• 99/02/31 - 08:53
  • 498
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

روایتی متفاوت و مردمی از کرونا در «روایت شفآ»/ پزشکی که کرونا را به میدان جنگ تشبیه کرد

محمد عبدی زاده، کارگردان سینما جزئیات تولید مستند «روایت شفآ» با موضوع ویروس کرونا را در دانشگاه علوم پزشکی تهران تشریح کرد.

محمد عبدی زاده کارگردان سینما و مستندساز در گفت و گو با خبرنگار حوزه سینما  گروه فرهنگی باشگاه خبرنگاران جوان، درباره ورودش به عرصه تولید فیلم یا مجموعه‌ای با محتوای جهاد‌های مردمی در وضعیت شیوع ویروس کرونا گفت: مقام معظم رهبری فرمودند روایت کرونا همانند روایت فتح، تعریف و تبیین شود، اولین کارم پس از شنیدن این سخنان گوهربار، تماس با دانشگاه علوم پزشکی تهران بود، دکتر ماشاءاله ترابی مدیر روابط عمومی و دکتر عباسعلی کریمی رئیس دانشگاه علوم پزشکی تهران، محبت و همکاری ویژه‌ای با هدف تولید یک مجموعه با محوریت جهاد‌های مردمی داشتند.

«کرونا مثل صحنه جنگ بود» / تولید مجموعه‌ای پانزده قسمتی با موضوع کرونا
او افزود: پس از اعلام همکاری و انجام کار‌های مربوط به آن، تقریبا تمام وقت در دانشگاه مستقر شدیم، می خواستیم  با همکاری سازمان اوقاف و دانشگاه علوم پزشکی تهران براساس بیانات رهبر معظم انقلاب یک مجموعه پانزده قسمتی با نام اولیه «روایت شفآ» تولید کنیم. هم اکنون در حال تصویربرداری هستیم و روزی بین پانزده تا ۱۸ ساعت کار می‌کنیم.
این کارگردان ادامه داد: از تمام گروه‌های جهادی که در این مدت کار کردند دعوت می‌شود تا در بیمارستان‌های مختلف یا در استودیو حضور پیدا کنند و از نوع فعالیت، خاطرات، سختی‌ها، لذت‌ها و ... بگویند.
عبدی زاده گفت: دکتر کریمی گفتند کرونا مثل صحنه جنگ بود و دکتر محمد طالب زاده نیز معتقد بود اگر مردم نبودند زمین گیر می‌شدیم که با استناد به صحبت‌های این دو نفر به مقایسه این دوران با زمان جنگ تحمیلی می‌رسیم. آنجا بسیج و کمک‌های مردمی شکل گرفت و اینجا نیز اینگونه شد.
او ادامه داد: پس از اینکه رهبر معظم انقلاب برای ورود مردم به کمک رسانی صحبت کردند، بحث این بود که به دلیل اتفاقات سیاسی، اجتماعی، اما و اگر‌ها و نارضایتی‌های مردم، شاید استقبالی نشود اما برعکس آنقدر استقبال زیاد و شگفت انگیز بوده که باید تقدیر کرد، چون برخی ماسک می‌دوزند، یک عده غذا و آبمیوه تهیه می‌کنند، بعضی‌ها حتی مواد ارتزاقی خودشان را به نیازمندان داده اند.
او بیان کرد: این تشابه با زمان جنگ، آنقدر غرور آفرین است که باید لذت برد، چون حضور ملت کنار نظام بهداشتی و نظام مقدس اسلامی برای ما ایرانی‌ها بسیار شوق انگیز است.
عبدی زاده گفت: مردم انگار با دشمن خارجی می‌جنگند و بحث ولایتمداری و به نوعی علاقه به کشور و هم نوعشان است در صورتی که در دیگر کشور‌ها مشاهده کردیم مغازه‌ها را آتش زدند و برای ماسک و ... به جان هم افتادند.
این کارگردان با بیان نمونه‌ای از خودگذشتگی یک پزشک حین تصویربرداری عنوان کرد: به عنوان نمونه حین تصویربرداری بودیم که ناگهان حال گفتگو شونده بد شد، اما دکتر مسئول آن بخش بدون توجه به حضور ما و با تمام قوا حتی بدون زدن ماسک و دستکش به کمک آن فرد رفت و این یعنی از خود گذشتگی و عشق به مردم و کشور.
عبدی زاده با تشریح کلمه «شفآ» عنوان کرد: شجاعانِ فداکارِ آگاه محتوای کلمه «شفآ» است.
عوامل این پروژه عبارتند از تهیه کننده: مهران رستمی، نویسنده و کارگردان: محمد عبدی زاده، پژوهش: لیلا محمدی، نجمه باهو، دکتر اکبر پور، مشاور کارگردان: دکتر ماشاءاله ترابی، تدوین: احمد خانی، مهدی کیهان، مشاور پروژه: مهدی گلپایگانی، مدیر تولید: حسن نوری، تصویربرداران: مجید یادگاری، شاهین عبدی زاده، قاسم صفاری، عکاس: وحید مزاجردی، همکاران تولید: الهام علی، سهیلا داودنژاد، سمیرا کرمی، سیده کاملیا داودزاده، الهام حق شناس و نسیم قرائیان، به سفارش سازمان اوقاف با همکاری دانشگاه علوم پزشکی تهران هستند.

  • گروه خبری : تهران
  • کد خبر : 208438
کلمات کلیدی