• 98/07/30 - 13:10
  • 47
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
برگزاری جلسه توجیهی دانشجویان ورودی جدید دانشکده علوم پزشکی بهبهان

برگزاری جلسه توجیهی دانشجویان ورودی جدید دانشکده علوم پزشکی بهبهان

جلسه توجیهی دانشجویان ورودی جدید دانشکده علوم پزشکی بهبهان در آمفی تئاتر دانشکده پیراپزشکی برگزار گردید.

جلسه توجیهی دانشجویان ورودی جدید دانشکده علوم پزشکی بهبهان در آمفی تئاتر دانشکده پیراپزشکی برگزار گردید.

دانشجو در گزند یک آفت بزرگ است ، آفتی که می تواند روز به روز او را از اهداف بلندش دور کند ، و آن آفت چیزی نیست جز راحت طلبی . راحت طلبی برای دانشجو آن هم یک دانشجوی علوم پزشکی با آن حجم از دروس تئوری و عملی معنی ندارد و باید سختی کشید و تلاش کرد ، تا بتوان به هدف دست پیدا کرد .

إِنَّا أَنْزَلْناهُ فِی لَیلَةِ الْقَدْرِ (همانا ما قرآن را در شب قدر نازل کردیم.) ، آری شب قدر بود ، که ستوده ، آخرین فرد از ذریه پاک انبیاء الهی ، مردی از نسل اسماعیل ذبیح الله و فرزند پاک آدم ابوالبشر قلبش به آوای ملکوتی وحی مُحرِم گشت ، تا پایانی باشد بر دفتر طویل انبیایی که آمدند تا آدمی را رهنمون باشند به سوی هدف والایی که خداوندگار هستی برایش تعیین کرده است . در غار حرا بود که حضرت ناموس اکبر ، جبرئیل همانکه آتش بر ابراهیم گلستان کرد ، مژده عیسی را به مریم داد و نیل را برای موسی شکافت ، بر محمد امین داخل شد تا بزرگترین معجزه ی باری تعالی را بر وی بخواند.قرآن، همان کتابی که حامل تمام نیاز های انسان برای رسیدن به غایت نهایی است . آری در سرزمین حجاز بود و در غار حرا ، که کلام ملکوتی وحی بر زبان روح الامین جاری شد و به سمع و نظر حضرت خاتم الانبیین (ص) رسید . 

اقْرَأْ بِاسْمِ رَبِّکَ الَّذِی خَلَقَ (بخوان به نام پروردگارت که آفرید) ، خَلَقَ الْإِنْسَانَ مِنْ عَلَقٍ (انسان را از علق آفرید) ، اقْرَأْ وَرَبُّکَ الْأَکْرَمُ (بخوان و پروردگار تو کریمترین [کریمان] است) ، الَّذِی عَلَّمَ بِالْقَلَمِ (همان کس که به وسیله قلم آموخت) ، عَلَّمَ الْإِنْسَانَ مَا لَمْ یَعْلَمْ (آنچه را که انسان نمی‏ دانست [بتدریج به او] آموخت) ، با نزول همین آیات مبارکه بر روح و جان حضرت مصطفی (ص) بود که خداوند به بندگانش گفت علم اندوزی و علم آموزی چه جایگاه والایی نزد من دارد ، پس تلاش کنید ، بخوانید و در این مسیر از خدای خود مدد جویید که بهترین یاری دهندگان است . در شان نزول همین آیه و صد البته قرآن همین بس ، آنچه را که امروزه دانشمندان چیره دست جهان بدان دست پیدا می کنند ، قرن ها پیش کتاب وحی از آن سخن گفته است و امروز همگی گرد هم جمع شده بودند تا آغاز کنند علم آموزی را . همان علمی که یگانه هستی به پیامبرش امر کرد تا آن را میان هر مرد و زن رواج دهد . 

به گزارش مفدا بهبهان ، دوشنبه ۲۹ ماه مهر سال ۱۳۹۸ بود ، که دانشجویان ورودی جدید دانشکده علوم پزشکی بهبهان به دعوت معاونت آموزش ، تحقیقات و فرهنگی دانشجویی دانشکده در آمفی تئاتر دانشکده پیراپزشکی گرد هم جمع شدند ، تا رسما به قاموس دانشجو داخل شوند و علم اندوزی را برای خدمت به خلق آغاز کنند . مراسم توجیهی از ساعت ۱۰ صبح با  آیاتی چند از کلام الله مجید آغاز شد و سپس نوبت به سرود مقدس جمهوری اسلامی ایران رسید تا زینت بخش مجلس باشد و قیام همگان را برانگیزد .

نماهنگی که بلافاصله پس از سرود ملی پخش شد ، مزین بود به کلام نائب منتقم آل الله مهدی موعود(عج) ، همان که پرچمدار ولایت علی است و دیر نباشد که آن را به دستان مبارک حضرت امام عصر (عج) تقدیم کند . موضوع نماهنگ صحبت های مقام معظم رهبری (مد ظله العالی) در دیدار با دانشجویان در روز اربعین و صحبت های ایشان در مورد اهمیت آئین پیاده روی اربعین و تاثیر آن در اتحاد امت واحده و همچنین تلاش های روز افزون استکبار در جهت کم رنگ نمودن آن بود .


در ادامه نوبت به صحبت های دکتر غلامرضا بادفر ریاست محترم دانشکده علوم پزشکی بهبهان رسید . دکتر بادفر ضمن خوش آمدگویی به دانشجویان ورودی جدید دانشکده و آرزوی توفیق روز افزون برای آن ها گفت :  از خداوند متعال خواستارم که این عزت را به ما بدهد تا بتوانیم در خدمت بیشتر به شما عزیزان کوشش نماییم و بتوانیم در کنار هم دوران خوبی را سپری کنیم ، ما اینجا هستیم تا هم شما را در فراگیری علم یاری کنیم  هم اینکه از شما بیاموزیم ، زیرا به گفته شهید بهشتی : «دانشجو موذن جامعه است، اگر خواب بماند نماز امت قضا میشود.» منظور ایشان این است که دانشجو باید یکی از آگاه ترین افراد جامعه باشد در همه‏ ی زمینه‏ های علمی ، دینی، فرهنگی، سیاسی و… که اگر نباشد کل جامعه ضرر می کنند و آسیب می بینند. یک دانشجو باید آگاه باشد، از مسائلی که در جامعه رخ می دهد؛ زیرا دانشجو قشر تحصیل کرده ‏ی جامعه است و اگر هم آگاه نیست باید در این راه تلاش کند، ناآگاهی بد است و بدتر از آن تلاش نکردن برای کسب آن است. خواب ماندن یعنی از مسائل روز خبر نداشتن و نرفتن دنبال آن، یعنی بیخیالی، یعنی ندانستن خوب و بد برای کشور.

پس از پایان صحبت های دکتر بادفر ، کلیپی از کاروان پیاده روی دانشجویان علوم پزشکی بهبهان و حضورشان در سرزمین عشق در آمفی تئاتر دانشکده پیراپزشکی پخش شد ، کلیپ متشکل بود از عکس های یادگاری دانشجویان و همچنین حضورشان در نقاط مختلف کشور عراق مانند بین الحرمین ، مسجد کوفه ، کاظمین ، قبرستان وادی السلام و .... پس از این نوبت به معاون آموزش ، تحقیقات ، فرهنگی ، دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان دکتر علی ویسی رسید . دکتر ویسی ضمن خیر مقدم و خوشامد به تمامی دانشجویان تازه وارد به دانشکده ، گفتند : دانشگاه جامعه ای است بزرگ که گرداننده ی آن دانشجو است ، و در این جامعه است که فرد می آموزد چگونه باید ، به اداره امور کشورش آگاه شود . دانشگاه علوم پزشکی محلی است برای تربیت فردی که قرار است در راه حفظ جان انسان های سراسر جهان و بویژه کشور خود تلاش کند و هم از لحاظ علمی پرورش پیدا کند هم از لحاظ عملی کار آزموده شود . وی گفت : دانشجو اهداف زیادی دارد که با مدیریت زمان و برنامه ریزی صحیح می تواند به تک تک آنها دست پیدا کند ، اما همین دانشجو در گزند یک آفت بزرگ است ، آفتی که می تواند روز به روز او را از اهداف بلندش دور کند ، و آن آفت چیزی نیست جز راحت طلبی . راحت طلبی برای دانشجو آن هم یک دانشجوی علوم پزشکی با آن حجم از دروس تئوری و عملی معنی ندارد و باید سختی کشید و تلاش کرد ، تا بتوان به هدف دست پیدا کرد . ویسی بخش پایانی صحبت هایش را به اهمیت انجام فعالیت های پژوهشی و تحقیقاتی و همکاری با اعضا هیئت علمی دانشکده اختصاص داد و همچنین به دانشجویان توصیه کرد در برنامه های فوق برنامه دانشکده که توسط مدیریت فرهنگی دانشجویی برگزار می شود شرکت کنند . 

در ادامه برنامه کلیپی در راستای معرفی شهرستان بهبهان برای حاضرین در سالن پخش شد . کلیپ متشکل  بود از معرفی تاریخ و تمدن بهبهان به عنوان شهری از دیر امپراطوری ایلام و پادشاهی کیدین هوتران با نام ارگان که پس از فتح توسط اعراب مسلمان به ارجان تغییر کرد و نهایتا به بهبهان کنونی تغییر نام داد ، تا معرفی حلقه قدرت و قدمگاهی که متبرک به قدوم پاک شمس الشموس (ع) است . همچین در این کلیپ نقاط دیدنی بهبهان چون نرگس زار ، پارک ساحلی خارستان و کریا ، پلاژ مارون ، قلعه مدرسه و ... به دانشجویان معرفی شد ، بخش پایانی کلیپ هم به سرداران رشیدی اختصاص یافت که جان خود را در راه این خاک فدا کردند از آریوبرزن گرفته تا شهید مجید بقایی .

پس از این بود که مهندس غلامرضا شهبازی مقدم مدیریت فرهنگی دانشجویی دانشکده علوم پزشکی بهبهان صحبت های خود را برای دانشجویان آغاز کردند . مهندس شهبازی مقدم ضمن خوشامد گویی و تبریک آغاز سال تحصیلی جدید به دانشجویان تازه وارد به دانشکده گفت : مدیریت فرهنگی از دو حوزه  فرهنگی و دانشجویی تشکیل شده است . حوزه ی فرهنگی شامل فعالیت های فوق برنامه  مثل فعالیت کانون های فرهنگی هنری دانشکده  و حوزه ی دانشجویی فعالیت های مربوط به رفاه دانشجویان چون خوابگاه ، وام و ....است ، او گفت با توجه به حجم خستگی زیادی که دروس رشته های علوم پزشکی به دانشجویان محصل در این رشته ها وارد می کند ، فعالیت های فرهنگی و رفاهی دانشکده بهترین راه برای بیرون کردن این خستگی هاست و بنده از شما دعوت می کنم تا در این فعالیت ها حضور فعالی داشته باشید و به سایر دوستان فرهنگی خود بپیوندید ، یکی از دستاورد های بزرگ ما در حوزه ی فرهنگی مربوط به راهیابی فیلم کوتاه متاستاز به جشنواره وزارت بهداشت بود که با تلاش شبانه روزی دانشجویان دانشکده تولید شد و از بین چیزی حدود ۳۳۰۰ اثر در بخش فیلم  به عنوان یکی از ۱۵ فیلم برتر به دهمین جشنواره بین المللی سیمرغ به عنوان بزرگترین آوردگاه فرهنگی دانشجویی کشور راه پیدا کرد . شهبازی مقدم بخش پایانی صحبت هایش را به فعالیت های اداره مشاوره دانشکده علوم پزشکی بهبهان اختصاص داد . او گفت اداره مشاوره می تواند در هر لحظه از شبانه روز پاسخ گوی مشکلات شما دانشجویان عزیز باشد و در راستای رفع هر چه سریعتر آن اقدام کند . 

برنامه با شعر خوانی امیر حسین خدابخشی دانشجوی ترم ۳ اتاق عمل دانشکده برای حضار و همزمان پذیرایی از حاضرین در سالن آمفی تئاتر در جریان بود که نوبت به صحبت های فخری دخت اکبری سرپرست دانشکده پیراپزشکی رسید ، سرکار خانم اکبری بخش زیادی از صحبت های خود را به قوانین حاکم بر دانشکده و نحوه پوشش صحیح دانشجویان در محیط دانشکده اختصاص داد . پس از صبحت های اکبری بود که کلیپی از فعالیت های همتایاران سلامت و روان اداره مشاوره پخش شد این کلیپ شامل فعالیت های آن ها در طول سال تحصیلی گذشته بود .

 پس از آن نوبت به دکتر محمد صباغان رسید . مدیریت آموزش و تحقیقات دانشکده علوم پزشکی بهبهان ضمن خوشامد گویی به دانشجویان صحبت های خود را به قوانین آموزشی و اداره آموزش دانشکده اختصاص داد .دکتر صباغان که علاوه بر مدیریت آموزش و تحقیقات مسئولیت کمیته انضباطی دانشکده را نیز بر عهده دارد صحبت های پایانی خود را به قوانین انضباطی دانشکده اختصاص داد . 

پایان بخش مراسم پخش کلیپ معرفی کانون های فرهنگی دانشکده بود که دبیر هر کانون با حضور بر سن آمفی تئاتر به معرفی کانون مربوطه و فعالیت های آن پرداخت ، همچنین دبیران انجمن های علمی دانشکده  نیز انجمن علمی مربوطه و فعالیت های آن را معرفی کردند . این جلسه توجیهی همزمان با اذان ظهر به افق شهرستان به پایان رسید . 

مالی که ز تو کس نستاند، علم است
حرزی که تو را به حق رساند، علم است

جز علم طلب مکن تو اندر عالم
چیزی که تو را ز غم رهاند، علم است

 

 


  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,بهبهان
  • کد خبر : 196304
کلمات کلیدی