• 99/09/07 - 16:51
  • 626
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد:

عملکرد رهبر معظم انقلاب باید برای ما درس باشد

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد گفت: در زمینه بهداشت، درمان، پشتیبانی و مدیریت کرونا منتظر اینکه سیل بیاید پشت در خانه و بعد بگوییم چه کار کنیم، نبودیم؛ برنامه ریزی های لازم را کرده بودیم.

 
دکتر سید محمد حسین بحرینی در گفتگو با خبرنگار وبدا، با اشاره به عملکرد این دانشگاه در دوران شیوع کرونا اظهار کرد: تیم دانشگاه مشهد خیلی زودتر از دیگر دانشگاه ها که به کرونا پرداختند و به مقابله با این ویروس پرداختند.
 
وی با بیان اینکه ما از نیمه های بهمن ماه جلساتی برای مدیریت  وضعیت داشتیم، تصریح کرد: در شرایطی که هنوز در کشور موضوع  کرونا را نداشتیم و تمام هم و غم ما کنترل مرزها بود همکاران ما با اساتید خارجی در ارتباط بودند، پروتکل ها و روش های آنها را می گرفتند و بومی سازی و آماده استفاده می کردند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: به سطوح مختلفی که برای کنترل این اپیدمی در مشهد در نظرگرفته بودیم. یک سطح صفر درنظر گرفته بودیم که هرکس مشکلی داشت در طول 24 ساعت با ما تماس بگیرد و پزشک عمومی که در مراکز حاضر بود به سوالات پاسخ می داد.
 
وی افزود: همچنین در سطح یک هم معاینات و تشخیص ها در مراکز بهداشتی درمانی، خانه های بهداشت، مطب پزشکان عمومی انجام می شد که یا بیماران را مرخص می کردند یا به سطح بعدی معرفی می کردند. در سطح بعدی متخصص عفونی یا داخلی در مراکز رادیولوژی و آزمایشگاهها حضور داشت و درصورت ضرورت مبتلایان به بیمارستان معرفی می شدند.
 
دکتر بحرنی گفت: حاصل تمام این برنامه ریزی ها این شد که تقریبا در هیچ مقطعی با تراکم جمعیت و شلوغی در بیمارستانها مواجه نبودیم، چرا که با فیلترهای موجود ورودی ها کاهش پیدا کرد. بیمارانی هم که به بیمارستانها مراجعه می کردند براساس پروتکل ها و تجریباتی که به لحاظ درمانی و بهداشتی به تدیج کسب کرده بودیم، مدیریت می شدند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد اظهار کرد: با مدیریت انجام شده در پیک دوم بیماری فقط 48 ساعت مشکل داشتیم ولی قبل و بعد از آن جزو آرام ترین محیط های بیمارستانی در سطح کشور بودیم.
 
وی ادامه داد: یکی از ویژگی هایی که مدیریت کرونا در مشهد و خراسان همدلی و وفاقی بود که بین آستان قدس، استاندار نماینده ولی فقیه، فرماندهان نیروهای نظامی انتظامی و سپاه بود که همگی پشت دانشگاه بودند و ما توانستیم این بحران را با کمترین آسیب کنترل کنیم.
 
دکتر بحرنی بیان کرد: در همان مقطع بسیج جامعه پزشکی، سازمان نظام پزشکی، بخش خصوصی خیلی به نفع کنترل این ویروس در مشهد ورود کردند و به یاری دانشگاه آمدند.
 
رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد افزود: این همدلی به نسبت جمعیت و پیچیدگی بافت اجتماعی که مشهد به لحاظ اتباع خارجی و تنوع مسافرین از هند، پاکستان، افغانستان و کشورهای عربی دارد، باعث شد تعداد بیماران در این استان، کم باشد.
 
وی با بیان اینکه مشهد 3.5 میلیون نفر جمعیت با یک میلیون و 300 هزار نفر حاشیه نشین دارد، بیان کرد: کنترل حاشیه شهر موضوع جدایی است که  دکتر نمکی هم بسیار نگران این موضوع است. خوشبختانه با تمهیدات صورت گرفته هیچ تفاوت معنا داری در آمار حاشیه شهر نسبت به شهر وجود ندارد.
 
دکتر بحرینی در پایان گفت: عملکرد رهبر معظم انقلاب باید برای ما درس باشد که یک نفری در حسینیه امام خمینی(ره) عزاداری می کنند؛ فرمایشات ایشان فصل الخطاب است که تبعیت از مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا تا جایی که به یاد دارم را واجب شرعی قلمداد کردند./208
  • گروه خبری : گروه های مطالب,آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 218827
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *