• 99/07/01 - 13:23
  • 952
  • زمان مطالعه : 2 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت خبر داد:

ابلاغ بسته های استاندارد مراقبت های پزشکی، پرستاری و توانبخشی در منزل به بیماران

معاون پرستاری وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، از ابلاغ بسته های استاندارد خدمات در منزل برای بیماران مبتلا به نارسایی مزمن قلبی (CHF) و بیماران مبتلا به نارسایی مزمن انسداد ریه (COPD) خبر داد.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی با بیان این که بر اساس برنامه ششم توسعه، لزوم افزایش هزینه اثربخشی مراقبت ها و کاهش بار هزینه های سلامت و همچنین، دستیابی به اصول مراقبتی از جمله افزایش ایمنی بیمار و افزایش اثر بخشی خدمات مراقبتی در منزل و ضرورت وجود این بسته ها در بیماران نامبرده احساس می شد، تدوین آن ها به عنوان یکی از اولویت های معاونت پرستاری از دو سال قبل در دستور کار قرار گرفت.

وی افزود این بسته ها در برگیرنده طیف وسیعی از خدمات شامل خدمات تشخیصی (بالینی، آزمایشگاهی و رادیولوژیک)، درمانی (دارویی، غیر دارویی)، خدمات گروه پرستاری، فیزیوتراپی و توانبخشی بوده که در تدوین آن ها، به ارزیابی وضعیت اولیه مددجوهای مبتلا به نارسایی مزمن قلبی و نارسایی مزمن انسداد ریه و اجرای مراقبت های مورد نیاز در راستای افزایش کیفیت زندگی بیماران و خانواده آنها نیز توجه شده است.
 دکتر حضرتی ضمن توضیح این که افراد مبتلا به بیماری های مزمن، نیاز به مراقبت های طولانی مدت داشته و محور این مراقبت ها، مدیریت علایم می باشد، گفت: این معاونت به عنوان متولی مراقبت در منزل، به منظور ساماندهی به نحوه ارائه این خدمات و با مشارکت دفتر ارزیابی فن آوری، استاندارد سازی و تعرفه سلامت معاونت درمان و سایر حوزه های ستاد وزارت و استفاده از توان علمی صاحب نظران و متخصصین حوزه های پزشکی، پرستاری و توانبخشی اقدام به برنامه ریزی و تدوین بسته های مذکور کرد.

وی افزود: برای تدوین هریک از بسته ها، یک کارگروه تخصصی متشکل از حداقل 11 نفر از اعضای هیات علمی رشته های مختلف، ارایه دهندگان خدمات در بالین، نمایندگان مراکز ارایه مراقبت در منزل و بعضا نمایندگان شرکت های بیمه گذار تشکیل و حدود 16 جلسه کارشناسی برگزار شد.

معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره این که بسته های مربوط به این دو بیماری در 19 شهریور ماه 1399 جهت اجرا به دانشگاه های علوم پزشکی کشور ابلاغ شده، اظهار امیدواری کرد که با پیگیری های مداوم این معاونت،  دفتر ارزیابی فن آوری، استاندارد سازی و تعرفه معاونت درمان و شورایعالی بیمه، این خدمات مشمول پوشش بیمه ای شود.
گفتنی است پیش تر بسته های استاندارد خدمات در منزل برای بیماران مبتلا به کووید19 خفیف و بیماران دچار سکته مغزی ترخیص شده از بخش های مراقبت ویژه نیز ابلاغ شده است.

  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار کرونا ویروس,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 214996
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *