• 99/09/09 - 15:02
  • 741
  • زمان مطالعه : 8 دقیقه
سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت خبر داد:

ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی؛ به زودی

سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت گفت: در حوزه طب سنتی ایرانی تنها کسانی که متخصص طب ایرانی هستند یا بر اساس آیین ‌نامه فعالیت فعالان حوزه طب ایرانی و فروش گیاه دارویی به عنوان پزشک دوره دیده شناخته می ‌شوند، یعنی پزشکان عمومی که دوره مورد تایید وزارت بهداشت را دیده اند، مجاز به ارائه خدمت هستند، بنابراین، مداخله درمانی توسط هر فرد دیگری جز این افراد درست نیست.

به گزارش وبدا، دکتر نفیسه حسینی یکتا، در نشست خبری که در استودیو سلامت وزارت بهداشت و به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شد، درخصوص اقدامات انجام شده جهت استفاده از ظرفیت طب سنتی در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا، اظهار کرد: دفتر طب ایرانی وزارت بهداشت از ابتدای شیوع بیماری کرونا در کشور با تشکیل یک کمیته علمی متشکل از خبرگان و دانش ‌آموختگان این حوزه اقدام به تدوین محتواهای علمی کرد و برای اینکه بتوانیم بهترین استفاده از این منابع را داشته باشیم، استفاده از تجربیات را مدنظر قرار داد. ما با برگزاری وبینارهای مشترک با مقامات کشورهایی که در حوزه طب سنتی فعال هستند و در کنترل و پیشگیری در خصوص همه ‌گیری بیماری کرونا از ظرفیت طب سنتی استفاده کردند، اقدام به جمع ‌آوری اطلاعات و منابع مخصوص در این حیطه کردیم.
 
وی با اشاره به اینکه یکی از کشورهایی که تجربیات خوبی در راستای درمان و کمک به درمان با طب سنتی داشت، کشور چین بود، افزود: در این راستا چندین محتوای علمی از جمله محتواهایی که کمک به پیشگیری از بیماری و تاب ‌آوری کادر درمان می ‌کند و همچنین توصیه ‌های پیشگیرانه طب ایرانی ویژه پزشکان را در این دفتر منتشر کردیم. از سوی دیگر این کمیته علمی اقدام به هدف ‌دار کردن کارآزمایی ‌های بالینی و تحقیقات در این زمینه کرد. در این راستا، حدود ۸۵ کارآزمایی بالینی در حوزه طب سنتی و گیاهان دارویی با استفاده از منابع معتبر طب سنتی در سامانه irct ثبت شد و این دفتر این گزارش و نهایی شدن کارآزمایی ‌ها را رصد کرد که در حال حاضر ۱۹ کارآزمایی بالینی به انتها رسیده و برخی از آنها نیز در جلسه کمیته علمی ستاد کرونا مورد بررسی قرار گرفت و در صورتی که بتواند موارد منظور در پژوهش را پشت سر بگذارد، در مسیر پیشگیری و کمک به درمان کرونا به کمک نظام سلامت می ‌آید.
 
وی افزود: برای اینکه وارد فاز عملیاتی شویم مرکز ارائه خدمات طب سنتی ویژه کرونا ذیل دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی راه اندازی شد و مورد اقبال عمومی قرار گرفت؛ به طوری که با پاسخ‌ دهی تلفنی و حضوری با متخصصین طب ایرانی و عفونی به صورت تلفیقی ارائه خدمت انجام می‌ شود و با هماهنگی معاونت درمان، امیدواریم به زودی شاهد راه اندازی مراکز مشابهی در سایر دانشگاه‌ ها باشیم تا بهترین درمان‌ ها را به شکل تلفیقی ارائه دهیم و بازار سودجویی و مدعیان دروغی این حوزه را کمرنگ کنیم.
 
دکتر حسینی یکتا در پاسخ به سوالی درخصوص تاثیر داروی منسوب به امام کاظم (ع)، گفت: ادعاها بر چند قسم هستند؛ اول آنکه فردی ادعا می ‌کند که فلان گیاه دارویی موثر است، گاهی اوقات هم با برخی ادعاها مواجه می ‌شویم که داروهایی را به نام معصومین نسبت می‌ دهند که ادعای پیشگیری و درمان دارد. این موضوع حساسیت بیشتری را برمی ‌انگیزد؛ زیرا تلفیقی از استفاده از باورهای مردم در مورد طب سنتی به همراه باورهای مردم به مقدسات را داریم. دو حوزه باید به این موضوع ورود کنند. اگر به طور خاص در مورد داروی امام کاظم (ع) صحبت می ‌شود که ادعاهایی مطرح می ‌شود که اگر فردی مصرف کند یا بیمار نمی ‌شود و یا به سرعت بهبود می ‌یابد، در بحث پزشکی این موضوع باید مورد آزمایش قرار گیرد، به هیچ عنوان مسیر بررسی این ادعاها در صورتی که حداقل‌ ها را برای ورود به پژوهش داشته باشند، بسته نیست و این ادعا هم می ‌تواند مورد بررسی قرار گیرد. پس از بررسی می توان اعلام کرد که دارو موثر است یا خیر. درمورد اینکه این دارو منسوب به معصوم است؛ به عنوان روایتی از آن یاد می ‌شود که باید در مورد قطعیت این روایت حوزه علمیه به آن ورود کند و علما در این مورد نظر دهند.
 
سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت ادامه داد: ما بر این موضوع تاکید داریم که تمام ظرفیت ‌ها باید کنار یکدیگر برای کنترل این همه ‌گیری کمک کنند. بنابراین، ظرفیت طب ایرانی و مکمل را به عنوان کمک برای درمان‌ های رایج در نظر می‌ گیریم. ادعاهای زیادی در این خصوص است که عده ‌ای در فضای مجازی می ‌گویند به عده ‌ای درمان دادند و سبب پیشگیری از بیماری شدند. این ادعاها بدون آزمایش قابل دفاع نیست. البته منظور ما هر ادعایی نیست، بلکه باید اصول اولیه برای مداخله در درمان وجود داشته باشد تا وارد پژوهش شود. اینکه بگوییم چه درمانی بهترین درمان است، برای زمانی است که بررسی ‌های بیشتری انجام شده باشد. 
 
وی گفت: در حال حاضر، در شرایطی هستیم که این امکان فراهم شده تا هم از نظر حضور در بخش درمان و هم طرح ‌های ملی که نقش پیشگیری دارد، از ظرفیت طب ایرانی استفاده کنیم و امیدواریم بهترین نتیجه را ببینیم.
 
عطاری ها مجوز فروش گیاه دارویی دارند
 
دکتر حسینی یکتا درباره فعالیت عطاری ‌ها، اظهار کرد: عطاری ها به عنوان مراکز ارائه و فروش گیاهان دارویی، مجوز ارائه خدمت دارند و می ‌توانند فروش گیاه دارویی داشته باشند. بنابراین، می ‌توانند داروهایی با ترکیب مشخص را ارائه دهند؛ اما فروش داروهای ترکیبی و امثالهم، در حیطه وظایف ‌شان نیست. صحبت ‌هایی که در خصوص عدم فعالیت عطاری ‌ها از سوی عده ‌ای مطرح می ‌شود، به دلیل مداخلاتی است که در برخی عطاری‌ ها اتفاق افتاده که باید مورد نظارت جدی قرار گیرد تا سلامت هموطنان را به خطر نیندازد.
 
