• 99/02/25 - 15:18
  • 105
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه

نتایج آخرین بررسی های اپیدمیولوژیک کرونا در شوشتر

سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر در نشست دانشگاهی قرارگاه بسیج ملی مبارزه با کرونا نتایج آخرین بررسی های اپیدمیولوژیک (همه گیرشناسی) کرونا در شهرستان را تشریح کرد.

دکتر مجتبی کلانتر دکتر مجتبی کلانتر,
به گزارش وبدا شوشتر؛ دکتر مجتبی کلانتر اظهار کرد: میزان شیوع بیماری کرونا در شهرستان شوشتر در مردان و زنان تقریبا برابر است و تفاوت چشمگیری بین این دو جنس در ابتلا مشاهده نمی شود . هرچند در ابتدای بروز پاندمی  افزایش نامحسوس  ابتلا در زنان احساس می شد. 
 
وی افزود: در ابتدای شیوع بیماری میانگین سنی مبتلایان  حدود ۵۴ سال بود. اما بر اساس  آخرین بررسی های انجام شده توسط کارشناسان اپیدمیولوژی این دانشکده ، میانگین سنی مبتلایان با توجه به افزایش نمونه گیری ها و پیداکردن موارد مثبت ( case finding) در اطرافیان بیماران ( close contacts ) حدود یک دهه کاهش یافته و به ۴۳ سال رسیده است. 
 
دکتر کلانتر همچنین گفت: از نظر فراوانی بیشترین بیماران در گروه سنی ۶۴ - ۴۵ سال قرار دارند (حدود ۳۳ درصد) ولی در صورت محاسبه میزان بروز اختصاصی سنی ، بیشترین خطر ابتلا مربوط به گروه سنی بالای ۶۵ سال می باشد. 
 
وی افزود : علیرغم بالاتر بودن جمعیت و تراکم جمعیتی شهر نسبت به روستا تعداد موارد بیماری در روستا بیشتر از مناطق شهری می باشد که می تواند بصورت مستقیم تحت تاثیر شیوه زندگی ، آداب و رسوم مردم در مناطق روستانشین و مسائلی چون مراسمات عزاداری و یا عروسی و ... باشد.
 
سرپرست دانشکده علوم پزشکی شوشتر همچنین تصریح کرد: میزان بهبودی حاصل شده در میان بیماران مبتلا به کووید ۱۹ بالای ۸۵ درصد می باشد که در نوع خود یک رکورد محسوب می شود. نکته قابل تامل در بررسی موارد فوت شده نشان می دهد که ۱۰۰ درصد درگذشتگان حداقل یک بیماری زمینه ای (بیماری های مزمن ریوی – بیماری های قلبی و عروقی – دیابت و ...) داشته اند که متاسفانه ۶۰ درصد از این افراد مبتلا به دیابت بوده اند و این نشان می دهد که افراد دیابتی و خانواده های آنان می بایست نسبت به هشدارها و رعایت توصیه های بهداشتی بسیار حساس تر باشند.  
 
وی در پایان عنوان کرد: از همه مردم می خواهیم که همچنان نسبت به رعایت فاصله گذاری اجتماعی اهتمام ورزند و جز در موارد ضروری از منازل خود خارج نشوند. همچنین با شستشوی مکرر دست ها با آب و صابون و پرهیز از دید و بازدیدها و عدم شرکت در مراسمات زمینه های ابتلا به بیماری را در خود و اطرافیان به حداقل برسانند.
  • گروه خبری : شوشتر
  • کد خبر : 208154