• 98/07/16 - 11:21
  • 90
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
به گزارش پایگاه خبری وب دا آذربایجان غربی

ارومیه/آنچه در فضای مجازی در خصوص مرگ مادر باردار آمده به هیچ عنوان اصل واقعیت نیست

علت مرگ مادر باردار بیماری پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک و تاخیر در مراجعه بوده است .

علت مرگ مادر باردار بیماری پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک و تاخیر در مراجعه بوده است .

در پی درج اخبار ضد و نقیضی در خصوص مرگ مادر باردار در فضای مجازی ، دکتر حسنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان و دکتر اصغری فوق تخصص انکولوژی خون در بخش اخبار صدا و سیما 15 مهر ماه 1398 توضیحات لازم را ارائه کردند .

دکتر اصغری فوق تخصص انکولوژی خون در این خصوص گفت : بیماری پورپورای ترومبوتیک ترومبوسیتوپنیک ( TTP ) یک بیماری بسیار خطرناک و جدی هم برای جنین و هم برای مادر است .

وی افزود: پلاسمافرزیس ( تعویض پلاسما) یکی از اقداماتی است که با حذف آنتی بادی ها باعث کمک به بهبودی می شود ولی قطعا علت اصلی در مرگ این مادر تاخیر در مراجعه بوده است بیمار اگر از 5 روز قبل که علامت دار بوده مراجعه می کرد قطعا شانس بهبودی بیشتر بود .

دکتر حسنی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی استان نیز گفت: بیماری TTP یک بیماری بسیار خطر ناکی است که در بسیاری از منابع پزشکی هم آمده که با مرگ و میر بالایی همراه است و هر چقدر مراجعه بیمار دیرتر باشد احتمال این مرگ و میر بالاتر می باشد .

وی افزود: متاسفانه این بیمار چند روز بعد از شروع علایم به بیمارستان مراجعه کرده ولی تیم پزشکی سریعا فعال شده و بیمار بلافاصله توسط رزیدنت زنان و سپس توسط فوق تخصص زنان و متخصص داخلی ویزیت شده و آزمایشات لازم انجام گردیده و درخواست مشاوره فوق تخصص خون نیز شده که به هر حال تشخیص TTP داده شد .

دکتر حسنی اضافه کرد: چون یکی از کمکهایی که می تواند به این بیمار انجام گیرد پلاسمافرزیس است که درخواست آن نیز شده است ولی باید به این نکته نیز توجه داشت این بیماری مثل یک عمل جراحی نیست که فرض کنید مثلا شریان بیمار قطع شده و آن را ترمیم کنند و بیمار نجات پیدا کند بلکه این بیماری یک بیماری داخلی است که ممکن است هفته ها هم درمان کنید و نتیجه نگیرید .

باز هم تاکید می کنم اینکه از آغاز علایم بیماری چه مدت گذشته باشد بسیار مهم است و نهایتا همکاران فوق تخصص و پزشکان معالج تصمیم به انجام پلاسمافرزیس می گیرند . درخواست بیمار پلاسمافرزیس برای بیمار ساعت 11 شب انجام می گیرد و حتی رئیس دانشگاه تا ساعت 12 شب پیگیر موضوع بودند و با مدیر کل انتقال خون صحبت شده و گفتند که دستگاه فعلا خراب است و امکان پلاسمافرزیس نیست و تصمیم به اعزام بیمار به تبریز گرفته شد .

اینکه برخی علت مرگ مادر را نقص دستگاه پلاسمافرزیس قلمداد می کنند اصلا درست نیست .

دکتر حسنی ادامه داد: نقص فنی وقتی گفته می شود که مثلا بیمار به دستگاهی وصل بود و آن دستگاه دچار مشکل شده و باعث مرگ بیمار گردیده است و اصلا همچین چیزی وجود ندارد .

از سوی دیگر اقدام درمانی پلاسمافرزیس اینگونه نیست که مثلا اگر دو ساعت دیرتر انجام گیرد بیمار فوت می کند و اگر دو ساعت زودتر انجام شود حتما بیمار نجات می یابد. معاون درمان دانشگاه در پایان تاکید کرد: آنچه در فضای مجازی آمده به هیچ عنوان اصل واقعیت نیست .

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,اروميه
  • کد خبر : 195779