• 98/08/28 - 10:33
  • 64
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

به مناسبت هفته دیابت؛ همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت در زنجان برگزار شد

به مناسبت هفته دیابت؛ همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت در زنجان برگزار شد دکتر حسین چیتی در همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت با بیان اینکه دیابت بر سه نوع است، اظهار کرد: دیابت نوع اول مربوط به دوران کودکی است که هیچ‌گونه انسولینی در بدن تولید نمی‌شود اما در دیابت نوع دوم که معمولا در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد، مواردی چون اضافه وزن و کم‌تحرکی عاملی بروز این بیماری است و دیابت نوع سوم نیز مربوط به زنانی است که در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شوند.


به مناسبت هفته دیابت؛
 همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت در زنجان برگزار شد

دکتر حسین چیتی در همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت با بیان اینکه دیابت بر سه نوع است، اظهار کرد: دیابت نوع اول مربوط به دوران کودکی است که هیچ‌گونه انسولینی در بدن تولید نمی‌شود اما در دیابت نوع دوم که معمولا در سنین بالاتر اتفاق می‌افتد، مواردی چون اضافه وزن و کم‌تحرکی عاملی بروز این بیماری است و دیابت نوع سوم نیز مربوط به زنانی است که در دوران بارداری به آن مبتلا می‌شوند.
پایگاه خبری و اطلاع‌رسانی وب‌دا – زنجان، رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران دیابتی استان زنجان ظهر پنج‌شنبه ۲۳ آبان‌ماه سال‌جاری در همایش پیشگیری، کنترل و درمان دیابت در سالن اجتماعات بیمارستان حضرت ولیعصر (عج)، بیان داشت: در حال حاضر ۹ درصد مرگ و میرهای جهان مربوط به بیماری دیابت است.  
دکتر چیتی افزود: در حال حاضر دیابت را باید شایع‌ترین بیماری غددی در دنیا بدانیم و این بدان معنی است که این بیماری امروزه دامن‌گیر بسیاری از افراد در جوامع مختلف شده است.
وی در خصوص وضعیت ابتلای افراد به بیماری دیابت، با یادآوری اینکه هر ۱۲ دقیقه یک نفر در دنیا به این بیماری مبتلا شده و آماری که مرگ و میر انسان‌ها را در هر دقیقه دربرمی‌گیرد، ۶ مرگ است، ادامه داد: آماری که در خصوص وضعیت ابتلای افراد به بیماری دیابت در ایران منتشر شده است، حاکی از آن است که از هر ۷ ایرانی، یک نفر با بیماری دیابت دست و پنجه نرم می‌کند.
رئیس هیئت مدیره انجمن حمایت از بیماران دیابتی استان زنجان  با اشاره به اینکه همه افراد بالای ۴۰ سال، مستعد مبتلا شدن به بیماری دیابت هستند، تصریح کرد: سئوالی که در ذهن خیلی از مردم ایجاد می‌شود، این است که بیماری دیابت چگونه به سراغ‌مان می‌آید که در پاسخ به این سئوال باید گفت که این بیماری به واسطه تولید کم هورمون انسولین و یا ایجاد مشکل در کارکرد این هورمون به وجود می‌آید.
دکتر چیتی با یادآوری اینکه بیماری دیابت مرحله دیگری به نام پیش‌دیابت نیز دارد که نباید از آن غافل شویم، اظهار کرد: در حدود یک‌چهارم افرادی که قند خون آن‌ها بالای ۱۴۰ است، بعد از گذشت ۳ تا ۵ سال به بیماری دیابت مبتلا می‌شوند که در این راستا نباید فراموش کنیم که برای سنجش میزان قند خون، آزمایش پس از غذا از اهمیت بیشتری نسبت به آزمایش ناشتا برخوردار است.
وی با اشاره به اینکه یکی از مهم‌ترین دغدغه‌هایی که می‌توان در خصوص این بیماری عنوان کرد، این است که بسیاری از افراد از بیماری خود بی‌اطلاع بوده و این خود حاکی از آن است که این افراد در مرحله پیش‌دیابتی قرار دارند، بیان کرد: داشتن اضافه وزن و چاقی، قند خون در زنان باردار، داشتن بیماری‌های خودایمن و ... از جمله مهم‌ترین علائم مستعد برای مبتلا شدن به دیابت است.
مدیر گروه بیماری‌های غیر واگیر معاونت بهداشت دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه هفته دیابت از ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه به منظور اطلاع‌رسانی بیشتر در خصوص این بیماری برگزار می‌شود اظهار داشت: بیماری‌های غیرواگیر سالانه موجب مرگ و میر ۳۸ میلیون نفر می‌شوند.
دکتر علی صیدی با بیان اینکه بیماری‌های قلبی و عرقی، سرطان و بیماری‌های مزمن تنفسی و دیابت جزء بیشترین آمار بیماری‌های واگیر هستند افزود: این بیماری‌ها تنها ۸۰ درصد عامل مرگ و میر به خود اختصاص می‌دهند که در این راستا می‌طلبد درصدد پیشگیری از این بیماری‌ها باشیم.
وی تصریح کرد: یکی از عواملی که موجب دیابت می‌شود، چاقی است و در رده‌ بعدی فشارخون قرار دارد که اگر رژیم غذایی رعایت نشود موجب چاقی و متعاقب آن دیابت می‌شود.
مدیر گروه بیماری‌های غیرواگیر دانشگاه علوم پزشکی استان زنجان با اشاره به اینکه دیابت سالانه عامل مستقیم ۴ میلیون مرگ است اظهار کرد: بیماری دیابت شایع‌ترین عامل نابینایی در افراد بالغ در جهان است به طوری که ۲۵ بار شایع‌تر از افراد عادی است و همچنین مهمترین علت نارسایی کلیه در جهان و شایع‌ترین عامل قطع عضو همین بیماری است.
به گفته دکتر صیدی نیمی از مبتلایان به دیابت که حدود ۹۳ میلیون نفر می‌شوند هنوز از دیابت خود آگاهی ندارند.
وی اهم اقدامات دانشگاه علوم پزشکی زنجان را درخصوص این بیماری، اجرای برنامه پیشگیری و کنترل بیماری غیر واگیر از سال ۸۳ برشمرد و عنوان کرد: در سال‌های اخیر نیز برنامه "ایراپن" به صورت گسترده اجرایی شد که کلیه افراد بالای ۳۰ سال نسبت به سکته قلبی، مغزی و بیماری‌های غیر واگیر خطرسنجی شدند.
در ادامه این همایش دکتر محمودیان متخصص داخلی و دستیار فوق تخصصی غدد در خصوص عوامل خطر، دکتر شاهین بشارتی فوق تخصص غدد و بیماری‌های متابولیک در رابطه با روش‌های پیشگیری از بیماری دیابت و دکتر قبادیان فوق تخصص غدد و بیماری‌های متابولیک در خصوص آموزش‌های مورد نیاز جهت بیماران دیابت مطالبی بیان کردند.
به گزارش وب‌دا، مناسبت هفته دیابت هرساله از ۱۸ تا ۲۴ آبان ماه در سراسر کشور برگزار می‌شود.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,زنجان
  • کد خبر : 197118
کلمات کلیدی