• 98/08/29 - 14:49
  • 21
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

آغاز به کار چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی شیراز/ تاکید نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر توجه به ۴ محور کاربرد سیره پیامبر(ص) در طب

چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب، با حضور مسوولان کشوری، استانی و استادانی از سراسر دنیا در مجتمع فرهنگی رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آغاز به کار کرد.

چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب، با حضور مسوولان کشوری، استانی و استادانی از سراسر دنیا در مجتمع فرهنگی رفاهی ولایت دانشگاه علوم پزشکی شیراز، آغاز به کار کرد.
 

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز در این همایش به اهمیت و جایگاه و مقام پزشکان تاکید کرد و با تجلیل از مقام شامخ آنان، حضور پزشک بر بالین بیمار را از نقاط لذت بخش کار طبیبان دانست.

آیت ‌الله دکتر «لطف ‌الله دژکام» لبخند پزشکان و خوشرویی را لازمه خدمت در این عرصه برشمرد که طبیبان باید برای رفتن به بالین بیمار آن را رعایت کنند.

او با طرح این پرسش که «نگاه ما در طب در سیره نبوی(ص) چه باید باشد؟» توضیح داد: در چهار میدان باید از سیره پیامبر(ص) برای علوم مختلف از جمله طب بهره ببریم؛ مرحله نخست مبانی جهان بینانه، انسان شناسانه و معرفت شناسانه است، زیرا مبانی اخلاقی و انسانی موجب رشد طب و علوم پزشکی نیز می شود؛ مرحله دوم رویکرد های دانش پزشکی است که این موضوع با توجه به نگاه به سیره نبوی (ص) در طب قابل تغییر است.

نماینده ولی فقیه در استان فارس و امام جمعه شیراز بر اهمیت و تقدم «طب پیشگیری» بر «طب درمان» تاکید کرد و افزود: می توان برای سیاستگذاری پزشکی و مدیریت این عرصه از تعالیم دینی بسیار بهره برد.

آیت الله دژکام محور سوم را روش های تحقیق و پژوهش در عالم دانست و اضافه کرد: محور چهارم نیز تطبیق و ارتباط فقه با اخلاق حرفه‌ای پزشکی است و باید با بهره‌مندی از اخلاق حرفه ‌ای، از سیره نبوی(ص) در علم پزشکی بهره‌ مند شویم.

اعطای جایزه مرحوم آیت ‌الله حائری به افراد برگزیده چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب

رئیس همایش بین‌ المللی «سیره نبوی(ص) در طب» نیز با بیان اینکه این همایش با حضور اندیشمندان داخلی و خارجی برگزار می ‌شود، از آغاز به کار این رویداد با قرائت پیام آیات عظام مکارم شیرازی، جوادی آملی و وزیر بهداشت خبر داد.

 

حجت ‌الاسلام و المسلمین «عبدالرضا محمودی» با اشاره به اعطای جایزه مرحوم آیت ‌الله حائری به افراد برگزیده در این مراسم افزود: جوایز این همایش هر ساله با نام یکی از بزرگان به برگزیدگان اهدا می شود که در این همایش، جوایز با نام مرحوم آیت الله حائری شیرازی و از سوی بنیاد او صورت گرفت.

عضو هیات علمی گروه معارف اسلامی دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به برگزاری‌ نشست‌ های علمی چهارمین همایش بین ‌المللی «سیره نبوی در طب» اعلام کرد: نشست‌ های علمی این همایش در روزهای چهارشنبه و پنج‌ شنبه و در قالب ۱۲ میزگرد علمی برگزار می شود.

او در مورد مجموعه نشست های هم اندیشی و نظریه پردازی چهارمین همایش بین‌المللی سیره نبوی (ص) در طب گفت: این نشست ها با محوریت موضوعاتی نظیر «توسعه و کاربرد علوم بین رشته‌ای انسانی و تجربی»، «اخلاق و سلامت»، «دانشگاه، سلامت، هنر» ، «احادیث طبی»، «مناسبات مدرسه و دانشگاه »، «سلامت معنوی»، «سلامت و سبک زندگی»، «مراقبت متعالی در منزل»، «مناسبات دانشگاه و حوزه»، «سلامت و سند الگوی پیشرفت»، «سلامت و کارکردهای اجتماعی سیره نبوی(ص)»، و «روانشناسی اسلامی» برگزار می شود.

حجت ‌الاسلام و المسلمین محمودی یادآور شد:‌ در نشست ‌های علمی، استادان شاخص و برجسته ‌ای نظیر دکتر «کویین» از آمریکا، پرفسور «گلشنی»، دکتر «امیرحسین جاجرمی زاده»، دکتر «زاهد زاهدانی»، حجت‌الاسلام والمسلمین «پیروزمند» و حجت‌الاسلام و المسلمین «رحمان ستایش» به ارائه مقاله و سخنرانی می پردازند.

 

رییس چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب در ادامه با طرح پرسش «علت الگوپذیری از پیامبر اکرم(ص) چیست؟» به بیان جایگاه پیامبر(ص) پرداخت و با اشاره به توهین به ساحت مقدس پیامبر اسلام(ص) در سال۹۱، ایده آغاز برگزاری این همایش را نوعی احساس رسالت برای معرفی بهتر شیفت و جایگاه پیامبر(ص) عنوان کرد.

 
ارتباط این همایش با طب و علوم پزشکی و اهداف نشست های علمی همایش که بر اساس نیازهای حوزه و دانشگاه و موضوعات مرتبط انتخاب شده است، دیگر محور صحبت های رییس این همایش بین المللی در آیین آغاز به کار برنامه بود.

ارتباط حکمت و طب از زبان مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت

مدیرکل طب ایرانی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این همایش، با بیان اینکه پیامبران برجسته ترین و اندیشمندترین و بهترین حاملان وحی بوده و رسالت آنان با حکمت نیز همراه بوده است، افزود: حکمت بر علم و بر دانش فضیلت دارد و بر دو نوع است و آن حکمت نظری و حکمت عملی است.

 

دکتر «محمدرضا شمس اردکانی» «اخلاق»، «سیاست منزل» و «اجتماع» را از حکمت عملی و «طب» را از اصول حکمت نظری برشمرد و گفت: طبیب لازم است حکمت داشته باشد، وگرنه به بطالت کشیده می شود .

او با این تاکید که «طب» را کلمه ای مقدس و یک رشته علمی و حکمت را یک بنیان معرفی کرد و ادامه داد: ما از سیره نبوی(ص) به حکمت می رسیم و با حکمت به طب؛ ۸۰ درصد طب سنتی، علوم انسانی و ۱۰ درصد طب سنتی نیز، علم نفس است.

این مقام مسوول در وزارت بهداشت همچنین با اشاره به میزبانیدانشگاه علوم پزشکی شیراز برای برگزاری این آیین، افرادی چون «قطب الدین شیرازی» را از برترین پزشکان و اندیشمندان تاریخ کشور برشمرد.

معرفی برگزیدگان بخش اساتید، سازمان و دانشجویان همایش سیره نبوی(ص) در طب

در ادامه آیین آغاز به کار این همایش بین المللی، برگزیدگان بخش اساتید، سازمان و دانشجویان همایش سیره نبوی(ص) در طب معرفی شدند.

مسوول شورای سیاستگذاری همایش سیره نبوی(ص) در طب با اعلام اسامی برگزیدگان از اختصاص رتبه نخست بخش اساتید به دکتر «مهدی گلشن» و رتبه دوم به دانشکده سلامت و دین، دانشگاه علوم پزشکی قم خبر داد.

دکتر «عبدالعلی محقق زاده» درباره برگزیدگان بخش دانشجویی این همایش نیز افزود: رتبه نخست برگزیدگان بخش دانشجویی به دکتر «محمد جمالی»، رتبه دوم به انجمن علمی ابن سینا دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رتبه سوم به کمیته تحقیقات دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رتبه چهارم به معاونت پژوهشی حوزه های علمیه خواهران استان فارس و بخش پنجم به دکتر «اکرم حیدری» از مرکز تحقیقات سلامت معنوی دانشگاه علوم پزشکی قم تعلق گرفت.

او ادامه داد: از حوزه علمیه خواهران استان فارس، بیش از ۷۰ مقاله ارسال شده است.

در این همایش دکتر «محمدهادی ایمانیه» رییس عالی همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب و عضو هیات علمی دانشگاه نیز، بیانیه آیت‌الله مکارم شیرازی را در رابطه با این همایش قرائت کرد.

در بخشی از این بیانیه، این همایش فرصت مناسبی عنوان شده است تا دانشجویان، اساتید، طلبه‌ ها و استادان حوزه و دانشگاه در هم اندیشی و نظریه پردازی در زمینه حوزه و سلامت بپردازند.

پخش سخنان حضرت آیت الله «جوادی آملی» در رابطه با چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب، از دیگر بخش های آیین آغاز به کار این رویداد علمی بود.

 

او برگزاری این همایش را برکتی برای همه جهانیان خواند که باید در آن تلاش شود به بشر و زندگی توجه شود و همگان به آیات قرآن کریم و سخنان ارزشمند پیامبر اکرم اقدام و عمل کنیم.

دکتر «مهدیه سادات سیدی» دبیر اجرایی بخش دانشجویی همایش و دکتر «مهدی روانخواه» دبیر علمی بخش دانشجویی چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب و از دانشجویان پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز نیز در این آیین پیرامون اقدامات انجام شده و برنامه های پیش بینی شده برای طول برگزاری برنامه سخن گفتند.

در این همایش، آیت الله «احمد بهشتی» نماینده مردم استان فارس در مجلس خبرگان رهبری، دکتر «محمدرضا شمس اردکانی» مدیر کل دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت، دکتر «علی بهادر» رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز، حجت‌الاسلام‌ و المسلمین دکتر «حمید مقامی» رییس دفاتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ های استان فارس، حجت‌الاسلام والمسلمین «محمد استوار میمندی» مدیر حوزه علمیه برادران استان فارس، حجت‌الاسلام و المسلمین دکتر «عبدالرضا محمودی» رئیس حوزه علمیه خواهران استان فارس و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، دکتر «یونس قاسمی» معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، دکتر «کوروش عزیزی» معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه، دکتر «علیرضا صحراگرد» رییس حوزه ریاست دانشگاه، دکتر «محمدهادی ایمانیه» رییس عالی همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب و عضو هیات علمی دانشگاه و دکتر «محمدرضا پنجه شاهین» عضو هیات علمی دانشگاه نیز، حضور داشتند./۱۰۳

پایان خبر

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شيراز
  • کد خبر : 197164
کلمات کلیدی