• 98/05/26 - 06:42
  • 25
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
روابط عمومی و امور بین الملل دانشگاه علوم پزشکی خراسان شمالی

تکنولوژی جراحی رباتیک قلب، نیاز واقعی کشور است

فوق تخصص جراحی قلب رباتیک و عضو برد انجمن جراحان قلب اروپا، استفاده از تکنولوژی جراحی رباتیک قلب را نیاز واقعی کشور دانست و گفت: نیروی انسانی مستعد برای بکارگیری این تکونولوژی در کشور فراهم است.

فوق تخصص جراحی قلب رباتیک و عضو برد انجمن جراحان قلب اروپا، استفاده از تکنولوژی جراحی رباتیک قلب را نیاز واقعی کشور دانست و گفت: نیروی انسانی مستعد برای بکارگیری این تکونولوژی در کشور فراهم است.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا، پروفسور هرمز مهمنش در جلسه هم اندیشی سه نسل جراحی قلب در سالن جلسات مرکز بهداشت حر بجنورد اظهار کرد: با استفاده از روش جراحی رباتیک قلب درصد خطا به حداقل کاهش یافته و دقت در این نوع جراحی بسیار زیاد است.

وی دوران نقاهت کوتاه بیمار و صرفه جویی در هزینه های جراحی قلب برای بیمار و سیستم درمان را از دیگر مزایای مهم این نوع جراحی عنوان کرد.

وی با بیان اینکه امروزه چهار هزار و 200 مرکز جراحی قلب در 66 کشور دنیا از این روش استفاده می کنند، خاطرنشان کرد: سالانه 200 هزار عمل جراحی قلب با استفاده از دستگاه های رباتیک انجام می شود.

پروفسور مهمنش یادآور شد: استفاده از این روش در جراحی های عمومی نیز کاربرد زیادی دارد.

فوق تخصص جراحی قلب رباتیک با بیان اینکه کشور عربستان چهار دستگاه رباتیک را خریداری کرده اما علم استفاده از آن را در کشورش ندارد، تصریح کرد: امروز نیروی انسانی خوبی برای به‌کارگیری از این روش در کشور ایران وجود دارد که با خریداری این دستگاه ها، ایران به قطب خاورمیانه در حوزه جراحی قلب رباتیک تبدیل می شود.

پروفسور مهمنش افزود: متاسفانه به دلیل شرایط تحریم، خریداری و وارد کردن این دستگاه ها با شرایط سختی امکان پذیر است.

وی با بیان اینکه این تکنولوژی در مرحله نخست باید وارد دانشگاه های علوم پزشکی کشور شود، اظهار کرد: هدف از انجام عمل جراحی رباتیک ارائه خدمت به تمام اقشار مختلف جامعه است نه عده ای خاص.

وی تصریح کرد: در جراحی با استفاده از روش رباتیک نیازی به دوره نقاهت دو ماهه و شکستن قفسه سینه وجود ندارد و بیمار با سه سوراخ جزئی در ناحیه اطراف سینه جراحی می‌شود.

فوق تخصص جراحی قلب رباتیک و عضو برد انجمن جراحان قلب اروپا، ضمن اظهار امیدواری به منظور وارد کردن این تکنولوژی به کشور، بر تربیت نیروهای متخصص مسلط به علم روز به عنوان جراحان علم نوین نسل آینده تاکید کرد.

پروفسور مهمنش جراحی قلب را متشکل از سه روش جراحی باز، جراحی آندوسکوپیک و جراحی رباتیک عنوان کرد و در مورد نوع اول توضیح داد: در جراحی قلب باز، به صورت مستقیم با باز کردن بدن دسترسی به بافت ها برای پزشک جراح میسر می شود.

وی با بیان اینکه در این روش فرد درمان شده اما عوارض تهاجمی آن دامن گیر بیمار می شود، ادامه داد: به منظور کاهش عوارض جراحی قلب باز، روش جراحی آندوسکوپیک اختراع شد.

وی اضافه کرد: در این روش برش های کوچکی در ناحیه قفسه سینه، لگن یا شکم داده می‌شود اما استفاده از ابزار بسیار طولانی دقت جراحی را پایین می آورد.

فوق تخصص جراحی قلب رباتیک خاطرنشان کرد: جراحی آندوسکوپیک انعطاف پذیری دست در حین عمل را ندارد و تصویر دو بعدی که در این روش داده می شود، اطلاعات کمتری را در مورد بافت در اختیار جراح می گذارد.

پروفسور مهمنش به نسل سوم جراحی های قلب به روش رباتیک(robotic surgery)  اشاره کرد و استفاده از یک تصویر سه بعدی بسیار دقیق با دوربین که تا 15 برابر قدرت دید را افزایش می دهد، احساس طبیعی بودن، عدم محدودیت حرکات دست، دستور به دستگاه و تغییر حرکات دست و پا، افزایش دقت جراح، انتقال حرکات دست به درستی در حین عمل و استفاده از ابزار بسیار ظریف در جراحی را از مزایای این روش دانست.

وی توضیح داد: در این روش جراحی، متخصص پشت دستگاه نشسته و ربات را با چهار دست در جراحی هدایت می کند.

وی با بیان اینکه این نوع جراحی دیجیتالی است، تصریح کرد: در روش جراحی رباتیک این اجازه به جراح داده می شود تا از راه دور بیمار را جراحی کند.

پروفسور مهمنش ابراز امیدواری کرد: با فراهم کردن زمینه های استفاده از تکنولوژی جراحی رباتیک در ایران، بیمارانی که نیاز به جراحی دارند با تحمیل هزینه و عوارض کمتر، در سریع ترین زمان سلامت خود را باز یابند.

در پایان این جلسه، اعضای حاضر به پرسش و پاسخ و همفکری در حوزه روش های نوین جراحی قلب پرداختند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,خراسان شمالي
  • کد خبر : 194144
کلمات کلیدی