• 99/04/09 - 10:35
  • 199
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه

هشدار جدی معاونان بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی تهران به شهروندان: کرونا تمام نشده، خطر جدی است

دکتر علیرضا دلاوری و دکتر فرشاد علامه در یک کنفرانس کوتاه خبری از مردم خواستند همچنان خطر کرونا را جدی بگیرند و دستورالعمل های بهداشتی را رعایت کنند.

الری فیلم مرتبط

دکتر دلاوری، معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به افزایش روند بروز بیماری کرونا در سطح شهر تهران و تاکید بر مراجعه به موقع افراد مبتلا یا دارای علائم کرونا به مراکز بهداشتی و درمانی ویژه کرونا گفت: دانشگاه علوم پزشکی تهران برای اینکه خدمات بهتر و بیشتری را به افرادی که سندروم حاد تنفسی دارند بدهد همه مراکز جامع سلامت شهرستان های ری، اسلامشهر و جنوب تهران(مناطق 10،11،16،17،19) را بسیج کرده است و  امکانات آزمایشگاهی را هم توسعه داده است و گرفتن آزمایش برای کسانی که مشکوک به کرونا هستند رایگان است.
وی افزود: اگر مواردی اینچنینی بود حتما به مراکز ما مراجعه کنند و اگر آزمایش آنها مثبت شد با کادر بهداشتی و درمانی همکاری کنند تا میزان ابتلای دیگر افراد کاهش پیدا کند.
معاون بهداشت دانشگاه با اشاره به پویش «من ماسک استفاده می کنم» گفت: استفاده از ماسک و رعایت فاصله گذاری فیزیکی از مهمترین عوامل پیشگیری از کروناست که متاسفانه در مراکز بزرگ خرید مثل بازار، شرکت های خصوصی و حتی ادارات دولتی و وسایط نقلیه مثل مترو و اتوبوسرانی کمتر رعایت می شود. اخیرا همکاری خود مردم در جهت کاهش انتقال ویروس کمی کاهش پیدا کرده که باعث افزایش بروز بیماری و میزان بستری در بیمارستان ها خواهد شد و سیستم درمانی را دچار مشکل خواهد کرد و خدایی ناکرده ممکن است کسانی را که دوستشان داریم از دست بدهیم.
دکتر دلاوری بر جدی گرفتن خطر کرونا تاکید کرد و گفت: شهروندان باید سعی کنند از ترددهای غیرضرور در سطح شهر و مراکز عمومی پرهیز و تا جایی که امکان دارد بحث فاصله گذاری را رعایت کنند در غیر اینصورت محدودیت های جدی در سطح شهر اعمال خواهیم کرد و حتی ممکن است در بعضی از مراکز به سمت تعطیلی و پلمب پیش برویم.
 
خط مقدم مبارزه با کرونا رعایت کردن اصول بهداشتی است
دکتر علامه، معاون درمان دانشگاه هم با بیان اینکه خط مقدم مبارزه با کرونا استفاده از روش های پیشگیری و بهداشتی است گفت: اگر اصول بهداشتی رعایت نشود بار بیمارستان ها افزایش پیدا می کند همچنان که شاهد رشد کرونا هستیم و اگر مردم رعایت نکنند و به این موضوع حساس نباشند و از تجمعات غیرضرور خودداری نکنند ما بار دیگر در بیمارستان ها با موج افزایش یابنده مواجه خواهیم بود که ممکن است تعدادی از عزیزانمان را از دست بدهیم.
معاون درمان دانشگاه با بیان اینکه برخی از بیماران بستری در بخش ICU که دارای مشکلات حاد تنفسی، سندورم زجر تنفسی و مشکلات ریوی و سایر ارگان های بدن ناشی از درگیری با ویروس هستند شاید به درمان های معمول پاسخ ندهند و ممکن است جانشان را دست بدهند افزود: ما در بیمارستان ها پذیرای کامل بیماران کرونا هستیم اما اگر بار مراجعات به بیمارستان ها از حد بگذرد ما هم به مشکل برخواهیم خورد بنابراین با روند رشد کرونا در کشور باید مسائل بهداشتی بیشتر رعایت شود تا کار به بیمارستان ها کشیده نشود.

دکتر دلاوری هم در ادامه با بیان اینکه در کنترل اولیه اپیدمی و مهار کرونا مشارکت مردم، همکاری بین بخشی نهادها و سازمان های مختلف در کنار وزارت بهداشت عمده ترین دلایل کنترل ویروس بود گفت: اگر خود مردم رعات نکنند و همکاری نکنند قطعا با اپیدمی بیشتر روبرو خواهیم بود و ممکن است ضربات اقتصادی، اجتماعی و جانی زیادی برای مردم داشته باشد.
دکتر علامه هم گفت: مهمترین توصیه من به مردم مشارکت عمومی و رعایت فاصله گذاری فیزیکی و رعایت اصول بهداشتی است که بارها از طریق رسانه ها آموزش داده شده است که باید حتما آن را جدی بگیرند.

  • گروه خبری : تهران
  • کد خبر : 210053
کلمات کلیدی