• 98/08/22 - 12:11
 • 19
 • زمان مطالعه : 3 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیلان/اولین سمینار تخصصی HSE دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار می شود

دبیر کارگروه تخصصی HSE دانشگاه علوم پزشکی گیلان، از برگزاری اولین سمینار تخصصی HSE در دانشگاه خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان(وب دا)؛ اولین سمینار تخصصی HSE در دانشگاه علوم پزشکی گیلان  با حضور رییس برد HSE وزارت بهداشت و مسوولان استانی،  29 آبان ماه جاری در سالن اجتماعات دانشکده بهداشت رشت برگزار می شود. 

به همین منظور با دکتر جواد وطنی- دبیر کارگروه تخصصی HSE دانشگاه علوم پزشکی گیلان مصاحبه ای ترتیب داه شده است.

 

 • لطفا در رابطه با مبحث  HSE توضیح مختصری بفرمایید.

 سلامتی، ایمنی و محیط ‌زیست (HSE) اصطلاحاً HSE گفته می‌شود که حروف آن مخفف این کلمات است:(H)Health سلامتی- Safety(S) ایمنی – Environment(E) محیط زیست

محیط های کاری با مخاطرات مختلفی در ارتباط هستند. در بحث محیط زیست شاهد آلودگی آب و خاک، تولید پسماند و انتشار فاضلاب به محیط زیست هستیم. در بخش ایمنی نیز با شرایط و رفتارهای ناایمن مثل حریق و حوادث و در بخش سلامتی با مشکلات روحی-روانی و مخاطرات فیزیکی، شیمیایی و ارگونومیکی مواجه هستیم.

 • هدف و رسالت HSE چیست؟

هدف و رسالت HSEحفاظت از محیط زیست، ایمن سازی محیط شغلی و حفظ سلامتی نیروی کار می باشد.


 • کارگروه تخصصی HSE  دانشگاه علوم پزشکی گیلان با چه هدفی تشکیل شده است؟

با عنایت به سیاست های ابلاغی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و برنامه های پیش روی دانشگاه علوم پزشکی گیلان که مبتنی بر سلامت پرسنل، ایمن سازی محیط کار و  حفاظت از محیط زیست می باشد، کارگروه تخصصی HSE با هدف سیاست گذاری برنامه های HSE دانشگاه در خرداد ماه 1398 بصورت فعال تشکیل شد و با سه نیرو شروع بکار کرد.

مهم ترین هدف پیش رو، تهیه و ثبت پرونده سلامت شغلی تمامی پرسنل دانشگاه علوم پزشکی با هدف پایش کامل سلامتی آنها است. اساس کار ما  بر افزایش آگاهی پرسنل دانشگاه نسبت به مخاطرات در محیط کار، ارزیابی ریسک جامع و حذف ریسک های شناسایی شده استوار است.

 • اولویت اصلی در حفاظت از محیط زیست چیست؟

اولویت اصلی در حفاظت از محیط زیست، اساس شناسایی و کنترل بار آلودگی وارده از واحد های دانشگاه به محیط زیست پیرامون می باشد. به طور مثال کاهش تولید فاضلاب بیمارستانی و تصفیه آن پیش از ورود به رودخانه ها، تفکیک زباله های تولیدی، خنثی سازی و دفن بهداشتی آن و کنترل آلودگی ها و هر گونه مخاطرات زیست محیطی موجود است.

 • چه اقداماتی تا کنون در راستای اهداف HSE صورت گرفته است؟

1-طراحی برنامه راهبردی و عملیاتی HSE (HSE Plan  و Action Plan) و آیین نامه استقرار HSE

2-تدوین آیین نامه های HSE شامل  ایمنی(ایمنی حریق، برق، آسانسور، آزمایشگاه، انبار، ساختمان و ... ) ، سلامت شغلی (ارگونومی،سلامت روان،پرونده سلامت شغلی و ...)

3-تدوین چک لیست و شروع به ابلاغ به کلیه واحد های تابعه دانشگاه جهت تکمیل و اعلام نتایج

4-تدوین برنامه عملیاتی سه ساله کارگروه HSE  جهت بارگذاری در سامانه HOP

5-برگزاری اولین دوره آموزشی با عنوان معرفی HSE و ایمنی آسانسور ها برای کلیه کارشناسان بهداشت حرفه ای و HSE شاغل در واحد های تابعه دانشگاه علوم پزشکی گیلان

6-تدوین آیین نامه و کاربرگ ارزیابی ریسک جامع دانشگاه علوم پزشکی گیلان (به روش FMEA )

7-تدوین فرم گزارش حوادث

8-گزارش بازخوردها از چک لیست های تکمیل شده ی کلیه مراکز تحت پوشش دانشگاه علوم پزشکی گیلان جهت بارگذاری در سامانه HOP دانشگاه

 • لطفا در رابطه با اولین سمینار تخصصیHSE  که در دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار میگردد توضیحاتی بفرمائید.

اولین سمینار تخصصی HSE در 29 آبان ماه 1398 با حضور دبیر برد HSE وزارت بهداشت و مسوولین استانی در سالن اجتماعات دانشکده بهداشت برگزار می شود. در این سمینار تخصصی سخنرانان در خصوص ضرورت HSE در دانشگاه علوم پزشکی، محیط زیست دانشگاه، ایمنی، حوادث و حریق در واحدهای دانشگاه سخنرانی می کنند.

 • سخن آخر

در آخر همه عزیزان دانشگاه علوم پزشکی را به حفاظت از محیط زیست، ایمن سازی محیط شغلی و ارتقای سلامتی پرسنل دانشگاه دعوت می نماییم. /ن


 • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,گيلان
 • کد خبر : 196953
کلمات کلیدی