• 98/08/29 - 14:51
  • 23
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

آغاز چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب؛ تاکید رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز بر نقش مشترک حوزه و دانشگاه در پیشرفت و بهبود علم پزشکی

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب، بر نقش مشترک حوزه و دانشگاه در پیشرفت و بهبود علم پزشکی، تاکید کرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب، بر نقش مشترک حوزه و دانشگاه در پیشرفت و بهبود علم پزشکی، تاکید کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، رییس دانشگاه در ابتدا با قرائت پیام وزیر بهداشت در خصوص اهمیت این همایش، ورود اساتید، دانشجویان، همکاران و مهمانان داخلی و خارجی گرامی را به شیراز خیر مقدم گفت.

 

دکتر «علی بهادر» با ابراز خرسندی برای شرکت در چهارمین همایش بین المللی سیره نبوی (ص) گفت: علم پزشکی از دو موضوع جسم و روح، تفکیک ناپذیر است، زیرا انسان ترکیبی است از جسم و روح و شناخت سیره نبوی(ص)، روش زندگی و تفکر پیامبران اولی الامر نیز می تواند راه و رسم زندگی انسان ها را به سمتی حرکت دهد تا انسانی سالم شکل گیرد.

او با این تاکید که نمی توان تنها با توجه به جسم بیمار نسخه نوشت و بیمار را درمان کرد، افزود: باید پزشکانی تربیت شوند که نه تنها به جسم، بلکه به روح و روان افراد نیز، از لحاظ معنوی اهمیت دهند.

دکتر بهادر با بیان اینکه هر علمی در مرحله ‌ای کامل می شود که به عمل تبدیل شود، تاکید کرد: دانشگاه ها باید تلاش کنند تا بر تاثیر «روان و تن» تحقیق کنند که در این زمینه می توان از علم پزشکی و اصول معنوی استفاده شود که این امر با مشارکت حوزه و دانشگاه صورت می گیرد.

رییس دانشگاه علوم پزشکی شیراز در ادامه صحبت های خود، تعریف سلامت در دنیای امروز را تعریف جامعی عنوان کرد و گفت: سلامت جسم و روح یا همان بُعد معنوی در انسان وجود دارد، انسان ترکیبی از جسم و روح است و هر چند تاکنون جنبه های بسیاری از جسم در علوم پزشکی بر ما روشن شده است، اما شناخت سیره، روش زندگی و تفکر پیامبران که جسم و روح در آن به حد کمال رسیده بود، می تواند شاخص راه و رسم زندگی انسان قرار گیرد تا انسان سالم به وجود آید.

او با اشاره به اینکه انسان سالم یک امر شخصی نیست، توضیح داد: زندگی انسان و جوامع طبق نظریه «بال پروانه» یا «اعداد کوانتومی» به هم وابسته و تفکیک ناپذیر است، پس این طور نیست که پزشک، تنها نسخه بنویسید و بیمار سالم شود؛ البته شاید از نظر جسمی و ظاهری بهبود یابد، اما جنبه های روحی او نیز، باید بهبود پیدا کند.

 

دکتر بهادر با این تاکید که تنها توجه به جسم کافی نیست و باید پزشکانی تربیت کرد که هر دو جنبه بیمار را مورد توجه قرار دهند، ادامه داد: اینجاست که جنبه های معنوی و روحی به هم پیوند می یابند و انسان سالم را می سازد که یک پزشک باید هر دو را فرا گیرد.

او ضرورت آموختن جنبه های معنوی را کاربرد آن در عمل عنوان کرد و اظهار داشت: هدف نهایی مراکز دانشگاه باید این باشد که آموزش پزشکی شامل آموزش هر دو جنبه انسان باشد، تا پزشکان به درستی بتوانند درمانگر خوبی باشند.

رییس دانشگاه یادآور شد: هر چند نظریه ها منجر به عمل می شود، اما تاثیر روان و تن بر همدیگر و چگونگی تاثیر آن نیز باید در چنین همایش هایی مورد بررسی قرار گیرد و کارها و نظریه های مشترک در دانشگاه تعریف شده و در علم پزشکی به کار گرفته شود تا این موضوع عمیق تر و عملی تر پیاده سازی شود.

دکتر بهادر با ابراز امیدواری نسبت به نقش حضور اساتید برجسته کشور در این همایش، برای بهره مندی هرچه بیشتر از سیره نبوی(ص) در علم پزشکی ، از دکتر «محمدهادی ایمانیه» رییس عالی همایش بین المللی سیره نبوی (ص) در طب برای حمایت و برگزاری این رویداد علمی تقدیر کرد./۱۰۳

پایان خبر

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شيراز
  • کد خبر : 197165
کلمات کلیدی