• 99/04/24 - 14:16
  • 580
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد:

پرهیز از خرید ماسک از دستفروشان و منابع نامشخص

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع‌ رسانی وزارت بهداشت با اشاره به اهمیت چگونگی امحای ماسک ‌های استفاده شده از سوی مردم و در سطح شهر، تاکید کرد که مردم به هیچ عنوان ماسک را از منابع نامشخص و دستفروشان خرید نکنند.

به گزارش وبدا به نقل از ایسنا، دکتر کیانوش جهانپور، در واکنش به ویدئوهای منتشره در فضای مجازی مبنی بر جمع ‌آوری ماسک‌ های مصرف شده توسط زباله ‌گردها و فروش دوباره آنها، گفت: چگونگی امحای ماسک ‌های مصرف شده، بسیار مهم است. مردم دقت داشته باشند که ماسک‌ های مصرف شده می ‌توانند به نوعی زباله عفونی تلقی شوند، بنابراین چگونگی امحای آنها اهمیت ویژه‌ ای دارد.

وی ادامه داد: امحای ماسک‌ ها در بیمارستان‌ ها و مراکز درمانی طبق پروتکل مربوطه بوده و به عنوان زباله عفونی با آنها برخورد می ‌شود، ابتدا گندزدایی شده و سپس برای امحا توسط شرکت‌ ها به مناطق مشخص حمل می ‌شوند.

دکتر جهانپور افزود: در سطح شهرها خانواده‌ ها دقت کنند با توجه به اینکه احتمال سوء استفاده از ماسک های مصرف شده، وجود دارد، بعد از مصرف یا آن را قیچی کنند یا طوری باشد که قابل استفاده مجدد نباشد، سپس آن را داخل کیسه فریزر قرار داده و در سطل‌ های زباله بیندازند.

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت تاکید کرد: مردم حتما ماسک را از مراکز مجاز نظیر داروخانه ‌ها و فروشگاه ‌های تجهیزات پزشکی تهیه کنند. البته ماسک ‌های خانگی و پارچه ‌ای که در منزل تهیه شده نیز در کنترل و پیشگیری از بیماری بسیار تاثیر گذار است؛ این ماسک‌ ها قابل شستشو بوده و افراد می ‌توانند پس از هر بار مصرف آن را ضدعفونی و اتو کرده و مجددا استفاده کنند.

وی تاکید  کرد: مردم به هیچ عنوان ماسک را از منابع نامشخص و افراد دستفروش و پراکنده خریداری نکنند.

ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است

رییس مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت همچنین با بیان اینکه ماسک از هر واکسنی برای پیشگیری از کرونا موثرتر است، گفت: به طوری که استفاده از ماسک تا ۹۵  درصد از ابتلا به بیماری کووید ۱۹ جلوگیری می ‌کند.

دکتر جهانپور بیان کرد: راه ‌های پیشگیری از بیماری کووید۱۹ در همه دنیا چیزی به جز شست ‌و شوی مداوم دست با آب و صابون، پرهیز از حضور در اجتماعات غیرضروری، فاصله ‌گذاری فیزیکی دقیق و مهم ‌تر از همه استفاده همگانی از ماسک به خصوص در هنگام حضور در اماکن عمومی نیست.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس
  • کد خبر : 210716

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *