• 98/12/05 - 13:12
  • 715
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اعلام کرد:

18 مورد جدید ابتلا به کووید19 در کشور


رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت گفت: از روز گذشته تا ظهر امروز و بر اساس بررسی نمونه های آزمایشگاهی ارسالی از مناطق مختلف کشور و از بیماران مشکوک ابتلا به کووید19(کروناویروس جدید) 18 مورد قطعی جدید ابتلا به این بیماری، مثبت شد.

دکتر کیانوش جهانپور در گفتگو با خبرنگار وبدا به اعلام این خبر، افزود: نمونه های آزمایشگاهی ارسالی 8 نفر از این بیماران در شهر قم، یک نفر در استان همدان، 3 نفر در شهر تهران، دو نفر در استان مرکزی، دو نفر در استان اصفهان و دو نفر در استان گیلان، مثبت اعلام شد و 4 نفر دیگر نیز جان خود را از دست دادند.

وی یادآور شد: با احتساب موارد جدید تا امروز 61 مورد قطعی ابتلا به کووید19 در کشور داشتیم که متاسفانه ظرف روزهای گذشته، 12 نفر از آنها جان خود را از دست داده اند. آنچه بر اساس گزارش های پزشکی ظرف روزهای اخیر مشخص شده این است که در مجموع، حال عمومی مبتلایان به این بیماری و بستری شدگان به ویژه در استان های قم، تهران و گیلان روند بهتری دارد و رو به بهبودی است.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت خاطرنشان کرد: از روز گذشته با تصویب کمیته درمان قرارگاه مرکزی مقابله با کروناویروس وزارت بهداشت، آخرین روش های درمانی توصیه شده از جمله رژیم دارویی 5 گانه که مورد توافق متخصصان مربوطه قرار گرفته، برای همه بیماران بستری که مبتلا به کووید19 هستند، آغاز شده است.

وی تصریح کرد: گزارش های اولیه روند مثبتی را در حال عمومی بیماران مبتلا به کروناویروس جدید نشان می دهد اما در حال حاضر نمی توان با قطعیت در مورد اثربخشی این رژیم دارویی قضاوت کرد و نیازمند بررسی ها و ارزیابی های بیشتری است البته خبر مثبت و نویدبخش روزهای اخیر این بود که حداقل سه نفر از بیماران بدحال مبتلا به کووید19 که در بخش آی سی یو در اراک و تهران بستری بودند، با حال عمومی خوب به بخش منتقل شدند و حتی یکی از آنها با بهبودی، از بیمارستان ترخیص شده است.

دکتر جهانپور تاکید کرد: افراد فوت شده بر اثر کووید19 اغلب اهل یا ساکن قم بوده اند و یا سابقه سفر به این شهر در روزها و هفته های اخیر داشته اند و از امروز 22 مرکز به عنوان درمانگاه اختصاصی کرونا در سطح شهر تهران دایر خواهد شد که در مجاورت آنها، آمبولانس های اورژانس تهران با وسایل و امکانات حفاظتی حضور دارند و در صورت مشکوک بودن بیماران، به مراکز و بیمارستان های معین شهر تهران، منتقل خواهند شد و اطلاعات این درمانگاه ها به زودی در اختیار مردم قرار خواهد گرفت.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت در خصوص مباحثی که در مورد قرنطینه تهران، مطرح شده، گفت: از نظر علمی و بر اساس دستورالعمل های سازمان جهانی بهداشت و نظر کیمته فنی کروناویروس، اعتقادی به قرنطینه کامل یک شهر نداریم و موضوعی که در مورد قرنطینه تهران مطرح شده به هیچ عنوان صحت ندارد و اگر قرار بود قرنطینه یا محدودیت ایجاد شود، این محدودیت باید برای شهر قم ایجاد می شد.

دکتر جهانپور یادآور شد: ظرف روزهای اخیر، ستاد ملی مدیریت و پیشگیری از کروناویروس به ریاست وزیر بهداشت و با تصویب دولت و ابلاغ رییس جمهور تشکیل شده و در زیرمجموعه آن، قرارگاه اجرایی مبارزه با کروناویروس با شعار کرونا را شکست می دهیم در قالب یک بسیج ملی برای مقابله و مبارزه با کووید19 تشکیل شده است. مسئولان کمیته های این ستاد نیز با ابلاغ وزیر بهداشت منصوب شدند و تمامی اقدامات و تصمیمات گرفته شده با نظر این ستاد ملی خواهد بود و همه دستگاه های دولتی و غیردولتی ملزم به رعایت این موارد خواهند بود.

وی ادامه داد: مراجعه مردم با علائم سرماخوردگی و شبه آنفلوآنزا به مطب ها و مراکز بهداشتی ادامه دارد و مواردی که بر اساس شرح حال و علائم بالینی تریاژ و ارجاع می شوند، تحت نظر و بررسی قرار می گیرند و این روند ادامه دارد.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت اظهار داشت: امیدواریم که با رعایت بهداشت فردی و عمومی و همچنین عزم و انگیزه قوی که در جامعه به دنبال هشیاری نسبت به این بیماری ایجاد شده، در کوتاه ترین زمان ممکن بتوانیم این بیماری را مهار، کنترل و حذف کنیم./206

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 199904
کلمات کلیدی