• 98/08/14 - 19:44
  • 56
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

مراسم گرامیداشت روز بهورز در ایرانشهر

مراسم گرامیداشت روز بهورز با حضور رئیس دانشگاه و اعضاء هیئت رئیسه، امام جمعه ايرانشهر، رئيس مرکزبهداشت ايرانشهر و بهورزان در محل سالن فرهنگ و ارشاد ايرانشهر برگزار گرديد.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر" دکتر محمدمهران امینی فرد رئیس دانشگاه علوم پزشکی در مراسم جشن روز بهورز که در محل سالن اداره فرهنگ و ارشاد اسلامي ايرانشهر برگزار شد اظهار کرد: در سال ۱۳۶۳ ساختار شبكه بهداشت و درمان بعد از پيروزي انقلاب اسلامي بعنوان يكي از بهترين ايده هاي پيشرو در عرصه خدمات بهداشتي و درماني پايه گذاري شده و اولين خانه بهداشت در ايران شكل گرفت و به همين منظور ۱۲ ارديبهشت روز بهورز نامگذاري شد.

دکتر امینی فرد افزود: اساس و پایه شبکه بهداشت و درمان از خانه بهداشت شروع شده و خانه بهداشت مکانی است که در آن فعاليت هاي موثر و مفيد مراقبت مادران باردار، واكسيناسيون، فعاليتهاي بهداشت محيط و شناسايي بيماريها در آن صورت مي گيرد و ساختار آن چندين سال هست كه در ايران شكل گرفته و نتايج بسيار مثبتي را در حوزه دانشگاه ايرانشهر بوجود آورده است.

وی افزود: با توجه به اجلاس وزرای بهداشت منطقه مدیترانه شرقی سازمان جهاني بهداشت که در تهران برگزار شد ايران بعنوان پيشروترين کشور در ارائه خدمات بهداشتي و درماني در منطقه مديترانه شرقي معرفي شد و دانشگاه علوم پزشکي ايرانشهر تنها دانشگاهي بود که در خصوص مرگ و مير كودكان زير ۵ سال در كشور مقام برتر را كسب نمود.

وی با اشاره به تلاش بی وقفه بهورزان در ارئه خدمات به روستاییان افزود: تلاش بهورزان براي همه آشکار است و دانشگاه علوم پزشکي ايرانشهر اين افتخار را دارد که در عرصه کارهاي عمدتا بهداشتي مي باشد و با جمعيتي نزديك به يك ميليون نفر از ۱۳۰۰نفر جمعيت تحت پوشش ما روستايي و در قالب ۵۰۷ خانه بهداشت، ۱۳۰ مركز خدمات جامع سلامت در حال ارائه خدمات بهداشتي و درماني مي باشند.

وی بیان کرد: امروز با این مساحت جغرافیايي وسيعي که داريم در عين حال موفقيت هاي خيلي چشمگيري دانشگاه ما در زمينه جلوگيري از شيوع بيماريها، کاهش مرگ مادران باردار کسب كرده و مرگ مادران باردار در سال ۱۳۶۳ كه آغاز كار شبكه هاي بهداشت و درمان بود در آن زمان ۱۸۰ در ۱۰۰ هزار تولد بود و در سال ۱۳۷۰ به ۵۰ درصد رسيده است كه در حال حاضر شاخص كشوري ۱۵ در ۱۰۰ هزار نفر مي باشد و همه اينها مرهون زحمات بهورزان مي باشد.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر تصریح کرد: ساختار دانشگاه در گام اول برپايه بهداشت و درمان مي باشد و بهورزان طلايه داران عرصه ارائه خدمات بهداشتي و درماني هستند و شغل بهورزي را مقدس دانست و از زحمات آنها در ارائه خدمات بهداشتي و درماني به مردم تقدير و تشکر کرد.

دکتر فرهاد دادگر معاون بهداشتی دانشگاه اظهار کرد: بعد از انقلاب اسلامی در اوایل دهه ۶۰ بررسی ها نشان داد که اکثر مرگ و ميرها به ويژه در كودكان اتفاق مي افتد ۸۰ درصد آنها در روستاها مي باشند كه پس از آن جلسات متعددي جهت بررسي اين مرگ و ميرها تشكيل شد و نهايتا در سال ۱۳۶۳ به اين نتيجه رسيدند كه در روستاها خانه اي بومي ايجاد شود كه اسم آن را خانه بهداشت نامگذاري كردند.

معاون بهداشتی دانشگاه افزود: کسی که در آنجا شاغل بود گفتند باید کاری کند كه سالم زندگي كردن را نه فقط در حوزه بهداشت به همه مردم آموزش بدهد و بخاطر همين اسم آن را بهورز گذاشتند و نتيجه اين كار اين بود كه از اوايل سال ۱۳۶۰ تابحال هرسال ۶ ماه به طول عمر ايراني ها افزوده شده است و اگر اوايل سال ۱۳۶۰ سن اميد بقاء به ۵۶ تا ۵۷ سال بود در حال حاضر ۷۶ تا ۷۷ سال مي باشد كه اين امر در دنيا بي سابقه است كه در هر سال ۶ ماه به طول عمر ايراني ها افزوده شده است قسمت اعظم اين اتفاق از تلاش هاي بهورزان در روستاها مي باشد.

وی بیان کرد: در دانشگاه علوم پزشکی ایرانشهر هم اتفاقات خيلي ويژه اي رخ داده است و آن اين است که ما در حال حاضر همسايه دو کشور پاكستان و افغانستان هستيم. در اين دو كشور به ويژه پاكستان بيماريهايي وجود دارد كه معضل ملي مي باشند مانند: تب دنگي، چيكن گونيا، تب خونريزي دهنده كريمه كنگو(CCHF)، مالاریا و ... که ما با این همه تردد مرزی که وجود دارد در حال حاضر هیچگونه دغدغه اي در اين موارد نداريم ولي خيلي از مردم حتي اسم اين بيماريها را هم نشنيده اند.

وی افزود: در ۵ ماه گذشته در نزدیکی مرز ایران در بلوچستان پاکستان نزديک به چندين هزار نفر به بيماري تب دنگي مبتلا و در بيمارستان هاي پاکستان بستري شدند كه خدا را شاكريم ما هيچگونه مشكلي در اين زمينه هم نداشتيم و همه اين ها را مرهون و مديون تلاش هاي بهورزان هستيم.

معاون بهداشتی دانشگاه تصریح کرد: بهورزان سربازان خط مقدم سلامت هستند که در مراقبت از مادران باردار هم با تلاش های خود توانستند در این زمينه شاخص هاي مرگ مادران باردار را در حوزه دانشگاه به نرم کشوري نزديک كنند.

حجت الاسلام سید شجاع الدین ابطحی امام جمعه ایرانشهر  افزود: نسبت به جوان سازي جمعيت تلاش کنيم و بهورزان هم در مراقبت هاي بهداشتي تلاش و به آنها اهميت دهند.

در پایان این مراسم که با برنامه های متنوعی آغاز شده بود از بهورزان نمونه تقدير شد و رئيس دانشگاه علوم پزشکي هم از زحمات دکتر دادگر معاون بهداشتي دانشگاه و دکتر جنتي معاون فني معاونت بهداشتي جهت ارتقاء شاخص هاي بهداشتي حوزه دانشگاه علوم پزشكي ايرانشهر به رسم يادبود با اهدا لوح تقدير، تشكر و قدرداني كردند.

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,ایرانشهر
  • کد خبر : 196778