• 98/08/13 - 14:19
  • 48
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه
مدیرعامل سازمان بیمه سلامت ایران:

افراد فاقد پوشش بیمه در مدت 6 ماه، باید به دفاتر پیشخوان و یا سایت سازمان بیمه سلامت مراجعه کنند

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران گفت: در شرایط سخت اقتصادی، چنانچه مردم فاقد پوشش بیمه ای باشند، با اندک هزینه ای در حوزه سلامت، ممکن است دچار فقر و مشکلات جدی شوند؛ هر چند در شرایط عادی نیز رویکرد ما در سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت، این بود که بیمار، جز رنج بیماری، رنج دیگری نداشته باشد.

به گزارش وبدا، مهندس طاهر موهبتی در حاشیه آیین نکوداشت روز ملی بیمه سلامت که با حضور معاون اول رییس جمهور و وزیر بهداشت در مرکز همایش های بین المللی صدا و سیما برگزار شد، اظهار کرد: در اجرای بند الف ماده 70 قانون برنامه ششم توسعه و مصوبه دولت، پوشش بیمه سلامت همگانی برای آحاد جمعیت کشور، اجباری شد و در مرحله و گام اول، به صورت تشویقی عمل می کنیم و افراد فاقد پوشش بیمه در مدت 6 ماه، باید به دفاتر پیشخوان و یا سایت سازمان بیمه سلامت مراجعه کنند و در این مدت می توانند از تسهیلات دولت برای رایگان شدن بیمه در صورتی که تمکن مالی نداشته باشند، استفاده کنند.

وی افزود: افراد فاقد پوشش بیمه که به دفاتر پیشخوان یا سایت بیمه سلامت مراجعه می کنند و تمکن مالی دارند، طبیعی است که باید سرانه حق بیمه خود را پرداخت کنند و این افراد حتما باید توجه داشته باشند که برخلاف دوران گذشته، دوران انتظار را برای آنها در نظر گرفته ایم، یعنی اگر در دوران گذشته، فردی تمکن مالی داشت و بر روی تخت بیمارستان، بیمه می شد، امروز حتما باید قبل از آن، نسبت به بیمه کردن خود اقدام کند تا اگر دچار بیماری و حادثه شد، بیمه از او حمایت کند.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران اضافه کرد: بر اساس یارانه متقاطع، غنی برای فقیر، سالم برای بیمار و جوان برای سالمند، باید پرداخت کنند، اما گروه هایی که تمکن مالی نداشته باشند و در دهک های درآمدی 1، 2 و 3 قرار داشته باشند، پس از استعلام از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی ظرف یک ماه، تمام حق بیمه آنها توسط دولت پرداخت می شود و یا به عبارت دیگر، تحت پوشش بیمه رایگان قرار می گیرند.

مهندس موهبتی خاطرنشان کرد: چنانچه افراد فاقد پوشش بیمه در دهک های درآمدی 4 باشد و درآمد خانوار بین 40 تا 100 درصد حقوق باشد، 50 درصد از حق بیمه توسط بیمه پرداخت می شود و افراد در سایر دهک های درآمدی باید حق بیمه را به طور کامل پرداخت کنند.

وی یادآور شد: اصل فراموش شده یارانه متقاطع برای اولین بار بعد از 25 در سال در کشور احیا شد. وقتی اجازه می دهید که هر کسی با هر توانایی مالی بر روی تخت بیمارستان بیمه شود، طبیعی است که پوشش حداکثری بیمه نداریم و بارها خبرنگاران عنوان می کردند که بیمه در نقش حمایتی ظاهر می شود اما از امروز علاوه بر پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی، یارانه متقاطع را خواهیم داشت.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران تصریح کرد: با توجه به اینکه در اواسط سال قرار داریم، بودجه خاصی برای طرح پوشش اجباری بیمه سلامت همگانی برای سازمان بیمه سلامت پیش بینی نشده، اما همانگونه که معاون اول رییس جمهور و وزیر بهداشت تاکید کردند، در شرایط خاص، توجه ویژه دولت به بیمه سلامت، به عنوان اولویت اول تجسم پیدا خواهد کرد و در بودجه سال 99 باید اعتبارات مورد نیاز این طرح در نظر گرفته شود که می تواند از محل هدفمندی یارانه ها یا مالیات بر ارزش افزوده تامین شود.

مهندس موهبتی اضافه کرد: امیدوارم با حمایتی که سازمان برنامه و بودجه از سازمان بیمه سلامت داشته و خواهد داشت و با توجه به شرایط ویژه کشور در محدودیت های مالی، اگر اعتبارات این سازمان را 110 درصد تخصیص دهند، هیچ مشکلی در پوشش افراد جدید در سال آینده نخواهیم داشت اما این نگرانی ها، باید در دولت حل شود.

وی تاکید کرد: بنده به عنوان مسئول بیمه از مردم می خواهم که منتظر حادثه یا بیماری نباشد و همانگونه که برای بیمه خودروی خودشان اهمیت قائل هستند برای سلامتی خود نیز چنین اهمیتی قائل باشند، چراکه با قیمت های تمام شده چند میلیونی خدمات درمانی، ممکن است گرفتار فقر و مشکلات مالی عدیده ای شوند.

مدیرعامل و رییس هیات مدیره سازمان بیمه سلامت ایران گفت: بر اساس اعلام مرکز آمار ایران، حدود 10 درصد از جمعیت ایران معادل 8 میلیون نفر فاقد پوشش بیمه هستند و به نظر می رسد بین 6 تا 7 میلیون نفر هستند که تاکنون برای پوشش بیمه ای خود اقدامی نکرده اند./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 196688
کلمات کلیدی