• 99/05/23 - 14:24
  • 730
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
وزیر بهداشت در همایش بررسی شیوه های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی تاکید کرد:

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش/ امر پژوهش از دوره دبستان باید آغاز شود

وزیر بهداشت با تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش، گفت: پروژ‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم پیش ببریم.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی صبح امروز در همایش بررسی شیوه‌های دستیابی به مرجعیت علمی و پژوهشی که در وزارت بهداشت برگزارشد، با اشاره به اینکه 6 برنامه توسعه قبل از انقلاب و 6 برنامه توسعه ملی پس از پیروزی انقلاب در کشور داشتیم، اظهار کرد: در این 12 برنامه آنچه که اهمیت داشت، این بود که ما چقدر نفت و میعانات گازی داریم و تا چه اندازه می توانیم با آنها زیرساخت ها را توسعه دهیم، اما هرگز فکر نکردیم که جای انسان توسعه یافته در این توسعه یافتگی کجاست. در ادبیات توسعه، انسان ابزار توسعه نیست، بلکه انسان هدف نهایی توسعه یافتگی است و این موضوع در مسیر آموزش و پژوهش محقق می‌ شود و کشورهایی که به امر پژوهش اهمیت ویژه داده اند، بسیار موفق بوده اند. در کشور ما متاسفانه در امر پژوهش، راه طولانی مانده که باید طی کنیم.

وی با اشاره به اینکه در امر پژوهش باید کار‌های بیشتری را انجام دهیم و آن را از دوره دبستان باید آغاز کنیم؛ ادامه داد: معتقدم که پژوهش باید از مدرسه شروع و این روحیه جستجوگری دربین فرزندان نهادینه شود. اگر در مملکتی دانش آموزان روحیه جست و جو گر داشته و معلمان نیز روحیه پاسخگویی داشتند، آن مملکت در ریل توسعه یافتگی خواهد افتاد.

دکتر نمکی بیان کرد: امروزه در دانشگاه های علوم پزشکی به امر پژوهش اهمیت زیادی داده می شود که مایه افتخار ماست، زیرا راه را به سمت مرجعیت علمی هموار می سازد.

وی تصریح کرد: پژوهش‌ های ما می ‌توانند جنبه‌ های مختلفی داشته باشند و مردم از فرهیختگان انتظار دارند که راه حل ‌هایی را پیدا کرده تا گره‌ های نظام سلامت را باز کنند؛ همانطور که بعد از شیوع بیماری کرونا در عرض حدود ۵۵ روز از وارد کننده به صادر کننده تجهیزات پزشکی رسیدیم و حتی یک بیمار پشت درب بیمارستان‌ ها معطل نماند، در حالیکه امکاناتمان محدود بوده و به ازای هر هزار نفر جمعیت دارای 1.6 تخت بیمارستانی هستیم. همچنین، در بحران کرونا، 1100 تخت ICU در مدت یک ماه راه اندازی شد.

پروژ‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم  پیش ببریم

وزیر بهداشت افزود: پروژ‌های تحقیقاتی را باید به سمت بهتر شدن زندگی مردم و باز کردن گره‌ های ناشی از تحریم و حل مشکلات نظام ارائه خدمت پیش ببریم.

وی با بیان اینکه بودجه پژوهش کم است، افزود: باید بدانیم که کشور سخت ‌ترین سال اقتصادی بعداز انقلاب را طی می ‌کند، اما به این معنی نیست که در امر پژوهش عقب مانده ایم و کمتر سرمایه گذاری می کنیم، بلکه درصدد هستیم که مشکلات موجود را برطرف کنیم.

ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش

دکتر نمکی ضمن تاکید بر ضرورت ورود بخش خصوصی به عرصه پژوهش، عنوان کرد: بخش خصوصی پا به عرصه پژوهش نمی‌ گذارد و شاید دلیلش این باشد که ما بخش خصوصی مقتدر نداریم. در کشورهایی که حوزه پژوهش بسیار رشد می کند، به دلیل سرمایه گذاری بخش خصوصی در این عرصه است.

وزیر بهداشت گفت: در حال حاضر 1000 شرکت دانش بنیان در کشور تشکیل شده است و امیدوارم حاصل این پژوهش ‌ها تبدیل به محصول شود تا مشکلات مردم برطرف شود./207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 213048
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *