• 98/08/28 - 10:45
  • 54
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکیدکرد: در بحث آنتی بیوتیکها نباید نقش مردم فراموش شود

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکیدکرد: در بحث آنتی بیوتیکها نباید نقش مردم فراموش شود رئیس دانشگاه علوم پزشکی درهمایش هفته جهانی آنتی بیوتیک، توجه و نگاه تیمی درفرهنگ سازی، تجویز و مصرف منطقی آنتی بیوتیکها را مورد تاکید قرارداد و افزود: اگر بخواهیم این تلاشها به نتیجه برسدنبایدنقش مردم را فراموش کنیم در این زمینه نیازمند همکاری و آگاهی خود مردم هستیم.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان تاکیدکرد:
در بحث آنتی بیوتیکها نباید نقش مردم فراموش شود
 رئیس دانشگاه علوم پزشکی درهمایش هفته جهانی آنتی بیوتیک، توجه و نگاه تیمی درفرهنگ سازی، تجویز و مصرف منطقی آنتی بیوتیکها را مورد تاکید قرارداد و افزود:  اگر بخواهیم این تلاشها به نتیجه برسدنبایدنقش مردم را فراموش کنیم در این زمینه نیازمند همکاری و آگاهی خود مردم هستیم.
به گزارش خبرنگار وب دا – زنجان؛ دکترپرویزقزلباش رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان، صبح روز دوشنبه در همایش دو روزه پزشکان و داروسازان که بمناسبت هفته جهانی آنتی بیوتیک در سالن مرکز همایشهای بین المللی روزبه زنجان در حال برگزاری است؛ در سخنانی با اعلام اینکه آنتی بیوتیکها جزو دارو های پرمصرف در کشورها  هستند و میزان مصرف این دارو ها بین 20 تا 50 درصد به تناسب کشورهای مختلف در سبد داروئی خانواده ها قرار دارد گفت: درسطح ملی، منطقه ای و استانی بخشی از هزینه و بودجه سلامت هدایت به مصرف و تجویز آنتی بیوتیکها می شودتا مصرف این دارو ها به روز باشد و اگر مصرف این دارو ها روند نامناسبی داشته باشد و به سمت مصرف و تجویز منطقی نرود هزینه های ما چند برابر میشود.  
وی در ادامه افزود: در مصرف آنتی بیوتیکها واکنشهای حساسیتی و داروئی نقش اساسی دارند حدودا  25 درصد واکنشهای حساسیتی به آنتی بیوتیکها هستند که منجر به مرگ و میر و اتفاقهای ناگوار میشوند و هزینه های مادی و انسانی را نیز تحت تاثیر قرار می دهد.
مدیرارشددانشگاه تاثیرگذاری اصلاح الگوی مصرف را در ارتباط قوی تر پزشکان و داروسازان و بروز رسانی اطلاعات دانست و افزود:  وزارت بهداشت تلاش جدی در هدابت جامعه به  سمت تجویز منطقی دارو ها از جمله آنتی بیوتیکها بلحاظ وزن سنگین مالی دربودجه سلامت دارد.
وی افزود:  تیم آزمایشگاهی در بیمارستانها بخصوص امکاناتی که در آزمایشگاهها وجود دارد می تواند بسیار کمک کننده باشد تا پزشکان با دست باز قدرت تصمیم گیری داشته باشند.
رئیس دانشگاه توجه به قضیه تجویز و مصرف منطقی آنتی بیوتیکها در شرایط فعلی کشور که با محدودیت های جدی مالی روبرو است چندین برابر دانست و تصریح کرد: مسئله جدی در این زمینه مقاومتهای آنتی بیوتیکی است که می تواند بلحاظ تاثیرگذاری در حوزه سلامت و مالی در دولتها و عوارضی که دارند باید مورد توجه قرار گیرند و طبیعتا  اینها به اصلاح حلقه های قبلی تجویز و مصرف بر می گردد.
دکترجواد تاج کی معاون غذا و داروی دانشگاه نیز، پیوستن به برنامه بین المللی پایش مصرف آنتی بیوتیکها، زمینه سازی برای تهیه استواردشیپ کارامد و بررسی پایش مقاومت آنتی بیوتیکهارا از جمله اهداف اصلی دانشگاه در راستای تجویز و مصرف آنتی بیوتیکها برشمرد و افزود: مصرف و تجویز آنتی بیوتیکها در کشور زیاد است .
وی میانگین تعداد اقلام داروئی در هرنسخه و درصد نسخ حاوی داروی آنتی میکروبیال را در کشور پایین تر از میانگین کشوری اعلام نمود و افزود: بر طبق آمار از سال 2006 تا 2017 مصرف و تجویز آنتی بیوتیکها در کشور کاهش پیدا کرده است .
وی تصریح کرد : اگر چه آمار ها کاهش مصرف و تجویز آنتی بیوتیکها را نشان می دهد ولی این کاهش شامل دارو های قدیمی است و دارو های نسل جدید از جمله اریترومایسین و سفیکیم افزایش پبدا کرده است
وی با بیان اینکه میزان مصرف و تجویز آنتی بیوتیکها در جهان منطقی نیست، افزود: در بحث آنتی بیوتیکها باید مقاومتهای آنتی بیوتیکی را نیز مورد توجه قرار داد و با آمارهای مرگ و میر و عوارضی که از لحاظ جسمی و مالی این دارو های دارند باید جدی گرفته شوند.
دکترحسن رستم خانی رئیس بیمارستان حضرت ولیعصر (عج) نیز از افزایش مصرف آنتی بیوتیکهای جدیدگفت و افزود: امروزه علاوه بر آنتی بیوتیکها در خواستها پاراکلینیکی نیز افزایش داشته است.
وی فرق آنتی بیوتیکها و باسایر دارو ها را در ایجاد مقاومت داروئی عنوان کرد و گفت : در مصرف و تجویز منطقی دارو های آنتی بیوتیک باید تشکیل کمیته ها جدی گرفته شود  وتجویز دارو قانونمندتر شود .
لازم به ذکر است این همایش به مدت دو روز تا 21 آبان ماه با حضور متخصصین این حوزه در حال برگزاری  است و سخنرانان حاضر محورهای:  مصرف منطقی آنتی بیوتیک ها در عفونت های تنفسی، بررسی روندمصرف آنتی بیوتیکها در ایران و جهان، بررسی چالشهای موجود در تجویز و مصرف منطقی آنتی بیوتیکها را تشریح نمودند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,زنجان
  • کد خبر : 197125
کلمات کلیدی