ابلاغ دستورالعمل اجرایی آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی؛ به زودی
 
وی با اشاره به ابلاغ آیین نامه فعالیت فعالان حوزه طب سنتی و فروش گیاهان دارویی، عنوان کرد: در این آیین‌ نامه تصریح شده است که دستورالعمل اجرایی آن تدوین شود که بخشی از آن، درخصوص افرادی است که بدون مدرک هستند و ادعاهایی در امر درمانگری دارند که باید تعیین تکلیف شوند. این دستورالعمل اجرایی توسط دفتر طب ایرانی و معاونت درمان تدوین شده و مراحل نهایی خود را می‌ گذراند و به زودی ابلاغ می‌ شود. مدعیان درمان بر اساس این دستورالعمل مورد بررسی قرار می‌ گیرند و در محدوده‌ مشخص در آیین ‌نامه زیر نظر پزشک در مراکز خاص می ‌توانند فعالیت داشته باشند که این موضوع هم منوط به ابلاغ دستورالعمل خواهد بود.
 
دکتر حسینی یکتا تاکید کرد: بر اساس قوانین موجود، تنها فردی می‌ تواند به عنوان درمانگر به صورت مستقیم برای بیمار ارائه خدمت کند که پزشک باشد. بنابراین، در حوزه طب سنتی ایرانی هم تنها کسانی که متخصص طب ایرانی هستند یا بر اساس آیین ‌نامه فعالیت فعالان حوزه طب ایرانی و فروش گیاه دارویی به عنوان پزشک دوره دیده شناخته می ‌شوند، یعنی پزشکان عمومی که دوره مورد تایید وزارت بهداشت را دیده اند، مجاز به ارائه خدمت هستند. پس مداخله درمانی توسط هر فرد دیگری جز این افراد درست نیست.
 
وی افزود: عطاری ‌ها به عنوان یک مجموعه برای فروش گیاهان دارویی به عنوان یک صنف مجوز دارند، اما اینکه در امر درمان دخالت کنند، جایگاهی ندارند. ما در شرایط همه گیری کرونا هستیم و باید از تمام ظرفیت‌ های نظام سلامت استفاده کنیم، وقتی در شرایطی هستیم که نیاز به دفاع داریم، تجهیزمان به تمام اسلحه‌ های موجود معقول است.
 
سرپرست دفتر طب ایرانی و مکمل وزارت بهداشت، درباره برخورد با مدعیان طب سنتی، بیان کرد: با توجه به اینکه مطالبه عمومی جامعه را در مورد توصیه ‌های طب سنتی داریم، و اینگونه ادعاها نیز شنیده می ‌شود، باید به عموم جامعه اطلاع رسانی درستی صورت گیرد که این اطلاعات را از منابع معتبر مانند سایت وزارت بهداشت دریافت کنند. در مورد آمار برخورد با مدعیان دروغین طب سنتی باید معاونت درمان وزارت بهداشت و دفتر نظارت بر درمان، پاسخگو باشد.
 
فعالیت ۴۲۰ متخصص طب سنتی در کشور
 
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر بالغ بر ۴۲۰ نفر متخصص طب سنتی در کشور وجود دارد، افزود: همچنین بالغ بر ۶۰۰ پزشک دوره ‌های مورد نظر برای طب ایرانی را گذرانده ‌اند و مجوز ارائه خدمات دارند. این افراد یا در مطب خصوصی فعال هستند و یا در سلامتکده ‌های طب ایرانی خدمت می‌ کنند. تاکنون ۸۵ ادعای مربوط به کرونا از طب سنتی به عنوان کارآزمایی بالینی ثبت شده است، ۱۹ مورد از آنها به اتمام رسیده و مرحله پژوهشی را تمام کرده، البته هیچکدام ادعای درمان کرونا را ندارند، همانطور که در بین داروهای شیمیایی نیز هیچ دارویی که مدعی درمان بیماری کووید ۱۹ باشد، وجود ندارد؛ اگر هر روش یا دارویی در طب سنتی ادعای درمان کامل کرونا را داشته باشد، ادعایی گزاف است. اما اگر ادعایی برای گیاهان دارویی به عنوان یک اقدام کمکی و مکمل باشد، قابل بررسی است و در دفتر طب سنتی یا سازمان غذا و دارو بررسی می شود و در صورت معتبر بودن برای تایید به کمیته علمی کرونا ارجاع می شود./207
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 218961
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *