• 1395/11/14 - 17:30
  • 242
  • زمان مطالعه : 10 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی شیراز

شیراز/ برگزاری سمینار بررسی تازه های بیماری های کبدی در شیراز

در بیماری های کبدی شاهد یک تغییر و گذار اپیدمیولوژیک در کشور هستیم.

در بیماری های کبدی شاهد یک تغییر و گذار اپیدمیولوژیک در کشور هستیم.

به گزارش "وب دا" در شیراز، رییس مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت شیراز، گفت: نزدیک به سی سال پیش عمده ترین بیماری کبدی در کشور بیماری هپاتیت B بود، از سال 1371 واکسیناسیون بر علیه هپاتیت B در کشور به صورت گسترده انجام شد، پوشش واکسیناسیون برای نوزادان در حال حاضر بالای نود درصد است و به همین دلیل شاهد کاهش روند هپاتیت B در کشور هستیم.

دکتر "کامران باقری لنکرانی" افزود: اقداماتی که در فاصله سال های 85 تا 88 برای واکسیناسیون 17 ساله ها انجام شد، به کاهش هپاتیت B کمک زیادی کرده است و امروزه در کسانی که سن زیر سی سال دارند هپاتیت B به ندرت مشاهده می شود اما، هنوز وجود هپاتیت B در افراد بالای سی سال مهم است و باید به آن توجه کنیم، برخی از این افراد ممکن است با نشانه های پیشرفته بیماری کبدی به پزشک مراجعه کنند.

او اضافه کرد: شیوع هپاتیت C در کشور زیاد نیست و کمتر از یک در هزار است، اما در گروه های پرخطر مانند کسانی که سابقه دریافت خون به ویژه پیش از سال 1375 داشتند، به دلیل اینکه ویروس هپاتیت C شناخته نشده بود و تست های آن وجود نداشت، همچنین جانبازان جنگ تحمیلی که پیش از این سال ها، مجروح شده اند و خون دریافت کرده اند در معرض این خطر هستند، گروه هایی که پس از سال 75 به هپاتیت C مبتلا شده اند، بیشتر افرادی هستند که رفتارهای پرخطر داشته اند و بیشتر در معرض ابتلا به این نوع هپاتیت هستند.

کبد چرب، شایع ترین بیماری کبدی

این عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، ادامه داد: در کشور ما شایع ترین بیماری کبدی در حال حاضر مانند بسیاری از کشورهای جهان، کبد چرب است؛ مطالعاتی که در استان فارس و سایر نقاط کشور انجام شده است نشان می دهد، کبد چرب نزدیک به یک سوم جمعیت میانسال کشور را درگیر کرده است، کبد چرب در بیشتر موارد به عنوان یک بیماری کبدی، کشنده یا عارضه زا نیست بلکه یک هشدار است که فرد دارای کبد چرب دچار چاقی شده است و روند داخلی بدن به هم خورده است و در عروق فرد رسوب چربی اتفاق افتاده است.

دکتر لنکرانی، گفت: مطالعات نشان می دهد، افرادی که کبد چرب دارند بیشترین علت مرگ در آنها حوادث قلبی عروقی است، وجود کبد چرب هشداری است که در این افراد باید به وضعیت خوراک، ورزش و سایر موارد مانند قند و چربی خون توجه بیشتری انجام شود، زیرا این عوامل باعث می شود فرد در معرض مشکلات قلبی عروقی قرار گیرد، برای درمان کبد چرب مهم ترین نکته ای که باید به آن توجه شود، کاهش عوامل خطر مانند کنترل قند و چربی خون با اصلاح الگوی مصرف مواد غذایی و ورزش است.

او در ادامه، تاکید کرد: در مطالعاتی که انجام شده است، یکی از مهم ترین عوامل خطر غذایی برای کبد چرب، مصرف نوشابه های شیرین است؛ مصرف نوشابه های شیرین گازدار در کشور از میانگین جهانی بالاتر است و این یکی از عوامل خطرساز برای کبد چرب است، قندی که در نوشابه های گازدار وجود دارد قندی است که از ذرت گرفته می شود، زمانی که این قندها در حجم زیاد وارد بدن انسان می شود به صورت سم عمل می کند و باعث می شود سلول های کبدی دچار آسیب شوند.

رییس مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت شیراز، افزود: با توجه به اینکه شیراز قطب پیوند کبد کشور است و مراجعان زیادی از نقاط مختلف کشور داریم چند مورد را مشاهده می کنیم، نخست اینکه تعداد بیمارانی که با کبد چرب دچار نارسایی کبد شده اند و مجبور به پیوند آنها شده ایم، روند رو به افزایشی دارد، دوم اینکه عوارض کبدی داروها در سال های گذشته روند افزایشی دارد، مصرف یک سری از داروها مانند داروهای بدنسازی بین جوانان رواج پیدا کرده است که تعداد بسیاری از آنها دچار نارسایی کبد و در نهایت مجبور به پیوند شده اند و این هشداری است برای جوانان و خانواده ها که به این نکته توجه بیشتری داشته باشند.

او از مسوولان وزارت ورزش و جوانان و وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، خواست: با تقسیم وظایف، کنترل بیشتری بر باشگاه های ورزشی داشته باشند، بسیاری از افرادی که در باشگاه ها به جوانان مشاوره می دهند اطلاعات کافی ندارند و توصیه هایی به جوانان ارایه می دهند که برای آنان خطرساز است و ممکن است به مرگ آنها منجر شود.

دکتر لنکرانی، افزود: سومین موردی که مشاهده می شود افزایش عوارض کبدی ناشی از مصرف الکل است، الکل در کشور ما هنوز از عوامل خیلی شایع کبدی نیست اما، روند آن به ویژه در پنج سال گذشته فزاینده بوده است، باید توجه کنیم که الکل یک سم برای کبد است، هر میزان مصرف الکل بر اساس مطالعاتی که در جهان انجام شده است درصد ابتلا به بیماری کبدی و بسیاری از سرطان ها را افزایش می دهد، بسیاری از افرادی که قربانی عوارض شدید مصرف الکل شده اند، جوانانی هستند که از این موضوع آگاهی کافی نداشتند، لازم است بحث اطلاع رسانی در این زمینه بیشتر و جدی تر باشد.

انواع هپاتیت و راه های انتقال آنها

این استاد گروه گوارش و کبد دانشگاه علوم پزشکی شیراز با اشاره به انواع هپاتیت، گفت: شایع ترین هپاتیت هایی که در کشور وجود دارد هپاتیت نوع A است که بیشتر از راه خوراکی منتقل می شود، هپاتیت A در حالت معمول بیماری شدیدی نیست و در سنین زیر 15 سال عوارض جدی ندارد اما، در کسانی که در سنین بالاتر مبتلا به این نوع هپاتیت می شوند عوارض آن ممکن است شدیدتر باشد، در حال حاضر موضوع انجام واکسیناسیون بر علیه هپاتیت A در کشور مطالعه و بررسی می شود، بر اساس اطلاعات موجود در حال حاضر چون بیشتر افراد در سنین زیر 25 سال مبتلا به این نوع هپاتیت می شوند و درمان می شوند، نیازی به واکسیناسیون ندارند.

او اضافه کرد: راه انتقال هپاتیت B و C به صورت عمده از راه خون و ترشحات بدن است، شانس انتقال در هپاتیت B به دلیل میزان بیشتر ویروس در خون، نسبت به هپاتیت C بیشتر است؛ در مورد هپاتیت B به دلیل اینکه واکسن داریم افرادی که با هم زندگی می کنند اگر واکسن دریافت کنند، شانس انتقال درون خانواده کاهش چشمگیری پیدا می کند.

رییس مرکز تحقیقات سیاست گذاری سلامت شیراز، افزود: در هپاتیت C واکسن نداریم اما انتقال درون خانواده این نوع هپاتیت بسیار کمتر از هپاتیت B است، اگر توصیه های عمومی بهداشتی رعایت شود، وسایل شخصی جدا باشد و کنار هم نباشد و در تماس با خون و ترشحات بدن دقت کافی انجام شود، انتقال درون خانواده به ندرت اتفاق می افتد.

دکتر لنکرانی، ادامه داد: هپاتیت ها در بیشتر موارد بدون علامت است و به همین دلیل کار تشخیص آنها مشکل می شود، وقتی هپاتیت علامت دار می شود در بیشتر موارد بیماری پیشرفته است به همین دلیل در هپاتیت ها بیشتر به دنبال یافتن بیماران در مرحله بدون علامت هستیم، در مورد کسانی که در معرض خطر هستند توصیه می کنیم غربالگری انجام شود، افرادی که در بین بستگان درجه یک آنها شخصی مبتلا به هپاتیت B وجود دارد و در یک مکان زندگی می کنند، باید غربالگری شوند.

او اضافه کرد: افرادی مانند کسانی که پیش از سال 75 خون دریافت کرده اند یا مجروحان جنگی که در معرض ابتلا به هپاتیت C بودند، همچنین کسانی که سابقه رفتارهای پرخطر مانند اعتیاد تزریقی دارند حتی اگر بدون علامت هستند، باید غربالگری شوند.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، بیان کرد: نکته مهم این است که در مورد هپاتیت C درمان داریم، داروهایی داریم که می تواند بیمار را به صورت کامل بهبود ببخشد، این داروها در کشور تولید می شود و درصد موفقیت این داروها بالای 95 درصد است.  

دکتر لنکرانی در پایان، گفت: در مورد هپاتیت B، داروهایی داریم که می تواند این بیماری را به صورت کامل کنترل کند، اگر مصرف این داروها زود آغاز شود، می تواند جلوی عوارض کبدی را به صورت کامل بگیرد.

کاهش بار بیماری هپاتیت های B و C در کشور

رییس شبکه هپاتیت ایران، گفت: یکی از بیماری های کبد موضوع هپاتیت های ویروسی است که هپاتیت های ویروسی B  و C را شامل می شود، کشور ما در بیست سال گذشته توانسته است با اقدامات مناسب در کاهش بار این دو بیماری، موثر باشد.

دکتر "سید موید علویان"، افزود: هپاتیت B از شیوع متوسط بالای سه درصد در بیشتر نقاط کشور به زیر دو درصد کاهش پیدا کرده است؛ این روند کاهشی، نتیجه سال ها فعالیت در وزارت بهداشت، شبکه بهداشتی درمانی، واکسیناسیون نوزادان، واکسیناسیون افراد پرخطر و افزایش آگاهی و سطح سلامت جامعه است، این کاهش بار بیماری در مقایسه با کشورهای همسایه، بسیار بارز است.

او اضافه کرد: در زمینه هپاتیت C، در ایران کمترین شیوع را در منطقه داریم، جمعیت عادی مبتلا به این نوع هپاتیت در کشور، زیر نیم درصد است در حالی که شیوع این بیماری در کشورهای همسایه مانند پاکستان، افغانستان، آذربایجان، عراق و کشورهای حاشیه خلیج فارس، بیش از سه تا پنج درصد است و این موضوع در کشور ما به دلیل سلامت خون، بهداشت جامعه و توجه مردم به راه های پیشگیری است، اما کافی نیست.

رییس شبکه هپاتیت ایران، ادامه داد: با برنامه ریزی های انجام شده در سطح کشور و با کمک دانشگاه ها و انجمن های علمی، استادان و بخش های مهم پزشکی در کشور، در حال حرکت به سمت ریشه کنی هپاتیت C هستیم، بر اساس تعهد اخلاقی و رسمی به ملت و سازمان بهداشت جهانی، باید تا سال 1410 هپاتیت C در ایران حذف شود، حذف هپاتیت C نیازمند یک همت عالی، همکاری بین بخشی، آموزش های لازم، در دسترس بودن داروهای ارزان قیمت و موثر، امکان انجام تست های ارزان در همه نقاط کشور و بیماریابی فعال است.

دکتر علویان، گفت: ایران توانایی بسیار خوبی از نظر علمی در منطقه دارد، در زمینه هپاتولوژی پیشرو هستیم، مراکز متعددی داریم، جوانان و محققان زیادی داریم، شبکه هپاتیت داریم که تمام کشور در آن فعالیت می کنند و این عوامل باعث کاهش بیماری های جدی کبدی از جمله هپاتیت های B و C  شده است.

او تاکید کرد: رعایت نکردن بهداشت، تماس با خون فرد آلوده، رفتار جنسی پرخطر و اعتیاد از عوامل ابتلا به هپاتیت است که باعث آسیب رساندن به کبد می شود، در صورتی که حتی یک بار در زندگی تزریق غیر ایمن، تزریق خون پیش از سال 75، حجامت و خالکوبی غیربهداشتی و رفتار غیربهداشتی داشتیم، باید به آزمایشگاه مراجعه کنیم.

رییس شبکه هپاتیت ایران، در زمینه آخرین یافته های دارویی هپاتیت، افزود: از آخرین یافته ها در درمان بیماری هپاتیت B، کشف داروی "تافت" است که داروی بسیار موثری است و عوارض کمتری دارد، این دارو در ایران از سوی صنعت دارویی در حال سنتز است، در زمینه هپاتیت C در ایران داروهای مختلفی تولید و ارایه می شود که اثربخشی بالای 95درصد دارد و قیمت آنها یک دهم داروهای خارجی است.

سمینار یکروزه تازه های بیماری های کبدی، امروز در سالن سینا و صدرای دانشگاه علوم پزشکی شیراز، برگزار شد.

پایان خبر

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,شيراز
  • کد خبر : 157114
کلمات کلیدی