• 98/08/26 - 08:30
  • 18
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
مدیر نظارت بر محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو:

همدان/اصلاح سبک تغذیه در پیشگیری از دیابت نقش بسیار مهمی دارد

مدیر نظارت بر محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو با اشاره به مناسبت 23 آبان ماه روز جهانی دیابت گفت: اصلاح سبک تغذیه در پیشگیری از دیابت نقش بسیار مهمی دارد.

مدیر نظارت بر محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو با اشاره به مناسبت 23 آبان ماه روز جهانی دیابت گفت: اصلاح سبک تغذیه در پیشگیری از دیابت نقش بسیار مهمی دارد.

به گزارش پایگاه خبری وب‌دا در همدان به نقل از روابط عمومی معاونت غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی ابن‌سینا دکتر محمد کاظم‌زاده به مناسبت روز جهانی دیابت اظهار داشت: در راستای سلامت آحاد جامعه است که نقش و اهمیت محصولات سلامت محور پررنگ‌تر از همیشه خواهد شد و باید توجه داشت که سلامت محصولات خوراکی و آشامیدنی و رعایت نکات تغذیه‌ای مناسب نقش تاثیرگذاری در سلامت افراد و پیشگیری از دیابت دارد.

وی افزود: همه دولت‌ها از جمله کشور ما  ایران برای پیشگیری از دیابت دستورالعمل هایی را در چند سال اخیر مورد توجه قرار داده اند ولی آنچه نیاز است این است که باید برنامه جامع ای داشته باشند تا عموم مردم از دیابت و عوارض آن آگاهی پیدا کنند و با خود مراقبتی و رعایت نکات تغذیه ای به دیابت مبتلا نشوند.

مدیر نظارت بر محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو ادامه داد: آگاه سازی جوامع بشری از عوارض خطر ابتلا به دیابت از سوی مقامات بالا دستی و همچنین تبلیغات مناسب رسانه‌ای می‌تواند نقش اساسی در رعایت رژیم مناسب تغذیه‌ای افراد و همچنین پیشگیری از دیابت داشته باشد.

وی با بیان اینکه نقش  ورزش و فعالیت های جسمانی را نباید در پیشگیری و کنترل بیماری دیابت نادیده گرفت اضافه کرد: افراد دیابتی که طبق نظر  پزشک معالج خود دارو مصرف می‌کنند و از یک رژیم تغذیه‌ای مناسب بهره‌مند هستند، به اندازه کافی از مواد حاوی فیبر، غلات و سبوس استفاده می‌کنند و ورزش را در برنامه روزانه و هفتگی خود می‌افزایند می‌توانند همانند افراد عادی در جامعه زندگی کنند.

دکتر کاظم‌زاده عنوان کرد: متاسفانه برخی از افراد زمانی که از بیماری دیابت خود باخبر می‌شوند تنها به بخشی از درمان یا رژیم تغذیه‌ای خود می پردازند به همین دلیل است که عوارض دیابت در اینگونه افراد زودتر نمود پیدا می‌کند.

وی تصریح کرد: اشکالات زیادی در سبک زندگی و تغذیه مردم وجود دارد،کم تحرکی و استرس‌های بالا نیز به شروع دیابت می‌افزاید که بسیار آزار دهنده است.

مدیر نظارت بر محصولات خوراکی و آشامیدنی معاونت غذا و دارو خاطرنشان کرد: با آموزش و اطلاع‌رسانی صحیح می توان مانع رشد آمار مبتلايان به دیابت شد و شعار امسال روز جهانی دیابت با موضوع حفاظت از خانواده تحت عنوان «از خانواده محافظت کنیم» نامگذاری شده‌است که موجب می‌شود با دقت نظر بیشتری روی آموزش و آگاه سازی و اطلاع رسانی توجه داشته باشیم و اولویت را در پیگیری و کنترل دیابت قرار دهیم.

وی در پایان گفت: استفاده از غذاهای فست فود، کم تحرکی، چاقی، ابتلا به چربی خون بالا، سابقه ژنتیکی در خانواده، وجود عوامل استرس‌زا در زندگی و محیط کاری در افراد بالای 30 سال از علل ابتلای فرد به دیابت است. 

 

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,همدان
  • کد خبر : 197074
کلمات کلیدی