• 99/09/12 - 18:09
  • 437
  • زمان مطالعه : 3 دقیقه
معاون پرستاری وزارت بهداشت عنوان کرد:

ارائه مراقبت های پرستاری در 300 کلینیک تخصصی دیابت و 560 مرکز مراقبت در منزل

دکتر حضرتی، معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به شناسایی بیش از 5 میلیون بیمار دیابتی در ایران، گفت: این بیماران در 300 کلینیک تخصصی دیابت و 560 مرکز مراقبت در منزل مراقبت های پرستاری دریافت می کنند.

به گزارش وبدا، دکتر مریم حضرتی در وبینار بین المللی که به طور مشترک از سوی دفتر منطقه ای سازمان جهانی بهداشت، فدراسیون بین المللی دیابت و انجمن بین المللی پرستاران برگزار شد، اظهارداشت: نامگذاری سال 2020 به عنوان سال پرستار و ماما از سوی سازمان جهانی بهداشت و همچنین انتخاب شعار "پرستاران هستند که در مدیریت دیابت تغییر ایجاد می کنند" نشان دهنده توجه روز افزون سیاستگذاران سلامت در جهان، به توانمندی ها و پتانسیل های پرستاران در ارائه مراقبت به افراد مبتلا به بیماریهای غیرواگیر است. 
 
وی افزود: دیابت به عنوان یکی از بیماریهای غیرواگیر، رقم بالایی از مرگ های زودرس را به خود اختصاص می دهد. در حال حاضر تعداد افراد مبتلا به دیابت در ایران 5 میلیون و 387 هزار و 200 نفر بوده و میزان شیوع این بیماری در بالغین 9.4 درصد است.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت با اشاره به اینکه بیماری های غیرواگیر به ویژه دیابت، با سبک زندگی ناسالم مرتبط بوده و اضافه وزن، چاقی و کم تحرکی از عوامل خطر این بیماری هستند، تصریح کرد: به منظور پیشگیری از بروز بیماری و یا مدیریت بیماران مبتلا، آموزش همگانی و نیز آموزش خودمراقبتی به بیماران، راهکاری عملی تلقی می شود و در این خصوص از سوی وزیر بهداشت مسئولیت پیشگیری و مدیریت بیماریهای غیرواگیر به این معاونت تفویض شده که در این راستا، کارگروه آموزش در پیشگیری و مدیریت بیماری های غیرواگیر با حضور اساتید و متخصصین تشکیل شده است. 
 
دکتر حضرتی، سیاستگذاری برای بیماری های غیرواگیر از جمله دیابت را در سه بعد ساختار، فرآیند و برآیند حایز اهمیت دانست و گفت: در بعد ساختار، عرصه مناسب ارائه خدمت و آموزش نیروی انسانی اهمیت زیادی دارند لذا با توجه به شرایط فرهنگی و اجتماعی حاکم، مراقبت های سرپایی در کلینیک های دیابت و مراقبت در منزل مورد توجه قرار گرفته است..
 
وی افزود: با توجه به اهمیت آموزش به عنوان یکی دیگر از ابعاد ساختاری مراقبت، برنامه ریزی در سه سطح آموزش پرستاران شاغل در بخش ها و کلینیک های دیابت، بیماران مبتلا به دیابت و خانواده آن ها و افراد جامعه صورت گرفته که هریک با سازوکارهای طراحی شده اجرا می شود.
 
معاون پرستاری وزارت بهداشت ادامه داد: در بعد فرآیند، تدوین دستورالعمل های مراقبتی بالینی جهت پرستاران شاغل در کلینیک ها در دستور کار قرار گرفته است. از سوی دیگر، نظر به اهمیت ارائه مراقبت در منزل به بیماران مبتلا به بیماری های غیرواگیر و با توجه به ضرورت ارائه مراقبت های یکسان و هماهنگ، تدوین بسته های استاندارد خدمات پرستاری در منزل برای این بیماران صورت گرفته و ابلاغ شده است.
 
همچنین، در راستای پوشش همگانی سلامت، تلاش جهت پوشش بیمه ای خدمات در منزل در دست انجام است.
 
  دکتر حضرتی گفت: در بعد برآیند، عواملی نظیر رضایتمندی بیمار و خانواده، کاهش مراجعات غیر ضروری به اورژانس و بستری مجدد مورد توجه قرار گرفته است.
 
وی با اشاره به "طرح پرستار پیگیری" به عنوان یک نمونه عملیاتی، گفت: در این طرح، پرستار پیگیر بیماران پس از ترخیص از بیمارستان، بسته به شرایط خود توسط پرستار پیگیری مورد ارزیابی های دوره ای قرار می گیرند تا از توانمندی آن ها در امر مراقبت از خود اطمینان حاصل شود. بیماران در صورت داشتن هرگونه سؤال یا مشکل، با پرستار پیگیری مستقر در کلینیک پیگیری یا کلینیک دیابت تماس گرفته و از وی کسب تکلیف می کنند. همچنین در بازه های زمانی سه ماهه، طرح از طریق اندازه گیری شاخص های برآیندی شامل رضایتمندی بیمار و خانواده، هموگلوبین A1C و مراجعات به اورژانس یا بستری مجدد مورد ارزیابی قرار می گیرد.
 
معاون پرستاری وزیر بهداشت با اشاره به پاندمی کووید19 و آسیب پذیر بودن این گروه از بیماران، گفت: برخی تدابیر برای مراقبت از این بیماران در نظر گرفته شده که مهم ترین آن ها، شیفت مراقبت از جامعه و کلینیک ها به منزل و همچنین استفاده از پرستاری از راه دور برای ارائه خدمات است.
 
وی در پایان ضمن تشکر از برگزار کنندگان این برنامه، اظهارداشت: پاندمی کووید 19 نخستین پاندمی نبوده و آخرین آن ها نیز نخواهد بود. آن چه اهمیت دارد درس هایی است که آموخته می شود و تهدیدهایی است که به فرصت تبدیل می شود و پرستاران با نقش آفرینی خارق العاده خود در این شرایط، در عمل نشان دادند که سال پرستار و ماما صرفا یک شعار نیست.
  • گروه خبری : آخرین اخبار,اخبار اختصاصی
  • کد خبر : 219163
کلمات کلیدی

0 نظر برای این مطلب وجود دارد

نظر دهید

متن درون تصویر امنیتی را وارد نمائید:

متن درون تصویر را در جعبه متن زیر وارد نمائید *