• 99/08/10 - 14:06
  • 272
  • زمان مطالعه : 1 دقیقه
عضو کمیته بیمه سلامت:

نظام ارجاع و پزشکی خانواده باعث بهبود کیفیت خدمات سلامت می‌شود

عضو کمیته بیمه سلامت گفت: نظام ارجاع و پزشکی خانواده در بسیاری از کشورها باعث ارتقای سلامت و بهبود کیفیت خدمات شده و همچنین به بهینه هزینه شدن منابع نیز کمک کرده است.


به گزارش وبدا، علی رضا اعرابی درباره نظام ارجاع و پزشکی خانواده افزود: نظام ارجاع و پزشکی خانواده یک نظام مترقی برای خدمات سلامت محسوب می‌شود و در بسیاری از کشورها تجربه شده و در حال اجراست. بر این اساس، همه افراد جامعه و بیمه شدگان تحت پوشش پزشکان خانواده قرار گرفته و خدمات مراقبت‌های عمومی مربوط به خدمات سطح اول سلامت و خدمات سرپایی را با مراجعه به پزشکان خانواده دریافت می‌کنند. این پزشکان در کنار افراد هستند تا به ارتقای سلامتی خانواده‌ها کمک کرده و از بیمار شدن آنها پیشگیری کنند.

وی ادامه داد: این پزشکان در جهان، پزشکان آموزش دیده‌ای هستند که این خدمات را ارائه می‌دهند و همچنین آموزش‌های لازم را در مورد نیازهای مردم دیده‌اند. در صورتی که افراد نیازمند دریافت خدمات سلامت در سطح دو و سه باشند، توسط پزشکان خانواده ارجاع شده و خدمات بستری را نیز دریافت می‌کنند.

مدیرکل دفتر هیات مدیره سازمان بیمه سلامت بیان کرد: خدمات پزشکان خانواده در بیش از 60 کشور در حال ارائه است. در کشور ما نیز از سال 1384 در جمعیت روستایی و عشایر و شهرهای زیر 20 هزار نفر جمعیت اجرا شده و در دو استان مازندران و فارس برای جمعیت شهری نیز اجرا شده است. در این دو استان نیز مشاهده می‌شود که شاخص‌های سلامت وضعیت بهتری دارد.

اعرابی گفت: در سازمان بیمه سلامت نیز یکی از برنامه‌های راهبردی این است که نظام ارجاع و پزشکی خانواده و سطح بندی اجرا شود. در سطح بندی خدمات، افراد می‌توانند به پزشکان عمومی مراجعه کرده و برای دریافت خدمات تخصصی باید با ارجاع پزشک برای خدمات تخصصی مراجعه کنند.

عضو کمیته بیمه سلامت ادامه داد: اجرای نظام ارجاع و پزشکی خانواده می‌تواند منجر به مدیریت بهینه منابع شده و همچنین باعث ارتقای سلامت جامعه می‌شود.

وی اظهار کرد: نظام ارجاع الکترونیک به صورت آزمایشی در استان گلستان اجرایی شده و بعد از مشخص شدن نتایج آن، می‌توان این اقدام را در سایر استان‌ها نیز اجرا کرد. نظام ارجاع و پزشکی خانواده جزو تکالیف قوانین برنامه توسعه است.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 217293

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *