• 99/02/21 - 17:27
  • 377
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
استاد تیموری؛ هنرمند و خطاط به نام کشور:

از سیمرغان سپید بال قاف غیرت، خدمت و سلامت، صمیمانه تشکر می‌کنم

استاد کاوه تیموری هنرمند و خطاط به‌نام کشور، با اهدای لوحی به وزارت بهداشت که در آن سروده وزیر بهداشت با هنر زیبای خطاطی او کتابت شده بود، گفت: از سیمرغان سپید بال قاف غیرت، خدمت و سلامت یعنی کادر درمان در این مقطع زمانی تشکر ویژه دارم و نمی‌دانم چگونه باید از زحمات این عزیزان که عاشقانه برای سلامت کشور در حال فعالیت هستند، تشکر کنم و تنها از خداوند برای این عزیزان طلب اجر می‌کنم و یقین دارم این مسیر، یادی ماندگار از این عزیزان در تاریخ ثبت خواهد کرد.

به گزارش وبدا،‌ مراسم اهدای تابلوی کتابت شده غزلی از دکتر سعید نمکی وزیر بهداشت، با نام«ابر محبت و نور امید» توسط کاوه تیموری استاد به‌نام خوش‌نویسی کشور صبح امروز یک‌شنبه ۲۱ اردیبهشت‌ماه، در وزارت بهداشت برگزار شد و لوح این اثر هنری تقدیم دکتر سیما سادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت شد.
 
در ابتدای این مراسم استاد کاوه تیموری با ابراز تأسف از شیوع ویروس کرونا در کشور و درگذشت تعدادی از هموطنانمان در اثر ابتلا به این بیماری، گفت: به روح تمامی عزیزانی که در اثر این ابتلا به بیماری کرونا دارفانی را وداع گفتند تسلیت عرض می‌کنم و برای بازماندگان صبر و اجر در برابر این هجران غریبانه را دارم.
 
تیموری با ابراز تشکر همه پرسنل زحمت‌کش نظام  سلامت، گفت: من باری دیگر از سیمرغان سپید بال قاف غیرت، خدمت و سلامت یعنی کادر درمان در این مقطع زمانی تشکر ویژه دارم و نمی‌دانم چگونه باید از زحمات این عزیزان که عاشقانه برای سلامت کشور در حال فعالیت هستند تشکر کنم و تنها از خداوند برای این عزیزان طلب اجر می‌کنم و یقین دارم این مسیر، یادی ماندگاری از این عزیزان را در تاریخ به ثبت خواهد رساند.
 
وی در تعریف هنر و جایگاه آن در زندگی مردم به خصوص فعالان نظام سلامت، ابراز داشت: هنر به مفهوم عام و خوش نویسی به مفهوم یکی از زیرشاخه‌های هنرهای تجسمی، میعادگاه زیبایی است، ما در این میعادگاه، بدون مرز در کنار هم قرار می‌گیریم و انبساط خاطری با تلطیف حس زیبایی شناختی در درون خود به وجود می‌آوریم.
 
این ستاد خوش‌نویسی تصریح کرد: هنر خوش نویسی از صدر تاریخ به مفهوم کار هنری خود را معرفی کرده است، هنری مردمی و عامه پسند که بعد از هنر شعر (که هنر اول ما به شمار می‌رود و در گذر زمان به عنوان یک رسانه اجتماعی خود را نشان داده است)، محمل کلام بوده است.
 
تیموری در بیان غنا و جایگاه هنر خوش‌نویسی در تمدن کهن ایران، اضافه کرد: اگر از گذشته بکاوید می‌بینید هنر خوش‌نویسی جایگاه بسیار با ارزشی در تمدن کهن ایرانی داشته است، جمله معروفی که در یکی از رساله‌های خوش نویسی با این مضمون آمده «خط زبان دست، شادی دل، سفیر خرد، جای‌نشین اندیشه، سلاح دانایی و ندیم دل آرام دوستان به وقت تنهایی است»، نشان می‌دهد این هنر منشوری چند بعدی است که ارزش زیباشناختی هنر خوش‌نویسی در انتقال معنا را می‌رساند.
 
وی با بیان این‌که باید دید طبقات مختلف اجتماعی مانند همکاران نظام سلامت تا چه اندازه به این زنگ تنفس فرهنگی می‌پردازند؟ اظهار داشت: ما برای این که دارای شخصیتی چندبعدی باشیم نیاز داریم که ابعاد علمی، هستی شناسی، اقتصادی و زیباشناختی را در خود تقویت کنیم. اگر ما به این شخصیت متعادل برسیم می‌بینیم که برای مقوله‌های شش گانه شخصیت بال پرواز وجود دارد.
 
تیموری افزود: من بسیار شادمان می‌شدم زمانی که در میان مراجعه کنندگان به کلاس‌های خطاطی، کادر درمان اعم از پرستاران و حتی متخصصان در رشته‌هایی چون دندانپزشکی را می‌دیدم، من برای این عزیزان از درون مایه وجود تلاش می‌کردم زیرا اعتقاد دارم پرستاری که شب زنده داری می‌کند و عاشقانه نور را به نور می‌رساند، اگر فرصتی داشته باشد و به هنر خوشنویسی بپردازد، نه تنها روح خود را تلطیف می‌کند که از طریق پنجره خوشنویسی وارد باغ مصفای ادب فارسی می‌شود.
استاد خوش‌نویسی با تاکید بر شالوده و استوانه کهن فرهنگ ایرانی یعنی زبان فارسی، به حفظ این سرمایه در روزگاری مدرنیته و پسامدرنیته تاکید کرد و ابراز داشت: بزرگترین زنگ تنفس فرهنگی برای انبساط خاطر دانشجویانی که در صحنه نظام سلامت در حال فعالیت هستند این است که در کنار کار ارزشمند خود، زنگ هنر را روشن نگاه داشته و به صدا درآورند و بخشی از زندگی خود را به این موضوع اختصاص دهند.
 
تیموری در توضیح این‌که چگونه سرورده وزیر بهداشت را برای کتابت و خوش نویسی انتخاب کرده است، گفت: روزی در فضای مجازی نماهنگی را دیدم که در آن دکتر نمکی، وزیر بهداشت با احساسی توأمان از عشق و ایثار شعری را می‌خواند، از آن جایی که ذوقی در هنر ادبیات و خوش نویسی دارم دقت کردم دیدم این از استثنائات است که فردی در این جایگاه با این حجم از مشغله فکری و ذهنی می‌تواند به زیبایی، ذوق زیبایی شناختی خود را با شعر بیان کنند. وزیر بهداشت این شعر را با حافظه غنی خود خواندند و شعر مانند مسکنی آرام بخش در من اثر گذاشت. این اولین باری بود که به جز موارد سخنرانی رسانه‌ای دکتر نمکی، ایشان را در یک برنامه دلی و عاشقانه می‌دیدم.
 
این استاد خوش‌نویسی بیان داشت: غزل زیبای دکتر نمکی دارای درون مایه مهدوی است اما الزاما نه یک شعر مهدوی و کلیشه‌ای، بلکه پدیده انتظار در این شعر با مسائل اجتماعی که ما بر روی زمین با آن درگیر هستیم به خوبی آمیخته شده و یک انعکاس صفحه ضمیر از وزیر بهداشت است. این چنین شد که من شعر را پیاده کردم و قلم ناچیزی خود در هنر خوش نویسی را به عنوان تنها کاری که می‌توانم در قدردانی از این دریای ایثار داشته باشم  به کار بردم.
 
در انتهای این مراسم دکتر سیما سادات لاری ضمن تشکر از این نگاه مهربانانه، بیان داشت: این هدیه نفیس را تقدیم وزیر بهداشت خواهیم کرد و خرسند و خوشحالیم که هنرمندان عزیز ما تا این اندازه قدردان تلاش و زحمات کادر بهداشت، درمان و سلامت کشور هستند. وزیر بهداشت اشعار بسیار زیادی دارند که تلاش خواهیم کرد تا مجموعه اشعار ایشان را جمع‌آوری و در فرصتی مغتنم برای استفاده عموم منتشر کنیم.
 
معاون وزیر بهداشت با اشاره به سختی و شرایط دشوار ماه‌های ابتدایی بروز کرونا در کشور، گفت: این شعر از عمق جان وزیر بهداشت برآمده است و نشان می‌دهد تا چه اندازه برای ایشان از دست رفتن هم‌میهنان و همسنگرانشان در کادر درمان در مسیر مبارزه با بیماری کرونا سخت بوده است و چقدر دکتر نمکی برای عبور کشور از این بحران، در دل غوغایی داشته است.
 
در ذیل، غزل سروده دکتر سعید نمکی، که توسط هنرمند خوب و مردمی کشورمان استاد کاوه تیموریان کتابت و در قالب تابلویی به وزارت بهداشت اهدا شد، را می‌خوانیم:
 
غزل «ابر محبت و نور امید» سروده دکتر سعید نمکی در فروردین ماه ۹۹
 
کجا است سادگی مردمان عهد بعید
چه شد زمانه آن عشق‌های بی‌تردید
دلم گرفته برای ترنم باران
برای عطر دل انگیز یاس‌های سپید
برای دیدن آن شعله در کمرکش کوه
که با هیاهوی چوپان و گله می‌رقصید
کجا است رستم دشمن شکار بی‌تشویش
که از پلیدی دیوان شب نمی‌ترسید
کجا است پیر خردمند پاک روشن رأی
که حال سوته دلان را هماره می‌پرسید
در آن دیار که بذری به نام عاطفه نیست
کسی به جز گل حسرت گلی نخواهد چید
نه می‌شود به تماشای این قفس خوش بود
نه می‌توان به پر و بال‌های بسته پرید
به شمع مرده در این تیره شب امیدی نیست
ستارگان فروزان من کجا رفتید
به شاخسار غزل برگ شعر تر پژمرد
به بوستان ادب سرو معرفت خشکید
چو می‌شود همه عشق‌های دنیا را
ز برق ساده یک چشم مهربان فهمید
برای عرض ارادت به پیشگاه عزیز
چه حاجت است به این واژه‌های پر تشدید
به رد پای سواران رفته از این دشت
ببار ابر محبت بتاب نور امید
در این سیاهی شب‌های سرد بی فانوس
هنوز دل به طلوع تو بسته‌ام خورشید
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 207951
کلمات کلیدی

تصاویر

 الهه امانی,  الهه امانی,الهه امانی,

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *