• 99/04/07 - 20:43
  • 44
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
سرپرست معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی شوشتر؛

بهبودیافتگان کووید - ۱۹ پلاسمای خون اهداء کنند

دکتر نوذر کلانترفرد از بهبودیافتگان بیماری کووید-۱۹ خواست که پلاسمای خون خود را اهدا کنند تا بتوان از این پلاسماها برای درمان بیماران استفاده کرد.

دکتر نوذر کلانتر
به گزارش وبدا شوشتر؛ دکتر نوذر کلانترفرد گفت: در پلاسمای خون بهبود یافتگان کووید-۱۹، سپر دفاعی در برابر ویروس کرونا وجود دارد که با تزریق این پلاسما به بیماران بدحال ایمنی آنان تقویت می شود. 
 
وی افزود: اهدای پلاسما در دنیا مورد اقبال قرار گرفته است و از همشهریانی که بهبودیافته اند انتظار می رود به شکرانه سلامت خود، با مراجعه به مراکز مربوطه نسبت به اهداء پلاسمای خون اقدام نمایند. 
 
دکتر کلانتر فرد خاطر نشان کرد:  یک تا دو ماه پس از بهبودی، به دلیل میزان مناسب آنتی بادی و کیفیت بالای پلاسما، فرصت طلایی برای اهدا است و بهبود یافتگان به منظور کمک‌ به مبتلایان به کرونا نباید این فرصت را از دست بدهند.
 
وی در تشریح شرایط لازم برای اهدای پلاسما خون گفت: افراد ۱۸ تا ۶۰ ساله که سابقه اعتیاد، هپاتیت B و هپاتیت C ندارند با گذشت ۲۸ روز پس از بهبودی، می‌توانند پلاسما اهدا کنند.
 
نداشتن بیماری زمینه ای و یا سابقه حجامت و تتو در یکسال گذشته، نداشتن سابقه بارداری و سقط جنین برای زنان و حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم از دیگر شرایط لازم میباشد.
 
سرپرست معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی شوشتر تاکید کرد: اهداکنندگان اطمینان داشته باشند که ویروس کرونا از طریق خون و اهدای آن منتقل نمی شود چرا که  همه مراکز اهدای خون و همچنین تجهیزات کاملا استریل است و توصیه های بهداشتی در آنها رعایت می شود؛
 
وی در پایان عنوان کرد: اهدای کارت هدیه و فراهم سازی شرایط ایاب و ذهاب برای اهداکنندگان از شرایطی است که برای تشویق بهبودیافتگان انجام می شود؛ اهداکنندگان عزیز می توانند جهت هماهنگی های لازم به معاونت درمان دانشکده علوم پزشکی واقع در بیمارستان الهادی (ع) مراجعه کنند.
  • گروه خبری : شوشتر
  • کد خبر : 209948