• 98/08/26 - 10:15
  • 31
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی تهران

بررسی مسائل پژوهشی در ویدئوکنفرانس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با دانشگاه‌ها

در ویدئوکنفرانس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها، جایگاه پژوهشی کشور و دانشگاه‌ها و مسائل پیش روی این حوزه بررسی شد.

در ویدئوکنفرانس معاونت تحقیقات و فناوری وزارت بهداشت با روسا و معاونان پژوهشی دانشگاه‌ها، جایگاه پژوهشی کشور و دانشگاه‌ها و مسائل پیش روی این حوزه بررسی شد.

  گالری عکس
در این ویدئوکنفرانس که شنبه 25 آبان 98 در سالن شورا دانشگاه قابل‌مشاهده بود، دکتر ملک‌زاده معاون تحقیقات و فناوری وزیر بهداشت و مدیران حوزه پژوهشی این معاونت به تشریح وضعیت پژوهشی دانشگاه‌ها و اولویت‌های پژوهشی کشور پرداختند.
سپس هریک از روسا و معاونان تحقیقات و فناوری دانشگاه‌ها به بیان مسائل  دانشگاه خود پرداختند و مسئولان پژوهشی وزارت بهداشت به آنان پاسخ دادند.
در حاشیه این ویدئوکنفرانس، دکتر صحرائیان معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه به موضوعات موردبررسی اشاره کرد و گفت: در این نشست مسائل مختلفی ازجمله گزارشی از وضعیت تحقیقات  و فناوری و نقش آن در نظام سلامت، جایگاه دانشگاه‌ها در حوزه پژوهش، کمبود بودجه‌های پژوهشی و برخی از موانع و مشکلات موجود موردبررسی قرار گرفت.
دکتر صحرائیان رعایت اخلاق در پژوهش و انتشارات علمی را از موضوعات جدی موردبحث در این ویدئوکنفرانس بیان کرد و گفت: متأسفانه کشور ما با 14 مقاله باز پس گرفته‌شده (Retract) به ازای هر 10 هزار مقاله در صدر دنیا قرار دارد که مهم‌ترین دلیل آن نبود نظارت کافی اعضای هیئت‌علمی در مواردی است که مقاله توسط گروه‌های دیگر و یا دانشجویان تهیه می‌شود.
وی افزود: با توجه به حساسیتی که باز پس گرفته شدن مقالات ایران  در کشورهای دیگر ایجاد کرده و پیامدهای ناشی از آن‌که کل کشور را دربر گرفته، کمیته‌های اخلاق در پژوهش در دانشگاه‌ها فعال‌شده‌اند. در دانشگاه علوم پزشکی تهران نیز ارتقا بعضی از افراد به دلیل وجود مقاله باز پس گرفته‌شده مدت‌ها عقب‌افتاده است. لذا اعضای هیئت‌علمی با دقت کافی از صحت‌وسقم مطالبی که منتشر می‌کنند اطمینان حاصل کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه، با تأکید بر پرهیز از انتشار مقاله در مجلات علمی سیاه گفت: وزارت بهداشت لیست مجلات نامعتبر و جعلی را تهیه‌کرده است که این لیست در وب‌سایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه قابل‌دسترس است. انتشار مقاله در این مجلات برای دانشگاه و عضو هیئت‌علمی که اقدام به انتشار آن کرده امتیاز منفی دارد لذا محققان با مراجعه به این لیست، از چاپ مقاله در این مجلات پرهیز کنند.
دکتر صحرائیان استفاده بهینه از بودجه‌های تحقیقاتی را از دیگر موضوعات این ویدئوکنفرانس بیان کرد و گفت: درزمانی که بودجه تحقیقاتی محدود است و کشور با تحریم روبرو است استفاده بهینه از بودجه‌ها در راستای تحقیقات هدفمند اهمیت بسزایی دارد.
وی با تأکید برجذب اعتبارات پژوهشی خارج از دانشگاه گفت: وضعیت دانشگاه در طرح‌های تحقیقاتی موسسه نیماد خوب است اما با توجه به توانایی و شمار اعضای هیئت‌علمی که دانشگاه دارد باید رویکردمان به جذب گرنت های خارج از دانشگاه که قابل‌دسترس‌ترین آن موسسه نیماد است بیشتر شود. گرنت های بین‌المللی هم در سایت معاونت تحقیقات و فناوری دانشگاه قابل‌مشاهده است که محققان می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند.
معاون تحقیقات و فناوری دانشگاه در پایان سخنان خود تصریح کرد: در گزارشی که ارائه شد، دانشگاه‌هایی که ظرفیت کمتری به نسبت دانشگاه علوم پزشکی تهران دارند در جذب این گرنت ها فعال هستند و لازم است  محققان دانشگاه نگاه دقیق‌تری نسبت به جذب بیشتر گرنت های پژوهشی از خارج دانشگاه داشته باشند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,تهران
  • کد خبر : 197050
کلمات کلیدی