• 98/09/13 - 15:53
  • 23
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

آغاز به کار همایش روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه های علوم پزشکی کلان منطقه ۵ کشور در شیراز

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شروع به کار همایش دو روزه روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های کلان منطقه پنج کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی شیراز از شروع به کار همایش دو روزه روسا و معاونان غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های کلان منطقه پنج کشور به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز خبر داد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «محمدجواد خشنود» با اعلام این خبر گفت: نشست امروز با حضور دکتر «فرزانه یزدانی» معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان غذا و دارو، مهندس «عباس مهدیزاده» مدیر راهبری، پایش و امور استان های سازمان غذا و دارو و معاونان غذا و داروی دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی کلان منطقه پنج کشور، مقدمه ای برای نشست فردا صبح است که تفاهم نامه ای با حضور معاون غذا و داروی وزرات بهداشت و رییس سازمان غذا و داروی کشور و روسای دانشگاه های قطب پنج نهایی و امضا می شود.

او افزود: در این نشست کارگروه هایی وجود دارد که در زمینه حوزه های مختلف مرتبط با معاونت غذا و دارو مانند دارو، تحقیق و توسعه، مدیریت آزمایشگاه ها، مدیریت غذا، مواد آرایشی بهداشتی، طب سنتی و داروهای سنتی، مکمل ها و تجهیزات پزشکی، توانایی ها و قابلیت های هر معاونت و حوزه دانشگاهی را بررسی می کنند.

معاون غذا و داروی دانشگاه اضافه کرد: اعضای این کارگروه ها چالش های این حوزه را بررسی و راهکارهایی برای رفع آنها پیشنهاد می کنند و امیدواریم در نشست امروز نوع همکاری ها در سطح استان و کلان منطقه پنج و در نهایت تعامل با سازمان غذا و دارو و سایر بخش های وزارت بهداشت را نهایی کنیم تا به یک نتیجه مطلوب برسیم و به صورت یکپارچه تری در تمام کشور برنامه های سازمان غذا و دارو و برنامه های کلان دانشگاه ها را پیش ببریم.

دکتر خشنود ادامه داد: معاونان و مدیران غذا و داروی هر کدام از دانشگاه ها، چالش ها و ایرادات موجود را در حضور مدیران ارشد سازمان غذا و دارو و وزارت بهداشت، مطرح می کنند تا موارد پس از جمع بندی، تصویب و به عنوان یک خط سیر و مسیر برای پیشبرد برنامه ها مورد استفاده قرار گیرد.

 

او مهمترین موضوعاتی که در این برنامه ارایه و بررسی می شود را مواردی مانند تعرفه های غذا و دارو، کمبودهای دارویی و تجهیزات، نگهداری وسایل آزمایشگاهی و تجهیزات آزمایشگاهی، تهیه مواد آزمایشگاهی برای انجام آزمایش های مرتبط با حوزه های مختلف غذا و دارو، به کارگیری افرادی که بتوانند در حوزه های نظارتی معاونت غذا و دارو فعالیت کنند، کمبود نیروی انسانی دانشگاه ها، کارانه کارکنان حوزه های مختلف به ویژه داروسازانی که در بیمارستان ها فعالیت می کنند، جداسازی حساب های دارویی و تجهیزات پزشکی که جزو مصوبات بودجه مجلس است و به عنوان قانون ارایه شده است، مطالبات شرکت های دارویی، سهمیه دارویی استان و قطب پنج با توجه به اینکه شیراز قطب پیوند و درمان بیماری های مختلف است و بیماران از نقاط دیگر نیز به شیراز مراجعه می کنند و درخواست از سازمان برای افزایش بودجه بیماران صعب العلاج عنوان کرد.

معاون غذا و داروی دانشگاه در زمینه نقش بیمه ها در کاهش هزینه های پرداختی بیماران بیان کرد: بیمه ها نقش بسیار مهمی می توانند در این زمینه داشته باشند، پیشنهاد ما این است که بیمه ها هماهنگ با کمیته قیمت گذاری قیمت مصوب را اجرا کنند تا درصد پرداخت از جیب مردم کاهش پیدا کند و سبب افزایش رضایتمندی مردم باشد.

دکتر خشنود با اشاره به امکان برون سپاری بعضی از موارد در حوزه غذا و دارو گفت: برنامه های تصمیم گیری و سیاستگذاری باید توسط دانشگاه ها و حوزه غذا و دارو انجام شود، باید به سمتی پیش برویم که بیشتر ناظر باشیم و امور مربوط به نظارت را انجام دهیم و در چارچوب قانون، بخشی از کارهای خدماتی و ارایه خدمات را به بخش های بیرون از دانشگاه هدایت و بر نحوه اجرای آنها نظارت کنیم.

او اضافه کرد: برون سپاری موارد مختلف سبب کاهش هزینه ها در دانشگاه ها می شود، اما بحث نظارت و پایش عملکرد آنها بسیار مهم است و می تواند به کاهش بدنه دولت و دانشگاه به عنوان بخشی از آن کمک کند، در این راستا به تقویت بخش خصوصی نیز کمک می شود.

این همایش در مجتمع فرهنگی و رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، در حال برگزاری است./۱۰۲

پایان خبر 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شيراز
  • کد خبر : 197586
کلمات کلیدی