• 99/02/24 - 14:16
  • 509
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت خبر داد:

رشد ۳۰ درصدی وام‌ های دانشجویی در سال جاری

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت از اعطای وام دانشجویی به ۱۵ هزار دانشجوی دستیاری از امسال خبر داد.

 بهروز رحیمی,بهروز رحیمی,

به گزارش  وبدا، مهندس بهروز رحیمی، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، ضمن گرامیداشت شهدای مدافع سلامت، گفت: پدیده کرونا با تمام سختی ‌هایی که بر دوش کشور و نظام سلامت وارد کرد، فضای وفاق و همدلی را بیش از پیش در کشور برقرار کرد.

وی ضمن قدردانی از اصحاب رسانه به لحاظ اطلاع رسانی و آگاهی بخشی به مردم در زمینه کرونا، گفت: نقش بی بدیل اصحاب رسانه کمک کرد که تا بخش های مختلف کشور در مبارزه با کرونا، موفقیت آمیزتر عمل کنند.

مهندس رحیمی با اشاره به فعالیت‌ های صندوق در ایام شیوع کرونا، افزود: با توجه به نقش دانشجویان پزشکی و حضور آنها هم بر بالین بیمار و هم در سایر بخش‌ های پشتیبانی به نظرم حوزه دانشجویی در این بخش اصلا تعطیل نبود.

وی افزود: در این ایام، دریافت اقساط وام‌ های دانشجویی را به تعویق انداخته و همچنین، از دریافت هزینه‌ های خوابگاه‌ های دانشجویی در این نیمسال صرف نظر کردیم. از سوی دیگر تلاش کردیم تا تمام اقدامات در مجموعه صندوق رفاه دانشجویی به شکل الکترونیکی انجام شود و نیازی به حضور فیزیکی دانشجو نباشد.

وی درخصوص تفاهم‌ نامه سازمان بیمه سلامت و وزارت بهداشت برای پوشش بیمه‌ ای دانشجویان پزشکی‌ نیز بیان کرد: یکی از دغدغه ‌های جدی ما  پوشش بیمه دانشجویان پزشکی بود. با توافق سازمان بیمه سلامت مقرر شد، جامعه هدف ۲۲ هزارنفری شامل دانشجویان PHD، دستیاری و رزیدنتی به همراه خانواده‌هایشان تحت پوشش قرار گیرند. بر این اساس، ۵۰ درصد از این حق بیمه توسط وزارت بهداشت پرداخت شده و ۵۰ درصد مابقی را که صندوق رفاه دانشجویان پرداخت می‌کند نیز پس از فراغت از تحصیل از  خود دانشجو اخذ خواهیم کرد. همچنین، در خصوص بیمه تکمیلی این افراد نیز در حال مذاکرات بیشتر هستیم.

رشد ۳۰ درصدی وام‌ های دانشجویی در سال جاری

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت درخصوص وام‌ های دانشجویی، گفت: امسال وام ‌های دانشجویی با درصدهای مختلفی رشد خواهند کرد، به شکلی که به طور میانگین ۳۰ درصد افزایش وام‌ ها را شاهد خواهیم بود. در این میان توجه ویژه ‌تر ما به دانشجویان تحت پوشش بهزیستی و کمیته امداد است.

تخصیص ۳۰۰ میلیارد تومان به وام های دانشجویی

وی خاطرنشان کرد: تا پایان سال ۹۸ مطابق با جدول منابع، ۱۲۰ میلیارد تومان وام به جامعه هدف ۸۰ هزار نفری دانشجویان دادیم که این رقم امسال به ۳۰۰ میلیارد تومان در سال جاری افزایش خواهد یافت و جامعه هدفی معادل ۱۱۰ هزار نفر را تحت پوشش قرار خواهد داد.

اعطای وام به 15 هزار دانشجوی دستیاری

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت به آغاز اعطای وام به دانشجویان دستیاری نیز اشاره کرد و با تاکید بر اینکه تا پیش از سال ۹۸ وامی در خصوص دانشجویان دستیاری وجود نداشت، گفت: خوشبختانه با مذاکرات مداومی که با سازمان برنامه و بودجه داشتیم و با همراهی مجلس شورای اسلامی، بودجه مناسبی برای این وام ایجاد شد که با استفاده از ظرفیت بانکی این عدد به ۱.۵ برابر رسانده شد و در نظر داریم ۱۵ هزار دانشجوی دستیاری از این وام برخوردار شوند.

به گفته وی، دانشجویان دستیاری از شریف ‌ترین اقشار دانشجویی هستند که بار زیادی در این مدت در بخش درمان بر دوش آنها محول می‌ شود.

اختصاص ردیف بودجه‌ ای برای ارتقای وضعیت خوابگاه‌ های دانشجویی

وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه یکی از دغدغه‌های وزیر بهداشت توجه به زیرساخت‌های حوزه دانشجویی است، تصریح کرد: در این راستا ردیف بودجه‌ای ۳۰ میلیارد تومانی برای تعمیر، تجهیز و... خوابگاه‌های دانشجویی در قالب تفاهم‌نامه‌ای با سازمان برنامه و بودجه در نظر گرفته شده است تا وضعیت خوابگاه‌ها ارتقا پیدا کند.

توجه به ساخت خوابگاه‌ها بویژه پروژه‌های ناتمام از دیگر اولویت‌های صندوق رفاه دانشجویان وزارت بهداشت است که رحیمی عنوان و این را هم اضافه کرد: اکنون ۴۸ پروژه نیمه‌تمام خوابگاهی داریم که می‌تواند اسکان ظرفیت ۲۰ هزار نفری از دانشجویان را پوشش دهد. با استفاده از ظرفیت تبصره ۹ بودجه و تفاهم‌هایی که با دانشگاه‌های علوم‌پزشکی و بانک‌های عامل منعقد کرده‌ایم، امیدواریم پیش از پایان سال حدود ۳۰ خوابگاه را تکمیل کنیم؛ در بحث ساخت این خوابگاه‌ها و برای تامین منابع آن ملاحظات کافی صورت گرفته است.

مهندس رحیمی ادامه داد: تاکنون متاسفانه از حضور خیرین برای ساخت خوابگاه‌ها غافل بودیم که طی جلسات متعددی که با این عزیزان برگزار شد، در نظر داریم در سال جاری چند پروژه را با کمک این افراد پیش ببریم.

به گفته وی، خوابگاه‌های ما در وزارت بهداشت از قدیمی‌ترین خوابگاه‌ها است،‌ به همین دلیل بسیاری از نکات ایمنی که امروزه حائز اهمیت است، در این خوابگاه‌ها منظور نشده و اولویت ما در تجهیز خوابگاه‌ها همین موضوعات است.

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به اینکه از بین ۴۸ پروژه خوابگاهی ناتمام مانده،‌ ۱۰ خوابگاه متاهلی داریم،‌ ادامه داد: اولویت اصلی تبصره ۹ بودجه نیز همین خوابگاه‌های متاهلی است.

مهندس رحیمی درباره بازگشایی خوابگاه‌ها نیز  افزود: بازگشایی مجدد خوابگاه‌ها با توجه به شیوع کرونا منوط به تصمیمات ستاد ملی مقابله با کرونا است و تمام موازین بهداشتی با حداکثر سختگیری انجام خواهد شد. در این مدت تعطیلی خوابگاه‌ها هماهنگی‌های لازم نیز برای خرید تجهیزات و به روزرسانی نیاز خوابگاه‌ها در این زمینه انجام شده است.

اعطای پاداش به دانشجویان پزشکی فعال در بحران کرونا

وی با تاکید بر اینکه در حال حاضر هیچ لیست انتظاری برای اعطای وام به دانشجویان وجود ندارد، اظهار کرد: تمام لیست‌ هایی که از دانشگاه‌ ها ارائه شده وام خود را دریافت کرده‌اند. درصورتیکه دانشجویی جا مانده باشد، می ‌تواند با تماسی تلفنی و به راحتی این موضوع را از صندوق رفاه دانشجویان پیگیری کند.

مهندس رحیمی درخصوص اعطای پاداش به دانشجویان پزشکی فعال در بحران کرونا، خاطرنشان کرد: تمامی دانشجویانی که در این روزهای سخت درکنار ما بودند، از پاداش تقریبا یک میلیون تومانی بهره‌ مند خواهند شد. اینکه این وام در قالب بلاعوض اعطا شود و یا در پایان دوره تحصیل اخذ شود، هنوز مشخص نیست و نحوه پرداخت آن متعاقبا اعلام خواهد شد.

رییس صندوق رفاه دانشجویی وزارت بهداشت در پایان، یکی از مشکلات صندوق رفاه دانشجویان را نبود اطلاعات کامل از وضعیت خوابگاه‌ ها دانست و گفت: امسال داشبورد و سامانه جامع خوابگاه‌ ها را راه‌ اندازی کردیم و اطلاعات خوابگاه‌ های دانشجویی، اطلاعات تمام اتاق‌ ها، فضاهای ورزشی و سایر اطلاعات را در آن ثبت کردیم. این سامانه اوضاع را شفاف ‌تر نشان داده و پرداخت‌ های ما بر اساس اطلاعات این سامانه صورت خواهد گرفت. /207

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 208110
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *