• 99/04/21 - 09:16
  • 208
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

بررسی طرح کوهورت تهران با حضور معاون وزیر، رئیس دانشگاه، رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس مرکز قلب تهران

دکتر رضا ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت بر اهمیت اجرای طرح پایش سلامت در کشور تأکید و برای حمایت از این طرح تحقیقاتی و کاربردی اعلام آمادگی کرد.

 
03:28
04:28
 
 

 روز دوشنبه 17 تیر 99 در جلسه ای با حضور دکتر ملک زاده معاون تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت، دکتر کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، دکتر پورحسینی رئیس مرکز قلب تهران، دکتر ظفرقندی رئیس سازمان نظام پزشکی و رئیس مرکز تحقیقات تروما و جراحی سینا، دکتر آخوندزاده قائم مقام معاونت تحقیقات وزارت بهداشت، دکتر نور بالا رئیس مرکز تحقیقات روان تنی، دکتر سالاری فر معاون آموزشی مرکز قلب، دکتر صادقیان معاون تحقیقات و پژوهش مرکز قلب و رئیس پژوهشکده بیماریهای قلب و عروق و همکاران مرکز تحقیقات و پژوهش مرکز قلب تهران، در سالن آموزش این مرکز برگزار شد.
در ابتدای جلسه همکاران پژوهشکده بیماریهای قلب و عروق در مورد چگونگی انجام طرح کوهورت تهران و مراحل آن توضیح داده و نتایج نهایی مرحله اول طرح و نتایج اولیه فاز دوم مورد بحث قرار گرفت.
طرح کوهورت تهران با همکاری سه مرکز تحقیقاتی مرکز قلب تهران، مرکز تحقیقات تروما و پژوهش های جراحی بیمارستان سینا و مرکز تحقیقات طب روان تنی دانشگاه علوم پزشکی تهران با هدف شناسایی شیوع و بروز و عوامل مؤثر بر بروز بیماری های قلب و عروق، سوانح و تصادفات، و اختلالات سایکوسوماتیک (شامل افسردگی، اضطراب، و رضایت از عملکرد اجتماعی) در سطح کلان شهر تهران به منظور کمک به بهبود سیاست گذاری در پیشگیری و درمان  از سال 1395 آغاز به کار کرده است.
با استفاده از نمونه گیری تصادفی سیستماتیک و با استفاده از بانک اطلاعاتی شرکت مخابرات استان تهران، در یک پیمایش تلفنی در فاز مقطعی از اردیبهشت 1395 تا 1398، از سطح کلان شهر تهران 4215 خانوار شامل 8296 نفر در طرح کوهورت تهران شرکت کردند.  
در مورد شیوع  بیماری عروق کرونر  بر اساس موارد ثابت شده این عدد 8.1 درصد بوده است که با توجه به هرم جمعیتی ایران و یافته های طرح نگرانی از نظر افزایش دو برابری این بیماران در 20 سال آینده وجود دارد و لزوم برنامه های ملی برای پیشگیری از عوامل خطر  بیماری مطرح شد و مرکز قلب تهران به  تدوین برنامه جامعی در  این خصوص اقدام کرده است.
در بخش ارزیابی روانپزشکی، از General Health Questionnaire استفاده شد که نتایج به دست آمده نشان داد در بین افراد بالای 15 سال 43 درصد دچار افسردگی و 40.2 درصد دچار اضطراب هستند.
تعداد کل مصدومیت های نیازمند به درمان 602 مورد بود که 6.21 درصد آنها منجر به بستری در بیمارستان شده بود، مصدومیت های ناشی از سقوط (3.25 درصد) و حوادث های ترافیکی (8.20 درصد) به ترتیب دارای بیشترین فراوانی در بین حوادث و سوانحی هستند که تهرانی ها دچار آن شده اند.
از مهر ماه سال  1398 فاز پیگیری اول طرح کوهورت تهران آغاز شد، در این پیگیری تنها 8 درصد افراد مایل به مراجعه حضوری مجدد در طرح نبودند که در مقایسه با کوهورتهای مشابه درصد قابل قبول می باشد و ضرورت ادامه طرح را نشان می دهد.  
در این جلسه، دکتر ملک زاده و  دکتر آخوندزاده بر اهمیت اجرای طرح های پایش سلامت در کشور تاکید کردند و آمادگی وزارتخانه برای حمایت از ادامه این پژوهش کاربردی را اعلام کردند.  
در ادامه دکتر ظفرقندی در مورد اطلاع رسانی به مسئولان و برنامه ریزی  اقدامات عملی در مورد پیشگیری از حوادث تاکید کرد  و  دکتر نوربالا نیز با توجه به شیوع بالای افسردگی و اضطراب در مورد نیاز به برنامه ریزی کلان برای برقراری آرامش در جامعه تاکید کرد.
برای مشاهده نتایج حاصله از کوهورت تهران به آدرس زیر مراجعه کنید:

http://tehrancohort.ir/

  • گروه خبری : تهران
  • کد خبر : 210554
کلمات کلیدی