• 98/09/06 - 15:36
  • 115
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
آغاز سفر یک روزه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به قم

دیدار معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با رییس و مسئولان دانشگاه علوم پزشکی قم

 

دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، امروز (چهارشنبه) در سفر یک‌روزه به استان قم، از دانشگاه علوم پزشکی قم بازدید کرد و در قالب این سفر با مسئولان و کارکنان دانشگاه دیدار کرد.

 

به گزارش وبدا، دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و هیأت همراه،  طی سفر یک‌روزه به استان قم، از دانشگاه علوم پزشکی قم بازدید کرد. بازدید از پردیس، خوابگاه‌های دانشجویی، سالن‌های ورزشی و همچنین سلف سرویس این دانشگاه از جمله برنامه‌های این سفر یک‌روزه است که امروز ششم آذرماه صورت می‌گیرد.

 

در ابتدای این سفر در قالب نشستی با حضور دکتر محمد رضا قدیر ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم، دکتر لاری با مسئولان این دانشگاه دیدار کرد.

 

در ادامه این نشست، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت گفت: امیدوارم این سفر یک‌روزه و دیدار با مسئولان و  نمایندگان نهادهای دانشجویی و همچنین بازدید از اماکن خوابگاهی و فضاهای ورزشی، برکات خوبی برای دانشگاه علوم پزشکی قم به همراه داشته باشد.

 

وی به انتصاب جدید دکتر قدیر در جایگاه ریاست دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرد و گفت: خوشبختانه رییس دانشگاه دارای حسن نیت و حسن خلق فراوانی است و فردی مطالبه‌گر که امیدوارم با  توجه به مسئولیتی که به تازگی برعهده گرفتند، بتوانند مشکلات دانشگاه را در حوزه‌های مختلف مرتفع کنند. البته با درایت و مسئولیت پذیری که از دکتر محبی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه می‌بینیم به آینده این دانشگاه خوش بین هستند. خوشبختانه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم بمب انرژی هستند و آدمی دلسوز و پیگیر که در راستای مطالبات دانشجویان در حوزه‌های صنفی، دانشجویی و فرهنگی از هیچ تلاشی دریغ نمی‌کنند و گزارشی که امروز ایشان در جلسه ارائه دادند حاوی نکات زیادی بود ومشخص است که نگاه عمیقی نسبت به مسائل دارند.

 

وی به روحیه تحول گرایانه معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرد و گفت: براساس گزارش‌های رسیده، دکترمحبی تعامل سازنده‌ای با دانشجویان در حوزه‌های مختلف دارند و ارائه گزارش عملکرد این دانشگاه در موضوعات مختلف، بیانگر این مساله است که ایشان در خیلی از حوزه‌ها پیشرفت قابل قبولی داشته‌اند. یکی از ویژگی‌های شخصیتی دکتر محبی نگاه و تاکید ایشان به موضوع نیروی انسانی است که موفق شده‌اند بامطالبه‌ گری خود، این مقوله را در دانشگاه علوم پزشکی قم تقویت کنند. چرا که موضوع نیروی انسانی همواره از  اهمیت خاصی در هر نهادی به شمار می‌رود و جای خوشحالی است که این دانشگاه در این زمینه مشکلی ندارد.

 

دکتر لاری همچنین به تعداد نشریات دانشجویی متعدد در این دانشگاه اشاره کرد و گفت: وجود ۴۳ نشریه دانشگاهی اعم از نشریات کاغذی، الکترونیکی و صوتی کار آسانی نیست و ساماندهی این همه نشریات باتنوع فراوان، همت خاصی می‌طلبد که خوشبختانه از عهده شما بر آمده است و تعدد نشریات دانشگاهی در این دانشگاه مبین آن است که اهمیت خاصی به قلم و رسانه در این دانشگاه می‌شود.

 

معاون وزیر بهداشت همچنین به موفقیت دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم در جشنواره‌های مختلف از جمله جشنواره بین‌المللی سیمرغ اشاره کرد و گفت: افزایش و رشد مشارکت دانشجویان این دانشگاه در جشنواره‌های مختلف قابل تحسین و ستودنی است و بدون شک این افزایش مشارکت بدون دلیل ایجاد نمی‌شود و مستلزم برگزاری کلاس‌ها وکارگاه‌های آموزشی است. ما شاهد بودیم که اخیرا دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی قم در جشنواره سیمرغ حائر افتخارات و رتبه‌های زیادی شدند و در رشته‌های مختلف، در مراسم اختتامیه، هرازگاهی نامی از دانشجویان این دانشگاه به عنوان برگزیده، بر زبان جاری می‌شد که این موضوع باعث افتخار وخوشحالی است.

 

وی یکی از اقدامات تحسین  برانگیز این دانشگاه را راه‌اندازی« دفتر ارتباط با خانواده» در دانشگاه عنوان کرد و گفت: ایجاد« دفتر ارتباط با خانواده » جهت تعامل بیشتر مسئولان دانشگاه با والدین دانشجویان، حرکتی عالی و الگویی برای دیگر دانشگاه‌ها است که بدون شک با تقویت این دفتر در دانشگاه می‌تواند بسترهای لازم جهت پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی در میان دانشجویان را فراهم کرد. جای خوشحالی است که مسئولان دانشگاه با ایجاد این دفتر، بستری برای ارتباط با خانواده دانشجویان فراهم کرده‌اند که ما باید این موضوع را به صورت فرهنگ در میان دانشگاه‌ها تقویت وتوسعه دهیم چرا که «دفتر ارتباط با خانواده» در خیلی از دانشگاه‌ها مورد غفلت قرار گرفته است.

 

دکتر لاری در بخش دیگری از سخنان خود به ظرفیت‌های مثبت دانشگاه علوم پزشکی قم در حوزه ورزشی اشاره کردو گفت: پتانسیل و ظرفیت این دانشگاه در حوزه تربیت بدنی و ورزشی بالاست و شما مسئولان دانشگاه نسبت به حوزه مهم تربیت بدنی اهتمام جدی گمارده‌اید و وجود دو مجموعه ورزشی مجهز  جهت فعالیت در رشته‌های مختلف و همچنین تشکیل انجمن‌های ورزشی در دانشگاه گواه بر این مدعاست.

 

وی گفت: موضوع گسترش فضاهای ورزشی بخصوص در فضاهای دانشگاهی از اهمیت خاصی برخوردار است و فراهم کردن بسترهای لازم جهت فعالیت‌های ورزشی دانشجویان می‌تواند به غنی سازی اوقات فراغت و پیشگیری از آسیب‌های اجتماعی کمک شایانی کند از این رو هر چقدر بتوان در این حوزه هزینه کرد، با برد مواجه خواهیم شد و درواقع این هزینه‌ها، سرمایه به شمار می‌رود و ما نیز کمک خواهیم کرد که مشکل سرمایشی وگرمایشی مجموعه ورزشی دانشگاه شما مرتفع شود.

 

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت همچنین به رشد ۸۰ درصدی احداث مسجد در پردیس دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرد و گفت: با بازدیدی که از این طرح عمرانی خواهیم داشت به تسریع در احداث این مسجد کمک خواهیم کرد.

 

دکتر لاری همچنین به وجود دانشکده « سلامت و دین » به عنوان یکی از دانشکده‌های بین رشته‌ای دانشگاه علوم پزشکی قم اشاره کرد و اظهار کرد: موضوع واحدهای میان رشته‌ای در هر دانشگاهی از اهمیت  خاصی برخوردار است و  خیلی جای خرسندی و امیدواری است که دانشگاه علوم پزشکی قم با ایجاد دانشکده‌ای تحت عنوان دانشکده « سلامت ودین »در راستای تقویت مقوله میان رشته‌ای اقدامات تحسین برانگیزی انجام داده است.

 

وی ادامه داد: دانشکده«سلامت و دین » یکی از ظرفیت‌های مهم دانشگاه علوم پزشکی قم است که اکنون در سطح کشور به دنبال استفاده از ظرفیت میان رشته‌ای در حوزه سلامت و دین و پژوهش‌های این دانشکده در سطح ملی هستیم.

 

معاون وزیر بهداشت با بیان اینکه تشکیل« شورای بهداشت و روان» کاربردهای مختلفی در دانشگاه علوم پزشکی دارد، مطرح کرد: نشست این شورا باید به صورت منظم برگزار و مباحث مورد نیاز در این حوزه با پیگیری ریاست دانشگاه مطرح شود.

 

براساس این گزارش، مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم از اجرای برنامه‌های شنبه‌های نهج‌البلاغه‌ای در این دانشگاه یاد کرد و گفت: نهضت نهج‌البلاغه با همکاری مفدا به شیوه مطلوب دنبال و تاکنون در مسابقه‌ای که با محوریت کتاب « نامه ۳۱» وحکمت‌های این کتاب گهربار طراحی شده،بیش از ۳۵۰ نفر شرکت‌کرده‌اند.

 

حجت الاسلام طاهری از اجرای چهار فعالیت ویژه در نهاد رهبری دانشگاه علوم پزشکی قم یاد کرد و افزود: امسال بیش از ۲۵۰ نفر از دانشجویان را باکم‌ترین قیمت به سفر اربعین اعزام کردیم.

 

وی با اشاره به میزبانی ویژه دانشگاه علوم پزشکی قم از دانشجویان نو ورود عنوان کرد: امسال در قالب یک دوره کلاس‌های توجیهی مناسبی طی سه روز برای دانشجویان برگزار شد.

 

مسئول نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی قم از ارائه آموزه‌های مختلف در حوزه‌های اخلاق پزشکی، روایت پزشکی، تاریخ پزشکی، فلسفه پزشکی و سبک زندگی  به دانشجویان یاد کرد و گفت: دانشجویان از دروس معارف معاف هستند.

 

طاهری با اشاره به لزوم راه‌اندازی مرکز اردوهای دانشجویی در دانشگاه علوم پزشکی قم اظهار کرد: امیدوارم ظرفیت‌های دانشگاه علوم پزشکی قم به جایی برسد که بتوان از دانشجویان سراسر کشور در قم میزبانی کنیم.

 

وی با بیان اینکه جشنواره سیمرغ و قرآن و عترت وزارت بهداشت نباید به دو جشنواره جدای فرهنگی و قرآنی تبدیل شود، گفت:  ما باید با استفاده از ظرفیت‌های فرهنگی و هنری به دنبال ترویج معارف دینی باشیم به همین دلیل نمی‌توانیم میان این دو  مقوله جدایی بیندازیم.

 

همچنین دکتر قدیر رییس دانشگاه علوم پزشکی اظهار کرد: دو موضوع «فرهنگی »و «دانشجویی» در دانشگاه علوم پزشکی قم برای ما خیلی حائز اهمیت است. به ویژه در بحث فرهنگی به دلیل جایگاهی که استان قم دارد، باید فعالیت‌های بیشتری در این دانشگاه صورت  گیرد. خوشبختانه دکتر محبی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه انسان مطالبه‌گر و تلاشگری هستند و در حوزه صنفی، رفاهی و فرهنگی، طی سالهای گذشته اقدامات موثری انجام داده‌اند و ما در این دانشگاه شاهد ایده‌های نو و جهش‌های تازه در حوزه فرهنگی هستیم.

 

وی یکی از مشکلات عمده این دانشگاه را در حوزه خوابگاه پسران ذکر کرد و گفت: به لحاظ اسکان و خوابگاه دانشجویان دختر خوشبختانه مشکلی نداریم و بنای خوابگاه دختران دانشگاه بر اساس الگوی استاندارد است، اما باید اعلام کرد که ما در حوزه اسکان دانشجویان پسر با مشکلاتی مواجه هستیم که در همین نشست از دکتر لاری معاون وزیر بهداشت درخواست می‌کنم نسبت به این مشکلات دستورات لازم را اتخاذ کنند.

 

رییس دانشگاه علوم پزشکی قم همچنین به وجود ورزشگاه شهید میرزایی در پردیس دانشگاه اشاره کرد و گفت: این مجموعه ورزشی با ظرفیت بیش از ۱۶۰۰ صندلی از امکانات و تجهیزات مناسبی برخوردار است و خیلی از مسابقات و تمرینات رشته‌های ورزشی در این ورزشگاه انجام می‌شود اما یکی از بزرگترین ضعف این ورزشگاه، نبود سیستم سرمایشی و گرمایشی در این مجموعه است که اگر در این زمینه به ما کمک شود، می‌توان بخش زیادی از کمبودها را مرتفع کرد.

 

دکتر قدیر همچنین به فعالیت‌ها و تعامل خوب حجت الاسلام طاهری رییس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی  قم با دانشجویان اشاره کرد و گفت: یکی از کمبودهای ما در حوزه فرهنگی و عقیدتی، نبود یک مسجد در پردیس دانشگاه علوم پزشکی است که البته این مسجد در حال احداث است اما تکمیل و بهره برداری آن مستلزم دریافت اعتبارات  مناسب است که تقاضا داریم در این زمینه نیز کمک‌هایی به دانشگاه شود چرا که قطعا وجود یک مسجد در پردیس، موجب برکات زیادی برای دانشگاهیان دانشگاه خواهد شد.

 

دیدار با « دکتر محمد رضا قدیر» رییس دانشگاه علوم پزشکی قم و دیگر مسئولان این دانشگاه و سرو صبحانه کاری، دیدار با نمایندگان نهادهای دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم در سالن امام علی(ع) و همچنین دیدار با حضرت « آیت‌الله العظمی جوادی آملی» در دفتر ایشان، از جمله دیگر برنامه‌های این سفر است.

 

همچنین در ادامه این سفر، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اعضای شورای فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی قم جلسه‌ای برگزار خواهد کرد و در قالب این نشست، اعضای شورای فرهنگی این دانشگاه به بیان مسائل، مشکلات و کمبودهای حوزه‌های مربوطه خواهند پرداخت.

 

دیدار با کارکنان معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم، آخرین برنامه این سفر یک‌روزه خواهد بود.

 

گفتنی است، معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ماه‌های اخیر، در قالب سفرهای استانی، از دانشگاه‌های علوم پزشکی مشهد، تبریز، گلستان، سمنان، ارومیه وخوی بازدید کرده است و طی دیدار با مسئولان و نمایندگان نهادهای دانشجویی و همچنین بازدید از سلف و خوابگاه‌های دانشگاه‌های مذکور، از نزدیک در جریان مشکلات و کمبودهای این دانشگاه‌ها قرار گرفته است./224/205

 

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 197367
کلمات کلیدی