• 99/12/05 - 08:42
  • 140
  • زمان مطالعه : 19 دقیقه
قدردانی وزیر بهداشت از مدیران دانشگاه علوم پزشکی تهران

وزیر بهداشت: از شما که برای مجموعه فراموش شده توانسته اید 700 تخت خوابگاهی فراهم کنید، تقدیر می کنم

دکتر نمکی در مراسم افتتاح پروژه های معاونت دانشجویی فرهنگی، از دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان یاور کشور و وزارت بهداشت در بحران کرونا یاد کرد و بر تقویت روح معنویت و انسان دوستی در دانشجویان برای خدمت به کشور تاکید کرد.

دکتر سعید نمکی در نوزدهمین آیین پویش ره سلامت که با افتتاح پروژه های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی تهران در مجتمع خوابگاهی کوی دانشگاه همراه بود، اظهار داشت: از مدیران دانشگاه علوم پزشکی تهران که توانسته اند هزار و دویست تخت خوابگاهی ایجاد کنند تشکر می‌کنم چرا که حل کردن مشکل خوابگاه‌های دانشجویی کار مهمی است. وقتی دانش آموزان در روستا‌ها و مناطق دور، رتبه‌های برتر کنکور را کسب می‌کنند و وارد رشته‌های علوم پزشکی می‌شوند، منابع ما نیز باید صرف آن‌ها شود که با تهیدستی توانسته اند رتبه‌های برتر کسب کنند و نباید دغدغه خوابگاه داشته باشند.
وزیر بهداشت گفت: دانشگاه تهران سند علم، فرهنگ، فلسفه و سیاست ایران اسلامی است و هنوز دیوارهای این دانشگاه صدای فریاد مرگ بر استبداد و استکبار را در خودشان نگه داشته است. این دانشگاه قربانیان زیادی برای آزادی داشت و همواره نام این عزیزان در صحنه تاریخ این کشور، جاودانه خواهد شد. دانشگاه علوم پزشکی تهران عزیزان زیادی را از معلم و دانشجو به عنوان شهدای عالی مقام در دفاع مقدس تقدیم کرد. اساتید این دانشگاه همچون دکتر کریمی، خودشان همواره از پیشکسوتان خط مقدم جبهه بودند. گاهی اوقات متاسفانه این مراکز عظیم و با قدمت ارزنده را از چشم دور نگه می داریم.
وی افزود: سال بسیار سختی بر ما و همکارانمان گذشت امروز آمدم تا از دکتر کریمی و روسای دانشگاه علوم پزشکی تهران و بیمارستان‌های تابعه که واقعا در کرونا ما و مملکت را دریافتند، تشکر کنم. علی رغم اینکه در اکثر نقاط کشور، بخش های ارزنده و فارغ التحصیلان برازنده داریم، اما هنوز هم بیمارستان های تهران بیمارستان های مرجع در کشورند و بارها دیده‌ایم که مردم در ماشین و در چادر در جلو بیمارستان‌هایی مانند امام و شریعتی، بیتوته کرده اند. بر این ساس باید تهران را با نگاهی دیگر بنگریم. هنوز نتوانستیم این باور و یقین را که تهران می تواند راهگشای مشکلات بهداشت و درمانی موارد پیچیده باشد در ذهن مردم حل کنیم و باید به نوعی این رجعت و عطش مراجعه به تهران را مدیریت کرده و پاسخگو باشیم.
دکتر نمکی بر ضرورت توجه به دانشجویان نخبه و نیازهای آنها تاکید کرد و گفت: دانشجویان و جوانان هوشی کشور که اغلب کشاورز زاده و کارگر زاده هستند وقتی با افتخار در یک مسابقه نابرابر و ناعدلانه توانستند از سد کنکور بگذرند، باید مورد توجه قرار گیرند. دل من برای افرادی می سوزد که فرزندان تهی دست این سرزمین هستند و ما به عنوان مسئول، باید به وضعیت آنها رسیدگی کنیم. این وظیفه حاکمیت است که این دغدغه را از ذهن پدر و مادری که توانسته چنین فرزند پاکیزه ای را به عنوان استعداد به نظام تقدیم کند، رفع کند.
وزیر بهداشت ضمن تقدیر از افزایش ظرفیت های خوابگاهی در دانشگاه علوم پزشکی تهران گفت: اگر چه این حرکت از همت بلند دکتر کریمی، کاری کوچک عنوان شد اما از شما که برای این مجموعه فراموش شده توانسته اید 700 و در آینده نزدیک 1200 تخت خوابگاهی فراهم کنید، تقدیر می کنم. باید بدانیم اگر سقفی بالای سر دانشجویان نباشد تا از آنها مراقبت کند، در پایان دوره به پدر و مادری که چنین فرزندی را تربیت کرده چه تحویل خواهیم داد. این سقف مهربانانه و اینکه این دانشجو متولی دارد در نخستین روز بسیار دلگرم کننده است و نوید این را به خانواده ها می دهد که این دردانه برای ما مهم است.
دکتر نمکی افزود: اگر منابع عمومی قرار است صرف شود، اول باید صرف جوان و نوجوانی شود که با فقر و تهیدستی از دورترین روستای کشور، افتخار کسب کرده و می تواند روی صندلی پزشکی تهران بنشیند تا پدر و مادرش دغدغه این را نداشته باشند که شب بچه ام کجا می خوابد. بنابراین حتی اگر یک تخت اضافه کنیم، افتخار بزرگی است که در این دانشگاه توانستند 1200 تخت خوابگاهی ایجاد کنند. بر همه شما این کار بزرگ مبارک باشد.
وی با اشاره به اینکه فقط رسالت ما توسعه فضا نیست تصریح کرد: باید به روحیه دانشجو توجه کنیم. باید بدانیم چه تحویل می گیریم و چه تحویل می دهیم و اینکه چقدر می توانیم دانشجویانی تربیت کنیم که پا در رکاب رفتن نکنند. چرا نخبه های مملکت از کشور می روند. چرا این فاجعه ملی را بازنگری نمی کنیم. چرا استادان پل عبور و رفتن دانشجو‌ها می‌شوند و سرمایه‌های عظیم ملی ما از این مملکت می‌روند. چرا در دانشجویان روح معنویت و انسان دوستی را تقویت نکردیم تا بدانند باید بمانند و خدمت کنند. و اگر این غفلت ادامه پیدا کند، در آینده از نظر منابع انسانی تهی دست ترین خواهیم شد.
دکتر نمکی با بیان اینکه دانشجو و نخبه را باید هنرمندانه نگاه داشت و جذب کرد، افزود: جذب نخبه، عشق و الگو می خواهد. آن الگوهایی که ما را در این اقلیم نگاه داشتند، متاسفانه امروز کمرنگ شده اند و یا نیستند و این نقصان دانشگاه های کشور است. ما بدترین سال اقتصادی کشور را پس از انقلاب اشتیم و روزهای سختی بود. دولت در بدترین ایام پر چالش بود و در این دوران توانستیم به حقوق دانشجویان و کارورزان 50 درصد اضافه کنیم.
وزیر بهداشت در ادامه از راه اندازی بیمه دستیاران و کارورزان خبر داد و گفت: با بیمه تامین اجتماعی، قراردادی منعقد شده تا مجموعه دستیاری، PhD و کارشناسی ارشد، تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و زمان تحصیل آنها به عنوان پایه ای برای سابقه کار محاسبه شود. این مسئله می تواند برای آنها دلگرمی ایجاد کند و حلقه ای ابرای ماندگاری آنها شود. کارهای بزرگی در حال شکل گیری است.
دکتر نمکی در بخش دیگری از سخنان خود، با اشاره به همه گیری کووید در کشور و مشکلات این وزارت خانه گفت: به آنهایی که ادعا می کنند که وزارت بهداشت قبل از پایان بهمن سال گذشته، کووید19 را داشت و اعلام نکرد، اگر یک مورد این دانشمندان کج سلیقه توانستند ادعای شان را اثبات کنند، حتما به آنها جایزه می دهم.
وی گفت: دو هزار و 200 تا 300 نمونه که از دی و آذر و بهمن سال گذشته از آنفلوآنزا نگه داشته بودیم، گفتم همه آنها را تست کنند چون می دانستم عده ای دنبال این هستند که بگویند ایران مرکز کرونا بوده است. آمریکایی ها، اسراییلی ها و برخی در بیرون از کشور، دنبال این بودند که اثبات کنند کانون کرونا، ایران بود و عده ای هم در داخل، پای بیرق آن سینه زدند. این را می دانستم که این نمونه ها را تست کردیم به جز سه نمونه در سراسر کشور که از 23 بهمن به بعد بود، هیچ موردی از کووید19 در نمونه هایی که برای آنفلوآنزا گرفته بودیم، پیدا نشد.
وزیر بهداشت خاطرنشان کرد: نمی دانم چطور برخی افراد با کمال بی انصافی برای سوار شدن بر موج سیاسی تبلیغاتی، به راحتی یافته ها و گفته های مملکت شان را زیرسوال می برند. اگر کسی توانست یک مورد اثبات کند که کووید19 تا قبل از 23 بهمن در ایران وجود داشته، نه تنها به او جایزه می دهیم بلکه هزار بار هم عذرخواهی می کنیم.
دکتر نمکی تاکید کرد: برای دفاع از حیثیت عزیزانی(مدافعان سلامت) که در این مدت خودشان را به آب و آتش زدند، هیچ یاوه گویی که بخواهد سلامت این مجموعه را زیرسوال ببرد را رها نخواهم کرد، به هیچ وجه اجازه نخواهم داد. هفته گذشته دکتر المنظری رییس دفتر مدیترانه شرقی سازمان جهانی بهداشت به ایران سفر کرده بود، اعلام کرد که مدیریت ایران، یکی از ناب ترین، شایسته ترین و مدرن ترین شیوه های مدیریتی بود که می تواند برای جهان، الگو باشد اما یک فرد در داخل با کمال کج سلیقگی، صحت این ساختار را برای درماندگی در شرایط سیاسی و کسب بعضی از سلایق، در ذهن مردم زیرسوال می برد.
وی تصریح کرد: اگر بنده مردم، مرده ام و با دم مسیحا هم زنده نمی شوم. مردم این سرزمین فقط به کسی بها می دهند که با آنها روراست و صادق است، به سیاسی کاری دیگر بها نمی دهند، تمام شد، دوران عوام فریبی خاتمه پیدا کرد. آن طرف دنیا یک نفر عطسه کند این طرف دنیا به او می گویند، عافیت باشد. دوره عوام فریبی مُرد. با این شبکه های اجتماعی و عریانی خیلی از مسائل، مگر می شود مردم را با بعضی از شعارهای بی منطق، فریب داد؟
وزیر بهداشت گفت: به محض اینکه در ووهان گزارش ویروس کرونا را شنیدیم، همه آماده شدیم، بلافاصله جلسه گذاشتیم، مرزها را بستیم، در تمام ورودی ها و مبادی ورودی کشور نیرو برای کنترل گذاشتیم، شروع به طراحی کیت کردیم، 57 دانشجوی ایرانی ووهان را که به ایران آوردیم، با کیتی که عزیزان ما در انستیتو پاستور طراحی کردند، تست کردیم، کسی به ما کیت نداد. وقتی قم و گیلان گرفتاری شدیدی پیدا کردند، تعدادی کیت یکی از همکاران ما به صورت دستی به کشور وارد کرد، کیت نداشتیم، خودمان طراحی کردیم کیت، ونتیلاتور، ماسک و گان را.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: در این مدت با دست های بسته در اوج نامردی تحریم در اقیانوس بلا شنا کردیم. از دی ماه سال گذشته، حواسمان به این ماجرا جمع بود که این ویروس گسترش پیدا می کند و به همین دلیل هم بود که وقتی ویروس به ایران آمد، هیچ دانشگاهی دست و پایش را گم نکرد، هیچ بیماری پشت درب بیمارستانها، سرگردان نشد که افتخار جمهوری اسلامی ایران بود.
وی ادامه داد: از مدت ها پیش در ویدیوکنفرانس و نامه ها به عزیزانم در دانشگاه ها اعلام کردم که خودتان را برای یکی از سخت ترین یورش های ویروس جهش یافته آماده کنید. امروز دیگر ویروس جهش یافته منحصر به یک نقطه از کشور نیست و همه جا پخش شده است. دیشب ساعت 12 از بیرجند، دو مورد جدید گزارش گرفتم و از ایلام و خیلی استانها لحظه به لحظه گزارش می گیرم.
وزیر بهداشت یادآور شد: همکاران ما کاملا آماده هستند. مردم شریف ایران باید بدانند که این ویروس علیرغم اظهارات مقامات انگلیسی، همان روزهای اول گفتم که این ویروس هم قدرت سرایت چندین برابری دارد و هم قدرت بیماری زایی و مرگ زایی بیشتری دارد و هم جوان تر ها را بیشتر گرفتار می کند. سه روز پیش در خوزستان کودک یک و 9 ساله بر اثر کووید19 فوت کرد.
دکتر نمکی اظهار داشت: به همه شهدای سلامت، همه دانشگاه های علوم پزشکی و عزیزانی که تن بر آتش بلا زدند و شهید شدند، درود می فرستم اما به شدت گله مندم از آنهایی که متاسفانه پروتکل ها را رعایت نمی کنند و به شدت گله مندترم از آنهایی که با پروتکل شکنان برخورد نمی کنند. ما ابزار نداریم. در وزارت بهداشت اگر دکتر کریمی رییس دانشگاه علوم پزشکی بگوید آمده اند و یکی از اورژانس های بیمارستانی را بهم ریخته اند، ابزاری نداریم به جز استفاده از ابزار دیگران. ابزار ما یک گوشی و همین چیزهایی است که شما می بینید، ابزار ما عشق به بیماران است و جان است که آن را فدا کنیم. بیش از آن چیزی نداریم.
وی افزود: از برخی از اتفاقات کشور، اطلاعی نداریم. دیشب در ایلام خانم جوانی اینتوبه شد که حامله بود و با سزارین، نوازدش را به دنیا آوردیم. نمی دانم که این نوزاد هرگز مادر خودش را می بیند یا خیر و یا چشم این مادر بر سیمای فرزندی که ماه ها در شکمش نبضش را حس کرده، باز خواهد شد یا خیر. اما چه کسی عامل مرگ این بانوی ایلامی است؟ ما کی برای تردد از مرزها به سمت عتبات و برگشت آن اجازه دادیم؟ چه کسی از من در این رابطه، نامه دارد؟ کجا من و همکارانم با بعضی از این ترددها، موافقت کردم؟ اتوبوسی می آید که در مرز می گیریم، فرد مثبت پیاده می شود و اتوبوس تا فلان شهرستان می رود و وقتی ردیابی می کنیم، موارد مثبت در آن شهرستان پیدا می شوند.
وزیر بهداشت گفت: تا کجا همکاران من باید تاوان ندانم کاری بقیه را بپردازند؟ چه گناهی کرده ایم بعد از 13 ماه که باید موج بیماری ایجاد شود و ما موج را بشکنیم و شهید بدهیم. خدا شاهد است داغ شهدای سلامت، مرا جزغاله می کند و نابودم کرده است. ناب ترین نیروهای نظام سلامت را در این مدت از دست دادیم. داغی برای هیچ فرمانده ای بالاتر از این نیست که افسران ارشد و سربازانش یکی یکی نفله شوند آنهم خیلی موارد به دلیل ندانم کاری و سهل انگاری دیگران.
دکتر نمکی تاکید کرد: منِ وزیر خبر ندارم کی می آمد و کی بیرون می رود. فقط ما ته رودخانه زخمی و جنازه جمع می کنیم خب بجای وزیر بهداشت، مدیرکل مرده شورخانه بگذارید. وزیر بهداشت برای چه می خواهید؟ این درد، درد بزرگی است. ویروس جهش یافته، مهاجم تر است. فکر نکنید انگلیس یکی از ساختارهای ضعیف نظام سلامت جهان را دارد. انگلیس یکی از نظام های بسیار مقتدر را دارد، آلمان در مسائل بهداشتی و درمانی کشور کمی نیست اما به زانو درآمد. نه گستردگی اقلیم ما را دارند، نه کم پولی و کم بضاعتی اقتصادی ما را دارند. داریم فریاد می زنیم که اپیدمی گرفتارمان می کند چرا گوش نمی کنید؟ چرا منِ وزیر بهداشت نباید بدانم هیاتی از فلان جا به ایران می آید؟ اینطور نمی شود مملکت را اداره کرد.
وی گفت: چقدر باید فریاد بزنم و بگویم؟ چقدر باید شرمسار نیروهای حوزه سلامت شوم؟ چقدر باید از پزشک، پرستار، علوم آزمایشگاهی، بهورز و سایر نیروها خجالت بکشم؟ این که نمی شود. ناگهان خبر بشوم که بدون اطلاع ما، گروهی آمد و گروهی رفت آن هم در کشوری که رهبر معظم انقلاب می خواهد نشست مجازی بگذارد می گوید از وزارت بهداشت اجازه بگیرید، رییس جمهور می خواهد به مرقد امام راحل برود می نویسد ببینید فلانی(وزیر بهداشت) نظرش چیست و یا رییس جمهور یک سفیر را می خواهد بپذیرد می گوید از وزیر بهداشت بپرسید که باید چند بیایند و چگونه باید پروتکل ها رعایت شود.
وزیر بهداشت تاکید کرد: بزرگان نظام پروتکل ها را رعایت می کنند اما عده ای اصلا حواسشان به پروتکل ها نیست. وقتی اپیدمی آمد و خدای ناکرده کشتار کرد، برخی می گویند که در فلان جا، غلظت اکسیژن کم بود و یا می گویند طبق گزارشات واصله، در فلان جا به بیمار دیر رسیدگی کردند. همه قلم ها راه می افتند و هم سوالات شروع می شوند اما یکی نمی گوید که در پیک قبلی خوزستان که پروتکل شکنی ما را گرفتار کرد، چه کسی آن را جمع کرد؟ چه کسی شب تا صبح نخوابید؟ چگونه اکسیژن رسید؟ چرا یک نفر در خیابان نیامد و فریاد نزد که ما امکانات نداریم؟ چه کسانی این آتش را خاموش کردند؟ اما اگر بگویند 5 دقیقه داروی فلانی دیر شد، هزار نامه توضیح خواه و هزار قلم و شبکه اجتماعی راه می افتد.
دکتر نمکی افزود: عزیزان اینطور نمی شود مملکت را اداره کرد. مکتوب هم نوشته ام. ما و همکاران مان دیگر بیش از این صبوری برای مان میسر نیست. ما برای موج شکنی خلق نشدیم و دیگران برای موج آفرینی. این را همه باید بدانند.
وی اظهار داشت: با لطف خداوند تزریق واکسن از فردا به 100 هزار نفر دیگر از کادر درمان شروع می شود، 250 هزار دوز دیگر در این هفته به کشور می رسد و همراه با کادر درمان نه به عنوان خودخواهی، گروه های آسیب پذیر، واکسینه می شوند. در تمام جنگ های دنیا اگر جلیقه یا کلاه ضد گلوله وجود دارد به کسی که در خط مقدم است، می دهند وگرنه همکاران ما برای تزریق واکسن می گفتند ما نه ابتدا به مردم تزریق کنید اما ما در سند ملی واکسیناسیون کووید19 تکلیف کردیم که اول کادر درمانی واکسن تزریق کنند.
وزیر بهداشت بیان داشت: بعد از کادر درمان به سراغ خانه سالمندان و گروه های آسیب پذیر می رویم و امیدوارم که تا پایان اسفندماه بتوانیم گروه های هدف آسیب پذیر را واکسینه کنیم البته این مژده را هم می دهم که تولید واکسن ملی به خوبی پیش می رود و ما در اردیبهشت آینده این خبر خوش را به مردم می دهیم که اگر با همین روال پیش رویم، یکی از تولید کنندگان واکسن در منطقه مطرح می شویم و می توانیم مردم خودمان را واکسیینه و هم برای صادرات اقدام کنیم.
دکتر نمکی خاطرنشان کرد: راهی که ما می رویم، این است که مرتب تولید واکسن داخلی را با جهش های ویروس بسنجیم و اگر در هر گونه جهشی، واکسن های ما قدرت حمایتی را تضعیف شده داشتند، در تقویت آن اقدام کنیم.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت
در ادامه معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت جایگاه خوابگاه های دانشجویی گفت: می‌دانیم که خوابگاه جایگزین محیط خانواده دانشجو نمی‌شود. اما اگر کیفیت مناسبی در خوابگاه وجود داشته باشد، رشد علمی و معنوی دانشجو هم افزایش می‌یابد و اثرات مثبت آن را شاهد خواهیم بود.
دکتر سیما سادات لاری، ضمن قدردانی از دکتر کریمی و دکتر پورغریب در بازسازی و بهسازی فضای خوابگاهی گفت: از روز اول که مسئولیت قبول کردم یکی از تاکیدات مهم شخص وزیر بهبود زیرساخت‌های دانشجویی و خوابگاه‌ها بود. من در جمع‌های دانشجویی می‌بینم که دانشجویان شما را فرمانده مقابله با کرونا و خود را سربازان این مقاومت می‌دانند.
وی با درود بر روح شهدای دفاع مقدس و مدافع سلامت، تاکید کرد: همیشه فکر می‌کردیم اگر جنگ شود آیا جوانانی هستند که به یاری ما بشتابند؟ و اکنون در روزهای سخت مقابله با کرونا دیدیم که دانشجویان علوم پزشکی علی‌رغم آنکه آموزش مجازی می‌دیدند اما در بخش های مختلفی همچون تهیه فیلم های آموزشی، خدمت رسانی به بیماران و موارد دیگر بسیار کمک کردند.
دکتر لاری با اشاره به بیماری برخی از دانشجویان گفت: ما نمی‌دانستیم رفتار ناجوانمردانه ویروس با جگرگوشه‌های ما و خانواده آنان چه خواهد بود.  علی رغم آنکه برخی از آنها بیمار شدند ویروس نتوانست تعرضی به جان هیچ کدام از دستیاران و دانشجوها وارد کند که این مسئله را مدیون کمک معاونین و روسای دانشگاه‌ها هستیم. این دانشجویان بدون شکایت حضور یافتند و خوش درخشیدند و امروز هم در طرح شهید سلیمانی کنار ما هستند.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، با بیان اینکه ۳۱۳ خوابگاه مجردی، متاهلی و ملکی در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور داریم که ۷۲ هزار نفر ظرفیت دارد و ۹۰۰هزار متر مربع متراژ این خوابگاه‌ها است، تصریح کرد: چهل درصد از خوابگاه‌های ملکی ما فرسوده هستند، ۴۹ درصد نیاز به بازسازی دارد و ۱۱ درصد خوابگاه ها نوساز هستند. بر این اساس معمولا ۴۵ درصد از دانشجویان غیر بومی را باید در خوابگاه اسکان دهیم که اگر بخواهیم برای ۱۰۰ درصد آنها اسکان دهیم، روسای دانشکاه‌ها ناگزیرند از ۱۷۴ خوابگاه استیجاری، مشارکتی و خودگردان استفاده کنند.
وی افزود: علی‌رغم آنکه دانشگاه‌های علوم پزشکی در دفترچه‌های خود قید کردند که موظف به ارائه خوابگاه به همه دانشجویان نیستند اما غیرت می‌کنند و تمام تلاش خود را برای ارائه خوابگاه به کار می‌بندند و حتی از درآمد اختصاصی خود برای این کار هزینه می‌کنند.
دکتر لاری ادامه داد: ما ۷۸ پروژه نیمه تمام خوابگاهی داشتیم که با استفاده از بند الف تبصره ۹ بودجه مذاکره کردیم و ظرفیت ۹۰۰ میلیارد تومانی برای وام ایجاد شد که ۳۵ دانشگاه در حال بهره گیری از آن هستند و حدود ۵ دانشگاه وام را دریافت کردند و مابقی در حال آماده کردن مدارک هستند. بانک های ملت، تجارت، رفاه با ما همکاری خوبی کردند. ۱۴ پروژه با ایجاد ۲۳۰۰ ظرفیت خوابگاهی در این مدت بهره برداری شده است که در شرایط شیوع بیماری کووید-۱۹ و تحریم، اقدامی بی سابقه است.
وی ادامه داد: ما ۳۰ پروژه خوابگاهی دیگر داریم که با ظرفیت وام‌ها و اگر ۲۰۰ میلیارد تومان دیگر تا پایان دولت به ما برسد می.‌توانیم ۱۰ هزار دانشجوی دیگر در کل کشور اسکان دهیم. در این مدت ۵ سالن غذاخوری  در کشور بهره برداری شده است  که صنعتی سازی آن و آشپزخانه‌ها از اولویت‌های ما است و هدف گذاری کردیم تا پایان دولت ۹۰ درصد دانشگاه‌های علوم پزشکی را صنعتی سازی کنیم. همچنین ۱۰ فضای ورزشی تکمیل شده است.
معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با تاکید بر اینکه در زمینه خوابگاه متاهلی عزم جدی وجود دارد، بیان کرد: ما حدود ۸۴۰ واحد متاهلی در کشور داشتیم و الان حدود ۱۰۰۰ واحد متاهلی در کشور داریم که گرچه کم است اما در این مدت و با وجود تمام مشکلات اقدام مناسبی است و قرار است ۱۱۵ واحد دیگر هم آماده بهره برداری شوند.
وی در پایان خاطرنشان کرد: در این مدت افزایش حقوق دانشجویان گرچه شاید با تورم و تلاش آنها همخوانی نداشته باشد اما اقدام مهمی است که نشان از توجه وزیر به دانشجویان دارد. ردیف بودجه برای وام دستیاری ایجاد شد و اکنون ۵۰۰۰ دستیار وام گرفتند و ان شاءالله ۲۰ هزار دانشجو بتوانند این وام ۱۵ میلیون تومانی را دریافت کنند. در این زمینه ما از ظرفیت خیرین هم استفاده کردیم و جلسات متعددی با آنها داشتیم.

  • گروه خبری : تهران
  • کد خبر : 223666
کلمات کلیدی