• 99/02/21 - 15:37
  • 1615
  • زمان مطالعه : 5 دقیقه
مدیرعامل سازمان انتقال خون در نشست خبری عنوان کرد:

درخواست سازمان انتقال خون برای اهدای پلاسما از سوی بهبودیافتگان کرونا

مدیرعامل سازمان انتقال خون ضمن درخواست دوباره از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما، گفت: پایگاه‌های انتقال خون در شب‌ های قدر آماده خدمت به مردم هستند.

 دکتر پیمان عشقی,
به گزارش وبدا، دکتر پیمان عشقی در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، ضمن تبریک روز جهانی تالاسمی، درخصوص خدمات سازمان انتقال خون برای بیماران تالاسمی، گفت: سازمان انتقال خون ایران در راستای وظایفی که در چهار پنج دهه اخیر انجام داده، همچنان در خدمت جامعه تالاسمی بوده و خواهد بود.
 
وی افزود: خوشبختانه با اقدامات پیشگیرانه ای که صورت می ‌گیرد، امروزه، تولدهای مبتلایان به تالاسمی به زیر ۱۵۰ مورد در سال رسیده است، اما هنوز۲۰ درصد خون اهدایی کشور توسط این بیماران مصرف می‌ شود. 
 
وی با بیان اینکه سازمان انتقال خون ایران علاوه بر اینکه در دوران کرونا دست از تلاش نکشیده و تلاش های خود را نیز تشدید کرده تا خون سالم به بیماران تالاسمی برساند، تصریح کرد: کیفیت خون‌ هایی که در اختیار بیماران تالاسمی قرار می‌ گیرد، بسیار مطلوب است،‌ چراکه همواره سلامت و ایمنی این خون ها بررسی و پالایش می ‌شود. مردم ایران حتی در بحران کرونا نیز اهدای خون را فراموش نکرده اند و همگی به فکر سلامت بیماران هستیم. 
 
برای اهدای خون تنها به شب های قدر اکتفا نکنید
 
وی با اشاره به اینکه شب‌ های قدر پیش رو قرار دارد، گفت: پایگاه‌ های انتقال خون در شب‌ های قدر آماده خدمت به مردم هستند، اما از مردم می ‌خواهیم برای اهدای خون تنها به شب‌ های قدر اکتفا نکنند و از اکنون به فکر باشند تا مراکز شلوغ نشوند و فاصله‌ گذاری اجتماعی و فیزیکی رعایت شود. از طرفی، ما به تکریم اهداکنندگان نیز اهمیت می دهیم و درخواستمان این است مردم برای اهدای خون از حالا اقدام کنند. درحال حاضر ذخایر خونی در سطح کشور مطلوب است، اما از هموطنان می خواهیم که پویش های اهدای خون را ترک نکنند تا در مورد خون و فرآورده های خونی دچار کمبود نشویم. 
 
بهبودیافتگان کرونا، برای اهدای پلاسما اقدام کنند
 
دکتر عشقی ضمن درخواست از بهبودیافتگان کرونا برای اهدای پلاسما، تصریح کرد: از بهبودیافتگان کرونا می خواهم به شکرانه سلامتی خود نسبت به اهدای پلاسمای خون خود در پایگاه های منتخب انتقال خون اقدام کنند. فرآیند اهدای پلاسما حتی از اهدای خون هم راحت ‌تر است و با اهدای پلاسما می ‌توانید به بازیابی سلامت هموطنان مبتلا به کرونای خود که در بیمارستان ها بستری هستند، کمک کنید. سازمان انتقال خون در راستای وظایف خود، به صورت شبانه روزی در کنار هموطنان بوده و پذیرای اهداکنندگان خون و پلاسما است. 
 
 
ایران بر روی کمربند تالاسمی
 
مدیرعامل سازمان انتقال خون در ادامه این نشست مجازی، با بیان اینکه تالاسمی مشکل عمده بسیاری از کشورهایی است که بر روی کمربند تلاسمی قرار دارند، است، افزود: ایران یکی از این کشورهاست. علیرغم کاهش موارد تولد مبتلایان به تالاسمی، اما با بزرگ شدن، و وزن گیری در این بیماران، نیاز به دریافت خون کاهش چشمگیری نداشته است. در حال حاضر خونی که در اختیار بیماران قرار می گیرد یکی از استاندارد ترین خون ها در سطح جهان است.
 
وی گفت: با تامین منابع کافی، بانک اطلاعاتی گروه های فرعی اهداکنندگان مستمر جوان را در برنامه کاری داریم تا گیرنده های مستمر خون، سازگارترین خون را دریافت کنند. 
 
وی با اشاره به اینکه سعی می ‌کنیم مشکلاتی مانند تحریم‌ ها باعث دغدغه برای بیماران نشود، تصریح کرد: در بحران کرونا تمام جهان با مشکل کمبود خون مواجه شد، اما ما مشکلی نداشتیم و این توفیق وابسته به همت مردم عزیز است. ما در این شرایط تمام اقدامات را انجام دادیم که پایگاه‌ های انتقال خون پس از خانه‌ های مردم امن ترین نقطه باشد.
 
ذخایر خون تمامی استان ها در حد قابل قبول است
 
وی با بیان اینکه اهدای خون در هفته اول ماه رمضان امسال ۱۰ درصد نسبت به سال قبل کاهش داشته است،‌ گفت: خوشبخانه این روند در هفته دوم ماه مبارک بهبود یافت به شکلی که ذخایر خونی تمامی استان‌ ها در حد قابل قبول ۵ تا ۷ روز است و اهدای خون متناسب با مصرف، شده است و توانستیم ۹۵ درصد خون درخواست شده را در اختیار مراکز قرار دهیم.
 
دکتر عشقی با تاکید بر اینکه برنامه جمع ‌آوری پلاسمای بهبودیافتگان کرونایی با قدرت ادامه دارد،‌ اظهار کرد: در تمام ۱۶ مرکز جامع اصلی در استان ‌های اصلی پایگاه‌ های ما فعال هستند. بدون آنکه ذره ‌ای از خط قرمز خود برای دریافت خون و پلاسما کاهش دهیم،‌ بهبودیافتگان کرونا پس از ۲۸ روز بعد از بهبودی می‌ توانند اقدام به اهدای پلاسما کنند. پلاسما درمانی سابقه صد ساله دارد و در مورد بیماری‌ های مختلفی استفاده می ‌شود. برای درمان بیماری ‌هایی از آبله مرغان تا آنفلوآنزاهای مختلف و بیماری‌های تنفسی، از این روش استفاده شده و نتیجه‌ های خوبی کسب شده است.
 
وی خاطرنشان کرد: وقتی ویروس کرونای جدید آمد، ابتدا چین و سپس ایران از روش پلاسمادرمانی استفاده کردند. مطالعه در کشور ما در این زمینه تمام شده و به زودی منتشر می‌ شود. هرچه پلاسما زودتر به بیماران رسیده، نتیجه بهتری کسب شده و از مرگ و میر و ورود بیمار به ICU جلوگیری شده است. در جهان نیز هنوز کارآزمایی بالینی منتشر شده نداریم؛ البته گزارش‌ های موردی در این زمینه منتشر شده که امیدوارکننده بوده است. به دلیل همین نتایج خوب بوده که کشورهای مختلفی از جمله آمریکا و کانادا وارد کارآزمایی بالینی پلاسما درمانی شده ‌اند. 
 
چرا بهبودیافتگان کرونا از اهدای پلاسما استقبال نکردند؟
 
دکتر عشقی با تاکید بر اینکه پلاسما درمانی روشی بسیار ساده است، در خصوص عدم استقبال مورد انتظار برای اهدای پلاسما، اظهار کرد: به نظر می‌ رسد انتظارهای ما از میزان اهدای پلاسما هیجانی بوده است. اهدای خون فرآیند شناخته شده ‌ای برای مردم است، مردم سال ‌ها بر این اساس نذر می ‌کردند اما، اهدای پلاسما خبر جدیدی برای مردم بود. البته پلاسما در مراکز جمع آوری پلاسما که متعلق به بخش خصوصی است انجام می ‌شود. سالانه ۵۰۰ هزار لیتر پلاسما در کشور تولید می ‌شود که ۳۰۰ هزار لیتر را بخش خصوصی تولید می‌ کند. سازمان انتقال خون، از خون اهدا شده توسط مردم، ۲۰۰ هزار لیتر پلاسما تولید می‌ کند. 
 
 
دکتر عشقی با بیان اینکه اهدای خون باید داوطلبانه باشد، گفت: با این حال، سازمان انتقال خون به عنوان اهرمی تشویقی، هزینه رفت و برگشت و زمان صرف شده اهداکنندگان پلاسما را به این افراد پرداخت می ‌کند. اقدام تشویقی دیگر هم این بوده که در بیمارستان‌های معین کرونا، تراکت‌های تبلیغاتی برای خود بیماران فرستادیم تا یک ماه پس از بهبود، پلاسما اهدا کنند./207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اسلاید جدید صفحه اول,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 207950
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *