• 98/09/02 - 08:23
  • 21
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
دانشگاه علوم پزشکی گیلان

گیلان/طرح "بررسی و تحلیل عوامل خطر در میانسالان "در گیلان اجرا می شود

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان ازاجرای طرح " بررسی و تحلیل عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی و سرطان ها در میانسالان" در یازده شهرستان گیلان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان (وب دا)؛ دکتر فردین مهرابیان – معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی گیلان در این خصوص اظهار داشت: طرح کشوری "بررسی و تحلیل عوامل خطر مرتبط با سبک زندگی و سرطان ها در میانسالان" در راستای ارتقای سلامت میانسالان و با هدف تعیین شیوع عوامل خطر مهم بیماری های غیرواگیر در جمعیت میانسالان (افراد 30 تا 59 ساله) همزمان با چهار استان کشور، از ابتدای آذر ماه سال جاری به مدت یک ماه در استان گیلان اجرا می شود.

دکتر مهرابیان در ادامه یاد آور شد: طرح مذکور از طریق تکمیل پرسشنامه های نرم افزاری، از سوی کارشناسان سلامت آموزش دیده (مرد و زن) با مراجعه به درب منازل در یازده شهرستان استان از جمله؛ آستانه اشرفیه، انزلی، تالش، رودسر، رودبار، رضوانشهر، صومعه سرا، فومن، لاهیجان، لنگرود و رشت در خوشه های منتخب به تعداد 300 نمونه انجام خواهد شد.

 پی نوشت: بیماری های غیر واگیر، عامل بیش از 53 درصد بار بیماری ها بوده و تخمین زده می شود که 80 درصد مرگ های ناشی از بیماری های غیر واگیر در کشورهای در حال توسعه رخ خواهند داد. بروز بیماریهای غیر واگیر در ارتباط با عوامل زمینه سازی مانند نداشتن تحرک بدنی، مصرف دخانیات، تغذیه ناسالم و عدم رعایت ایمنی است و پایه پیشگیری از بیماری های غیر واگیر، شناسایی عوامل خطر اولیه ، پیشگیری و کنترل این عوامل است./ص

 

  • گروه خبری : اخبار دانشگاه ها,گيلان
  • کد خبر : 197185
کلمات کلیدی