• 99/07/09 - 21:52
  • 31
  • زمان مطالعه : 4 دقیقه

گامی نو در تحکم بنیان خانواده در فارس

آیین آغاز به کار طرح تحکیم بنیان خانواده یا «بیمه نامه حامی» در فارس برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی شیراز، مسوول نهاد های نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه های استان فارس در آیین رونمایی از طرح تحکیم بنیان خانواده، گفت: خانواده سالم، مهمترین رکن یک جامع سالم است و با برنامه ریزی و همراهی زوج های جوان در گام های نخست زندگی مشترک به عنوان نخستین رکن جامعه به سوی داشتن یک جامع متعالی می رویم. 

حجت اسلام و المسلمین دکتر «حمید مقامی»، ادامه داد: طرح تکریم بنیان خانواده یا «بیمه نامه حامی»، طرحی ابتکاری است که در مواردی که هزینه مشاوره برای خانواده موجب مراجعه نکردن به مشاور می شود، راه گشای زوج های جوان باشد.

او با بیان اینکه طرح تکریم بنیان خانواده سبب رفع محدودیت ها و کاهش آسیب های اجتماعی می شود، ابراز امیدواری کرد که این طرح در کل کشوره نیز اجرایی شود.

حجت اسلام و المسلمین دکتر مقامی با اشاره به دیدار خصوصی که رهبر انقلاب اسلامی ایران با حضور فعالان حوزه خانواده داشت، عنوان کرد: در دیدار خصوصی فعالان حوزه خانواده با مقام معظم رهبری، متوجه شدم ایشان از طرح بهارنکو کاملا مطلع هستند و از فعالیت های چندین ساله ای که در استان انجام شده به عنوان یکی از اقدامات مفید در حوزه خانواده در سال های گذشته یاد کردند.

 

این مقام مسوول در دانشگاه اضافه کرد: پس از مطرح شدن طرح بهارنکو در کشور و نامه وزیر بهداشت و وزیر کشور در خصوص اجرای این طرح در تمام دانشگاه های علوم پزشکی کشور، سازمان ها و نهاد های متعددی از اقدامات بهارنکو در حوزه خانواده به عنوان الگو یاد می کنند که این امر مایه افتخار استان فارس است.

در ادامه سرپرست موسسه جامع خانواده بهارنکو در آیین آغاز به کار این طرح، گفت: بیمه ازدواج زوج های جوان در قالب «طرح حامی»، برای ارایه خدمات مشاوره ای در سال نخست زندگی مشترک در استان فارس راه اندازی شده است.

مدیر عامل موسسه دانش بنیان خانواده بهارنکو با اشاره به درصد چشمگیر آمار طلاق در سال نخست زندگی مشترک، افزود: در سال نخست زندگی تفاوت فرهنگی، فکری و اعتقادی بین افرادی که با هم پیوند زناشویی بسته اند، ممکن است سبب ایجاد اختلافاتی در زندگی مشترک شود که اگر درست و اصولی با آن برخورد نشود، منجر به جدایی یا ایجاد ریشه اختلاف در سال های بعدی می شود؛ به همین دلیل، موسسه دانش بنیان خانواده بهارنکو، با همراهی و همکاری قوه قضایه و اداره کل بهزیستی استان فارس و با مشارکت بیمه کوثر، طرحی را با عنوان بیمه نامه حامی برای زوج های جوان پس از عقد راه اندازی کرد.

«عباس سلطانی» با اشاره به تحکیم بنیان خانواده به عنوان هدف اصلی موسسه بهارنکو، افزود: بهارنکو در سال های گذشته با هدف تحکیم بنیان خانواده در قالب تداوم آموزش، خدمات بسیاری را به زوج های جوان ارائه کرده است و اکنون با هدف پیشگیری از آسیب های اجتماعی در حوزه خانواده و ارایه خدمات مشاوره ای به زوج های جوان، این طرح ارائه شده است.

 

معاون اجرایی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی شیراز، عنوان کرد: این موسسه با توجه به پیشینه موسسه بهارنکو در ارائه خدمات مشاوره ای، علاوه بر پشتیبانی کامل از طرح تحکیم بنیان خانواده، آمادگی ارایه خدمات مشاوره ای در زمینه خانواده به تمامی زوج های جوان ثبت نام کننده را دارد.

در این آیین مدیر پیشگیری از جرم دادگستری استان فارس، ضمن تشکر از پیگیری ها و اقدامات موسسه بهارنکو، گفت: طرح بیمه حامی، تبلور یک کار تیمی، گروهی و مشارکتی است و با هدف کاهش آمار طلاق در استان فارس اجرا می گیرد، بیمه زوج های جوان در سال نخست زندگی مصداق بازپیشگیری است که به جای اینکه منتظر بمانیم که مشکل پیش بیاید، پیش از آن، این فرآیند آغاز می شود که پیشگیری در زندگی زوج های جوان است.

«قاضی اسماعیل اکبری» با بیان اینکه عمده ترین پیگیری های مربوط به آغاز به کار این طرح بر عهده بهارنکو است و هدف نهایی ما یک اتفاق در سطح کشور است، ابراز امیدواری کرد که این حرکت از استان فارس آغاز شود و بتوانیم حمایت قانون گذاران را در سطح ملی به عنوان یک طرح دریافت کنیم.

در حاشیه این آیین «محمدرضا هوشیار» معاون امور توسعه و پیشگیری بهزیستی فارس نیز گفت: در استان فارس با توجه به بالا بودن آمار طلاق در سال هایی ابتدایی دهه ۹۰، تمام ارگان ها و سازمان های مرتبط اقدام به فعالیت هایی برای کاهش این آسیب اجتماعی و جلوگیری از فروپاشی بنیان خانواده ها کردند که در موارد بسیاری این اقدامات به صورت جزیره ای بودند، اما این طرح یک فعالیت جمعی است و امیدوارم در این باره بتوانیم با هم افزایی، دبیرخانه دائمی تشکیل دهیم.

 

همچنین «مهندس کریمی» سرپرست بیمه کوثر نمایندگی شیراز، با اشاره به خاص و جدید بودن این طرح در کشور، گفت: بیمه کوثر افتخار این را دارد این طرح را پشتیبانی کند و توانسته است به صورت انحصاری مجوز این خدمت را از بیمه مرکزی دریافت کند.

گفتنی است در این آیین، «سیده معصومه دستغیب» مدیر کل امور بانوان و خانواده استانداری فارس، «علی ناصری» رییس کمیسیون سلامت شورای اسلامی شهر شیراز، دکتر «حکمت» رییس اداره کل پیشگیری از وقوع جرم قوه قضاییه، دکتر «محسنی» کارشناس مراکز بهزیستی و «بتول معلم» معاونت فرهنگی شهرداری شیراز حضور داشتند./۱۰۳

پایان خبر

  • گروه خبری : شيراز
  • کد خبر : 215552
کلمات کلیدی