• 99/07/07 - 07:57
  • 356
  • زمان مطالعه : 6 دقیقه
با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت؛

آیین رونمایی «چهل کتاب، چهل سال پایداری» برگزار شد

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در مراسم آیین رونمایی «چهل کتاب، چهل سال پایداری» گفت: با شیوع بیماری کووید ۱۹ یکبار دیگر شجاعت‌ها و ایثارگری‌ها در کشور زنده شد و امیدوار شدیم که جوان‌های ما غیرتمندانه در مواقع حساس وارد صحنه می‌شوند. زمانی که کرونا به کشور ما آمد، حضور کادر درمان در این عرصه همچون حضور در میدان مین بود و رؤسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند فرماندهان جنگ وارد عرصه شدند و اینترن‌ها و دستیاران بدون آنکه خم به ابرو بیاورند با افتخار در جبهه سلامت حضور یافتند و سرمایه اجتماعی جدیدی را ایجاد کردند.

به گزارش وبدا، مراسم آیین  رونمایی تازه‌های نشر شاهد «چهل کتاب، چهل سال پایداری» روز گذشته (یکشنبه) ششم مهرماه در مجتمع فرهنگی شهید رسول‌زاده بنیاد شهید برگزار شد.

دکتر سیماسادات لاری سخنگو و معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در ابتدای این نشست ضمن ابراز خرسندی برای حضور در جمع نورانی خانواده‌های شهدا، سرداران و اصحاب رسانه و قلم بیان کرد: همه دستاوردهای کشور مرهون خون شهدا و تاب‌آوری مادران و جانبازان  و ایثارگران است. هفته دفاع مقدس یادآور دلاوری‎ها و ایثار و فداکاری مردمانی است که در مسیر حق، با تمام توان، از هر آن‌چه که داشتند، گذشتند.

او افزود: امروز نیز کشور ما درگیر جنگی تمام عیار است. کووید  ۱۹ سراسر جهان را درنوردیده است اما برخلاف دیگر کشورها ما درگیر تحریم‌های ظالمانه بوده و برای تامین دارو دچار مشکل هستیم. مدافعان سلامت در شرایطی که جهان درگیر کویید ۱۹ شده بود و در شرایطی که ایران اسلامی فشار تحریم‌های ظالمانه را نیز باید تحمل می‌کرد، بدون چشم‌داشت در عرصه مبارزه با این بیماری قدم برداشتند و بیماران کرونایی را تنها نگذاشتند.

معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به رسالت سنگین کادر درمان و دانشگاه‌های علوم پزشکی اشاره کرد: با شیوع بیماری کووید  ۱۹ یکبار دیگر شجاعت‌ها و ایثارگری‌ها در کشور زنده شد و امیدوار شدیم که جوان‌های ما غیرتمندانه در مواقع حساس وارد صحنه می‌شوند. اسفندماه کرونا به کشور ما آمد و حضور کادر درمان در این عرصه همچون حضور در میدان مین بود و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی مانند فرماندهان جنگ وارد عرصه شدند و اینترن‌ها و دستیاران بدون آنکه خم به ابرو بیاورند با افتخار در جبهه سلامت حضور یافتندد و سرمایه اجتماعی جدیدی را ایجاد کردند.

او اضافه کرد: در طول دوران مواجهه با کرونا، علاوه بر کادر درمان، دانشجویان علوم‌پزشکی نیز حضوری فعال داشتند و در حالی که تمام دانشگاه‌ها تعطیل بودند، این افراد با شرایط سخت در خوابگاه ماندند و دوشادوش اساتید خود حتی در حوزه تحقیقات نیز عملکرد مطلوبی برجا گذاشتند.

سخنگوی وزارت بهداشت انتشارات کتاب‌های مختلف با موضوع دفاع مقدس را کاری ارزشمند دانست که بر لوح تاریخ ماندگار می‌شود و عنوان کرد: امروز رسالت هنرمندان در خلق آثار مرتبط با سلامت بسیار سنگین است.  خلق هنرهای ماندگار سبب می‌شود روحیه مقاومت و تاب‌آوری در جامعه افزایش یابد و جامعه درک بهتری از شرایط پیدا کند. اگر این ایثار و از خودگذشتگی در قاب هنرمندانه و در آثار ادبی و کتاب نقش نبندد این رسالت ناقص می‌ماند. این کارها یاعث تعمیق فرهنگ شهادت می‌شود.

باید بپذیریم کسی می‌تواند پا به عرصه های فرهنگی و هنری بگذارد که درکی از هنر جانفشانی و ایثار داشته باشد. امیدوارم هنرمندان ما رشادت‌های عرصه مدافعان سلامت را به تصویر و تحریر بکشند

لاری در پایان با اشاره به کتاب «مردانی حوالی خورشید» نوشته دکتر ناصر پروانی عنوان کرد: نویسنده این کتاب از همکاران ما در دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی است  که در آن بخشی از خاطرات امیر حبیب بقایی، فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش در دوران جنگ و زندگی خانوادگی با نگاهی به مادران و همسران شهید نوشته شده است. باید بپذیریم کسی می‌تواند پا به عرصه های فرهنگی و هنری بگذارد که درکی از هنر جانفشانی و ایثار داشته باشد. امیدوارم هنرمندان ما رشادت‌های عرصه مدافعان سلامت را به تصویر و تحریر بکشند.

