• 99/12/06 - 15:23
  • 761
  • زمان مطالعه : 9 دقیقه
وزیر بهداشت:

امکانات مرزها برای نگهداری بیماران در قرنطینه کافی نیست

وزیر بهداشت با بیان اینکه امکانات مرزها برای نگهداری بیماران در قرنطینه کافی نیست، گفت: در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان در کربلا و نجف ممکن است باعث خیز جدید بیماری در استانهای مرزی شود.

به گزارش وبدا، دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در گفتگویی زنده با رسانه ها و مردم که امروز در رصدخانه سلامت برگزار شد، ضمن تبریک ولادت حضرت علی (ع) و روز مرد اظهار کرد: امیدوارم مردانگی و جوانمردی در این سرزمین کهن پایدار بماند. روز پدر را هم تبریک عرض می کنم، همدردم با افرادی که پدرانشان آسمانی شده اند و داغدار هستند. به خانواده‌هایی که به دلیل بیماری کرونا در این ایام پدرشان را از دست دادند هم تسلیت عرض می کنم.

دکتر نمکی با بیان اینکه در یک سالی که گذشت تلاش کردم در اوج بی قراری آرام در مقابل دوربین ها ظاهر شوم و در اوج دل پریشانی، سعی کنم خاطر مردم کشورم را مشوش نکنم و آرامشی به جامعه القاء کنم که نگران نباشند از اینکه کووید 19و بیماری سرکش ناشی از این ویروس می تواند آرامش جامعه و نظام سلامت را بهم بریزد، گفت: همچنین همکاران عزیز و سختکوشم در نظام سلامت، از سرباز تا افسر ارشد، احساس نکنند که فرمانده این مجموعه دچار روانی پریشان و دلی آزرده از اوضاع است اما گاهی اوقات ترمز از دست در می‌رود و من هم در اوج تلاش برای آرامش ممکن است، جملاتی را در اوج عصبانیت بیان کنم؛ این هم چیزی نیست جز عشق به مردم و دلسوزی از اینکه مبادا مردم عزیز سرزمینم دوباره گرفتار موج جدیدی از بیماری شوند، مرا دردیست اندر دل که گر گویم زبان سوزد وگر پنهان کنم ترسم که مغز استخوان سوزد.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه به هر حال در این یک سال روزهای بسیار سختی بر ما گذشت، عنوان کرد: تحریم‌ها، مشکلات ناشی از کمبودهای ریال و ارز، برخی نامهربانی‌هایی که متاسفانه با مهار امواج قبلی دوباره ما را به دام موج‌های جدید انداخت؛ نمی‌توان در برابر همه این‌ها سکوت کرد. متاسفانه علی‌ رغم دستور صریح رییس جمهور، در همین ایام برخی عملکردهایمان با تاخیر مواجه بوده است.

من همواره نگران یک اسفند پرماجرا بودم

وی ادامه داد: از طرفی من مکرر در این برنامه از مردم عزیز تمنا کردم که پروتکل‌های بهداشتی را رعایت کنند؛ گفتم که پیش ‌بینی بنده یک اسفند بسیار سخت است. دیروز یکی از همکارانم در جلسه گفت هر چه پیش‌بینی کردی، درست از آب درآمد اما امیدوار بودم که این پیش‌بینی آینده من درست از آب در نیاید، اما درست از آب درآمد.

دکتر نمکی تصریح کرد: من همواره نگران یک اسفند پرماجرا بودم؛ برخی از عزیزان در برخی نقاط بی توجهی کردند و پروتکل ها را رعایت نکردند؛ بارها عرض کردم که ارتباط محکم و معنی داری میان عدم رعایت پروتکل‌ها، خیز جدید بیماری و مرگ و میر وجود دارد.

وزیر بهداشت با بیان اینکه از حدود یک ماه و نیم قبل با همکارانم از طریق ویدیوکنفرانس صحبت کردم و نامه‌های مکرر محرمانه و غیرمحرمانه نوشتم و عرض کردم اگر رعایت نکنیم، طوفانی از بیماری کووید-۱۹ با نوع جهش یافته را خواهیم داشت و متاسفانه این اتفاق افتاد، اظهار کرد: به همکارانم عرض کردم که ویروس‌ها پاسپورت و ویزا نمی‌خواهند.

میزان موارد سرپایی بیماری در دو هفته اخیر رو به افزایش است

وی افزود: همانطور که ویروس ووهان توانست خودش را از ووهان چین به قطب برساند، به همین میزان هم این ویروس در کشورهای جهان خواهد چرخید، متاسفانه امروز ویروس کووید-۱۹ جهش یافته در سراسر کشور و اکثر استان‌هایمان خودش را نشان داده است.

دکتر نمکی با بیان اینکه اولین موارد را از استان قزوین و البرز مشاهده کردیم که خودم را به آنجا رساندم و خوشبختانه با کمک استاندار، روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی دو استان و مسئولان استانی، ویروس در آنجا زمین‌گیر شد و خیلی خودش را به شکل حاد بروز نداد، گفت: متاسفانه در خوزستان خیز سنگینی از بیماری داریم و منشا بیماری اکثرا ویروس جهش یافته است. میزان موارد سرپایی بیماری در دو هفته اخیر رو به افزایش است.

وزیر بهداشت به تفاوت این ویروس و ویروس ووهان اشاره و خاطر نشان کرد:  در ویروس قبلی مدت زمان افزایش موارد سرپایی نسبت به افزایش بستری ۷ تا ۱۰ روز بود اما متاسفانه این ویروس با ۷۲ ساعت وارد مرحله افزایش بستری می شود و شکل های بسیار خطرناک و گرفتاری های سنگین ریوی دارد که خدمت همکاران و مردم عزیز عرض کرده بودم.

در شادگان رعایت پروتکل ها به صفر رسید

وی گفت: رنجش خاطر من برای این است که در این ایام رفتن به عتبات و زیارت عزیزان در کربلا و نجف ممکن است باعث خیز جدید بیماری در استانهای مرزی شود. هر شب و هر روز یکی از آرام بخش های من بو کردن تربت امام حسین (ع) است اما در این ایام این سفرها را بسیار مضر می دانم.

دکتر نمکی یادآور شد: از طرفی هر کس در خوزستان فوت کرد مراسم تشییع وسیع برگزار کردند؛ در شادگان رعایت پروتکل ها به صفر رسید. دستفروش ها و مراکز خرید بیداد می کردند. این برای ما روشن بود که یک خوزستان پر ماجرایی را در آینده ای نزدیک خواهیم داشت.

وزیر بهداشت با اشاره به اینکه ما خواهش کرده بودیم مرزها را ببندند که رییس جمهور هم دستور دادند و باز یکی از دلخوری های من این است که تا دیروز یکی از مرزهای محلی باز بود و گفتند قرار است در آخرین ساعات چهارشنبه ببندیم و این برای وزیر بهداشت بسیار دردناک است. به طور مثال وقتی وزیر بهداشت می گوید آب تهران آلوده است اگر مسئولان آب تهران بگویند مردم بروند و آب ذخیره کنند و می خواهیم ۴۸ ساعت بعد آب را قطع کنیم، این برای وزیر بهداشت خیل دردناک است، مرز هم همینطور. وقتی در اپیدمی، پروانه‌ای در هند پر می‌زند، ۴۸ ساعت بعد باید منتظر طوفانی در سیستان و بلوچستان باشیم، ایپدمی این گونه جا به جا می‌شود.

از صدا و سیما برای مدیریت افکار عمومی تشکر می کنم

وی تصریح کرد: برخی از دلخوری های ما از این است که خبر نداریم طول این سرزمین را چه کسی طی می کند و از کجا وارد یا خارج می شود؛ امکانات مرزها برای نگهداری بیماران در قرنطینه کافی نیست، وضعیت آبادان نگران کننده است، همکاران من به دنبال بسیج تخت ها هستند تا کسی پشت در بیمارستان نماند.

دکتر نمکی با بیان اینکه گرچه گسترش ویروس را در سراسر کشور داریم اما هنوز به دلیل تلاش شبانه روزی همکارانمان برای مهار ویروس، خیز بلند قابل توجهی را ایجاد نکرده است. ما مثل قبل در کنار مردم هستیم گرچه عده ای به ما و همکاران ما جفا کردند و پروتکل ها را رعایت نکردند و همین عده کم آتش جدید را برافروختند.

وزیر بهداشت ادامه داد: از صدا و سیما در مرکز و استان ها که برای مدیریت افکار عمومی همواره در کنار ما بودند، تشکر می کنم؛ در مصاحبه ای دیدم که از کسی می پرسند چرا ماسک نمی زنی می گوید دلم نمی خواهد، نفسم می گیرد. هنوز نتوانستیم این آدمی را که با کمال بی ادبی برخورد می کند بازداشت و جریمه کنیم تا عامل تنبه باشد.

آغاز مرحله دوم واکسیناسیون در گروه‌های آسیب‌پذیر

وی با اشاره به اینکه از مردم عزیز تقاضا می کنم که آرامش خود را حفظ کنند و بدانند ما در کنارشان هستیم، بیان کرد: گر چه طغیان این ویروس ما را با انبوهی از تخت های پر شده رو به رو می کند که امیدواریم با بیماریابی لحظه به لحظه و پیگیری به این مرحله نرسیم. هرگز نمی گذاریم یبماری پشت در بیمارستان ها سرگردان باشد.

دکتر نمکی افزود: اگر فاصله گذاری ها را رعایت نکنید، از زدن ماسک خودداری کنید و عزا و عروسی با همان تجمع برگزار شود و دورهمی ها ادامه داشته باشد، اجلاس‌های ۳۰۰ تا ۴۰۰ نفره در سالن‌های دربسته و جشنواره‌ها برگزار شوند و به هر طریقی دور هم جمع شوید و در این ایام که به عید نزدیک می شویم در مراکز خرید حاضر شوید ما حریف مهار بیماری کرونا نخواهیم شد؛ خواهش من این است به ما کمک کنید که به مرحله طغیان بیماری نرسیم.

وزیر بهداشت در ادامه به واکسیناسیون کرونا در کشور اشاره و عنوان کرد: خوشبختانه مرحله دوم واکسیناسیون برای گروه‌های آسیب‌پذیر از امروز آغاز شد و برای گروه های آسیب پذیر انجام می‌شود. اولین گروه کادر درمان بخش‌های پرخطر و آی سی یوها، نیرو‌های اورژانس در خط مقدم جا به جایی بیماران، جانبازان شیمیایی که در معرض خطر هستند و افراد در آسایشگاه سالمندان و معلولان و تیم بهداشت و نمونه برداران آزمایشگاه‌ها در خط مقدم بیماران سرپایی از امروز واکسیناسیون خواهند شد؛ افرادی را که در غسالخانه برای تطهیر اجساد کرونا فعال هستند، واکسینه می کنیم.

قرارداد تولید داخل واکسن اسپوتنیک وی بسته شد

وی با اشاره به اینکه واکسن‌های جدید ما اوایل هفته آینده به دستمان خواهد رسید و در ادامه این زنجیره ادامه پیدا خواهد کرد تا به واکسن های تولید داخل برسیم، مطرح کرد: خوشبختانه واکسن برکت فاز اول را به خوبی طی کرد و درصدد هستیم که فاز دوم و سوم آن را ادغام کنیم البته اگر بررسی‌های کمیته علمی اجازه دهد تا بتوانیم در اردیبهشت ماه این واکسن را داشته باشیم.

دکتر نمکی ادامه داد: واکسن پاستور با همکاری کوبا نیز به خوبی پیش می رود. ۱۰۰ هزار دوز از این واکسن بعد از سه مرحله آزمایش بالینی در کشور برای گروه های هدف تزریق می شود، واکسن رازی هم یکی از واکسن‌های بسیار خوبی است که کار فاز اول مطالعه بالینی ‌اش از دیروز به صورت علمی شروع شد.

وزیر بهداشت در پایان گفت: قرارداد تولید داخل واکسن اسپوتنیک وی هم بسته شد. ما به عنوان هاب برای تولید و صادارت آن در منطقه مطرح هستیم و جزو کشورهایی هستیم که به مجموعه تکنولوژی ساخت واکسن روسیه متصل شد. واکسن هایی از چین و جاهای دیگر هم می آوریم تا گروه های آسیب پذیر را تا آخر اسفند و بقیه را در اوایل بهار و تابستان آینده واکسینه کنیم. از خداوند برای همه همکارانم در نظام سلامت صبوری، حوصله، دقت و وسواس بیشتر در بیماریابی و همچنین برای مردم رعایت پروتکل ها، همگامی و همراهی بیشتر با همکاران من و تندرستی از خداوند متعال مسالت دارم./208

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 223783

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *