهپیمائی اربعین است.
رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت روند خدمت رسانی کمیته بهداشت و درمان اریعین استان سیستان و بلوچستان را  به زائرین عزیز پاکستانی مطلوب ارزیابی کرد و گفت: وظیفه خود می دانم تا از مجموعه اقدامات بهداشت فردی، بهداشت محیط و همچنین تدارک خدمات و اقلالم درمانی مورد نیاز زوار اربعین توسط دانشگاه علوم پزشکی زاهدان تقدیر و تشکر نمایم.
دکتر سید مهدی طباطبایی معاون بهداشت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان نیز در جلسه جمع بندی بازدید مسئولین وزارت بهداشت از دانشگاه علوم پزشکی زاهدان گفت: تمامی زائرین پاکستانی در بدو ورود توسط کارکنان کمیته بهداشت و درمان اربعین، واکسیناسیون و تب سنجی می شوند.
دکتر طباطبایی از پیاده روی اربعین به عنوان عامل توسعه جنوب شرق کشور نام برد و گفت : تمامی اتفاقاتی که در پایانه مرزی میرجاوه و زائر سرای  امام رضا(ع) رخ می دهد به برکت اربعین است.
وی افزود: ویزیت پزشکان و دندانپزشکان، بیماریابی، بستری موقت بیماران، انجام مراقبت های ویژه مادران باردار واحد مامایی ، کلر سنجی منابع آبی، گندزدایی آب، بازدید از مراکز تهیه، طبخ و توزیع مواد غذایی، نمونه برداری از مواد غذایی، آزمایشگاه، خدمات دارویی و ارائه آموزش های سلامت از جمله دیگر اقداماتی است که توسط کمیته بهداشت و درمان اربعین در جهت مراقبت از سلامت زائران و پیشگیری از ورود بیماری به کشور در موکب های سلامت زاهدان و میرجاه صورت می گیرد. 
دکتر طباطبائی با اشاره به حضور فعال داوطلبین سلامت در موکب های سلامت زاهدان و میرجاوه گفت: تعداد زیادی از داوطلبان سلامت دانشگاه علوم پزشکی زاهدان و همچنین طلاب آشنا به زبان اردو  برای انتقال آموزش های سلامت به زائران، مدیریت پسماندها، بهداشت آب و مواد غذایی مشارکت دارند.
گفتنی است، بازدید از زائر سرای امام رضا، بازدید از پایانه مرزی میرجاوه، بازدید از بیمارستان دارالشفای میرجاوه و شرکت در نشست کمیته سلامت اربعین از جمله برنامه های رییس اداره مراقبت مرکز مدیریت بیماریهای واگیر وزارت بهداشت در سفر به زاهدان بود.302/119

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 195845
کلمات کلیدی