امروز کادر درمان آنها پرچم دفاع را به دست گرفته اند

در ادامه این مراسم فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش اشاراتی به خاطرات مختلف خود با شهدای نیروی هوایی داشت و گفت: شهید ستاری یک انسان پرتلاش، فعال و اهل مطالعه بود. خاطرات زیادی از شهید منصور ستاری، شهید عباس بابایی و شهید مصطفی اردستانی به یاد دارم که بخشی از آن در کتاب «مردانی حوالی خورشید» منعکس شده است.

امیر سرتیپ حبیب بقائی ادامه داد: از دکتر لاری و دکتر پروانی تشکر می‌کنم که زمینه این کار را فراهم کردند، زیرا من قصد نوشتن خاطرات خود را نداشتم. خاطرات من بسیار مفصل و طولانی است چرا که تمام مدت جنگ در جبهه‌ها حضور داشتم. «مردانی حوالی خورشید» حاصل ۱۰-۱۵ دیدارو مصاحبه من با دکتر پروانی است. پیش از این و در زمان جنگ برای پزشکان و کادر درمان احترام زیادی قائل بودم، چرا که آن‌ها در دفاع مقدس بسیار خوش درخشیدند و امروز نیز پرچم دفاع را به دست گرفته‌اند.

مدافعان سلامت در خط مقدم حضور دارند

وزیر ارشاد نیز در این مراسم ضمن گرامیداشت یاد و خاطره شهدا عنوان کرد: نیروی هوایی در دو مقطع دیدار همافران با امام(ره) و حمله علیه نیروهای بعثی و اشغالگر درخشش خاصی داشتند. آن‌ها در کمتر از ۲۴ ساعت از شروع جنگ و تجاوز عراق با ۱۴۰ هواپیما آسمان عراق را پر کردند و اولین پاسخ رسمی را به رژیم بعث دادند. امروز نیز مدافعان سلامت در خط مقدم حضور دارند و بعد از هفت ماه از شیوع کرونا شاهد حماسه این قشر زحمت‌کش هستیم

سیدعباس صالحی درباره فعالیت‌های صورت گرفته در عرصه مکتوب دفاع مقدس بیان کرد: دفاع مقدس پدیده‌ای تمام شدنی نیست. امسال ۱۳ هزار و ششصد عنوان و بیش از ۱۸ هزار کتاب چاپ مجدد در این عرصه تدوین و منتشر شده است. در شش ماه اول امسال نیز بیش از ۱۵ هزار صفحه درباره دفاع مقدس منتشر شده که به نسبت سال‌های گذشته بی‌نظیر بوده. البته این روند با توجه به چهلمین سالگرد دفاع مقدس قابل‌ پیش‌بینی بوده است.

وی با اشاره به اهمیت انتشار وصیت‌نامه شهدا بیان کرد: امام خمینی در جایی فرمودند که این وصیت‌نامه‌ها را مطالعه کنید. ارزش مطالعه آن‌ها همچون ۵۰ سال عبادت است. مقام معظم رهبری نیز ذیل آن  فرمودند که من به این توصیه فراوان عمل کردم و غالب این وصایا را خوانده‌ام. تاکنون رهبری بر ۵۷ کتاب دفاع مقدس تقریظ نوشته‌اند که بخش عمده آن‌ها در حوزه خاطرات دفاع مقدس است.

سعید اوحدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران نیز در صحبت‌های کوتاهی اشاره کرد: بهترین راه زنده نگه داشتن دفاع مقدس توجه به راویان جنگ است و امروز آماده بهره‌برداری از ۹ میلیون سند مربوط به این حوزه هستیم. امیدواریم برای مدافعان سلامت نیز گام‌های موثری به پیش برداریم.

در پایان این مراسم از دکتر ناصر پروانی نویسنده کتاب «مردانی حوالی خورشید» و سایر نویسندگان حوزه دفاع مقدس و ایثار تجلیل شد. تجلیل از خانواده شهید منصور ستاری، شهید علیرضا یاسینی، شهید عباس بابایی،شهید مصطفی اردستانی، شهید امیرحسین خلعتبری و شهید نورعلی شوشتری از دیگر برنامه‌های آیین رونمایی چهل کتاب دفاع مقدس بود. رونمایی از کتاب‌های حوزه دفاع مقدس پایان‌بخش این مراسم فرهنگی بود.

گفتنی است در این مراسم سیدعباس صالحی وزیر ارشاد، دکتر سیماسادات لاری معاون فرهنگی و دانشجویی و سخنگوی وزارت بهداشت، دکتر علیرضا زالی فرمانده ستاد مدیریت مقابله با بیماری کرونا در کلانشهر تهران، امیر سرتیپ حبیب بقائی فرمانده سابق نیروی هوایی ارتش، سعید اوحدی رییس بنیاد شهید و امور ایثارگران، حجت الاسلام علی شیرازی نماینده ولی فقیه در سپاه قدس، دکتر حسن زائری‌لطف مدیرکل فرهنگی وزارت بهداشت و جمعی از خانواده‌های معظم شهدا، خلبانان و نویسندگان حوزه ایثار و دفاع مقدس حضور داشتند.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 215338

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *